Szampana należy otwierać przy wielkich okazjach, małych okazjach, albo w ogóle bez okazji, czyli … jutrzejszy dzień jest tą wyjątkową, jedyną w roku…

Niedziela, 30 grudnia – Dzień Serka Wiejskiego, Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku, 1988 – urodził się Jan Mela najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i południowego, szampan – symbol marzeń

 

Dzień Serka Wiejskiego

Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku

Dzisiejszy dzień jest 364 dniem roku, a dokładnie 365 dni temu, o dzisiejszych świętach nietypowych pisałam (TUTAJ) .

 

***

30 grudnia 1988 roku, w Gdańsku, urodził się

Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i południowego

Pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu.

Jan Mela stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał 24 lipca 2002 roku w Malborku, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej. Odzyskawszy przytomność, dotarł o własnych siłach do domu. Został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji kończyn.

Wyprawy w których uczestniczył, to:

 

 

w roku 2004: „Razem na Biegun” – wyprawa obejmowała oba bieguny Ziemi (północny i południowy) w jednym roku, dotarł tam razem z Markiem Kamińskim, Wojciechem Ostrowskim i Wojciechem Moskalem,

 

 

w roku 2008: wyprawa na Kilimandżaro – wyprawa na najwyższy szczyt Afryki.

 

 

Rok 2009: Wyprawa na Elbrus – wyprawa na najwyższy szczyt Kaukazu, w wyprawie uczestniczy niewidomy od urodzenia Łukasz Żelechowski i Piotr Pogon, który od 20 lat walczy z chorobą nowotworową i przeszedł resekcję płuca.

 

 

Rok 2010: Wyprawa na El Capitan – wyprawa wspinaczkowa na liczącą ponad 1000 metrów ścianę skalną El Capitan w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. W wyprawie brał udział Andrzej Szczęsny, paraolimpijczyk i narciarz zjazdowy, który przeszedł amputację nogi.

 

Jan Mela jest założycielem fundacji „Poza Horyzonty” oraz współautorem programu podróżniczego Między biegunami emitowanego na antenie Radia Kraków. W 2011 roku powstał film fabularny o Janie Meli zatytułowany Mój biegun.

 

Mój Biegun – zwiastun

Został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.

Nagrody jakie mu przyznano to : Człowiek bez barier (2004), Fenomen „Przekroju” (2005), Kolos w kat. Wyczyn roku, za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi (2004), Nagroda 5, 10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego (2005), Nagroda Statuetka „Kryształków Zwierciadła” za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w ramach fundacji „Poza Horyzonty” (2009).

 

***

Jutro Sylwester, ale i ostatnia możliwość zakupienia na ten jeden, jedyny wieczór w roku, odpowiedniego trunku jakim jest – szampan!

Dlatego jeszcze dzisiaj proponuję zapoznać się z cenami najdroższych szampanów na świecie.

Nie ma droższych win niż szampany.

Ale najlepsze szampany są czymś zgoła innym niż najlepsze nawet wina. Szampan jest wyrazem potrzeby luksusu i za to płacimy.

Szampan jest symbolem naszych marzeń. To właśnie po szampan sięgamy, kiedy któreś z nich uda nam się spełnić. Mówi się: kto nie ma marzeń, niech szampana nie pije!

Najwięcej na świecie pije się szampana w noc sylwestrową. I wtedy to ludzie życzą sobie nawzajem spełnienia wszelkich marzeń. By znowu spełnienie celebrować szampanem. Im życzenie trudniejsze do spełnienia, tym szampan powinien być droższy.

Czy znacie ceny najdroższych szampanów świata?

10. Dom Pérignon 2009, 0,75 l – cena: ok. 156 euro.

9. Clos des Goisses, Philipponnat 0,75 l – cena: ok. 172 euro.

8. Blanc de Blancs Comtes de Champagne, Taittinger 2002, 0,75 l – cena: ok. 182 euro.

7. Grand Siecle, Laurent-Perrier 0,75 l – cena: ok. 217 euro.

6. Krug Grande Cuvee Brut 0,75 l – cena: ok. 232 euro.

5. Clos Saint-Hilaire, Billecart-Salmon Blanc 1999, 0,75 l – cena: ok. 275 euro.

4. Blanc des Blancs, Salon Brut, 0,75 l – cena: ok. 332 euro.

3. Vieilles Vignes Francaises Bollinger 2007, 0,75 l –  cena: ok. 526 euro.

2. Clos du Mesnil, Krug 0,75 l – cena: 697 euro.

1. Clos d’Ambonnay, Krug 0,75 l – cena: co najmniej 2300 euro. Szampan Krug Clos d’Ambonnay to najcenniejszy klejnot w kolekcji Krug’a. Tworzy go jedna odmiana winogron – Pinot Noir, jeden rocznik – 1996 i tylko jedna winnica – Clos d’Ambonnay. W bukiecie zapachowym odnajdziemy francuską brioszkę, prażone migdały, przyprawy korzenne oraz czerwone owoce leśne.

 

Pozostając w tym szampańskim klimacie, wysłuchajcie utworu powodującego wytwarzanie bąbelków ale we krwi, bez łyka szampana, nawet tego za tylko 156 euro.   🙂

 

Blue Cafe – Reflection

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   tytułowy cytat – Nina Garcia, Klasyczna setka;   zdjęcia-http://podroze.gazeta.pl;

Dodaj komentarz