W kawiarni krążą natrętne Jingle bells, na ulicach migoczą ludzie ze świątecznymi prezentami, uliczni sprzedawcy rozprzedają turystom wszelkie badziewie, czyli … 12 apostoł roku, grudzień siada za stół ostatniej wieczerzy w Caffe Florian

Sobota, 29 grudnia – Imieniny Krescentych, Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej, Dzień Narodzin Niedźwiedzi Polarnych,  założono najstarszą kawiarnię Caffè Florian w Wenecji, 13-letnia Barbra Streisand nagrała swoją pierwszą piosenkę You’ll Never Know, zmarł Wojciech Kilar – polski pianista i kompozytor, tworzący muzykę poważną i filmową

 

Imieniny Krescentych

Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Dzień Narodzin Niedźwiedzi Polarnych

O dzisiejszych świętach nietypowych przeczytacie  (TUTAJ) . A dzisiaj chciałam jeszcze napisać o włoskiej kawiarence, o zdolnej trzynastolatce i o jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki filmowej.

 

***

29 grudnia aż 298 lat temu,

założono najstarszą, działającą nieprzerwanie do dziś, kawiarnię Caffè Florian w Wenecji

Prokuracja Stara i Prokuracja Nowa to dwa budynki usytuowane wzdłuż placu św. Marka w Wenecji. Budynek Prokuracji Nowej ze swoją klasycystyczną architekturą jest wzorowany na budynku Prokuracji Starej. Pierwotnie były to pomieszczenia przeznaczone dla rozrastających się urzędów prokuratorskich. W czasach napoleońskich został zamieniony w pałac królewski z siedzibą gubernatora napoleońskiego a później austriackiego. Po zjednoczeniu Włoch mieściła się w nim rezydencja królów, obecnie są w nim apartamenty prezydenckie.

 

 

Na parterze, pod arkadami mieści się Caffe Florian, istniejąca od 29 grudnia 1720 roku, najstarsza kawiarnia Wenecji.

 

 

Założył ją  Floriano Francesconiego, a swój wolny czas spędzali m.in.: Goethe, Ugo Foscolo, Charles Dickens, Marcel Proust, Gabriele D’Annunzio i Eleonora Duse, Rousseau, Stravinsky, Modigliani, Antonio Canova i sam Casanova. Lokal – usytuowany przy Placu św. Marka, czyli najbardziej reprezentacyjnym punkcie w Wenecji – pozwala gościom cieszyć się nie tylko zabytkowym otoczeniem, ale też dobrą kawą, wypiekami i wyrobami czekoladowymi, spożywanymi z eleganckiej zastawy, w bogato urządzonych wnętrzach.

 

 

Caffé Florian dysponuje również sklepem, gdzie oprócz słodkości sprzedaje się perfumy i wyroby artystyczne. Do dziś przy sąsiednim stoliku można spotkać znane, medialne twarze, posłuchać plotek z życia największych sław lub zwykłych studentów – gdyż jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele wszystkich środowisk społecznych.

 

***

W roku 1955, 12 grudnia

13-letnia Barbra Streisand nagrała swoją pierwszą piosenkę You’ll Never Know

 

Barbra Streisand 'You’ll Never Know’ – 1955

 

Barbra Joan Streisand  (1942) to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Należy do grupy piosenkarek, które odniosły największy sukces w historii współczesnej muzyki rozrywkowej, zarówno pod względem sprzedaży płyt, jak i uznania krytyki. Nakład ten szacuje się na liczbę ponad 145 milionów egzemplarzy, w tym ponad połowę w Stanach Zjednoczonych. Czyni to ją najwyżej notowaną artystką solową w rankingu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Niektóre źródła podają jednak, że liczba sprzedanych przez nią płyt wynosić może nawet 245 milionów sztuk. Niemal każdy wydany przez nią album otrzymuje certyfikat złotego, platynowego lub multiplatynowego w USA. Obecnie artystka posiada 53 złote, 31 platynowych i 14 multiplatynowych krążków w Stanach Zjednoczonych.

 

 

***

5 lat temu, 29 grudnia 2013 roku, w Katowicach

zmarł Wojciech Kilar – polski pianista i kompozytor, tworzący muzykę poważną i filmową

Niekwestionowana jest pozycja Kilara jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Jego związki z filmem zaczęły się już w 1958, kiedy napisał muzykę do Narciarzy N. Brzozowskiej. Współpracował z wieloma reżyserami: Bohdanem Porębą (Hubal, Lunatycy), Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształu stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion. O ile sukcesy religijnych utworów komponowanych w ostatnich latach właściwie ograniczają się do polskiej publiczności, to międzynarodowym uznaniem i popularnością cieszy się jego muzyka filmowa, a wyjątkowy sukces odniósł kompozytor Drakulą.

W 1999 otrzymał propozycję od reżysera Petera Jacksona na napisanie muzyki do filmu Władca Pierścieni. Kompozytor początkowo się zgodził, ale ostatecznie do współpracy nie doszło.

W 2002 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy twórczej.

W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia kulturalne rangi międzynarodowej.

W 2008 „za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, za propagowanie polskiej kultury w kraju i za granicą” został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 otrzymał Honorowe Członkostwo Światowego Kongresu Kresowian.

W 2012 Wojciech Kilar został „w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej” odznaczony Orderem Orła Białego.

Wojciech Kilar zmarł po kilkumiesięcznej walce z guzem mózgu. Uroczystości pogrzebowe kompozytora odbyły się 4 stycznia 2014 w katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach. Artysta został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach we wspólnym grobowcu ze zmarłą kilka lat wcześniej żoną Barbarą.

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://jedzjedz.pl;

Dodaj komentarz