Aż kolęda ścichła, bo – święta, święta – i już po, czyli … czas myśleć o Sylwestrze

Sobota, 30 grudnia – Dzień Serka Wiejskiego, Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku

 

Mela Koteluk „Będzie Kolęda” i Fundacja Mikoland

Wszystkim małolatom, którzy niechybnie przez pomyłkę tutaj się zapuścili, wyjaśniam, że oryginał był brawurowo wykonywany przez Skaldów (zespól aktywny od 1965 roku, właściwie do chwili obecnej). A Mela, jak zawsze delikatnie, subtelnie i pięknie wyśpiewała nową wersję.

 

Dzień Serka Wiejskiego

 

Świąteczne emocje opadły, powyjadaliśmy wykwintne potrawy, niektórzy je odchorowali, innym się znudziły. Zaczynamy tęsknić za zwykłą nieświąteczną codziennością i czymś zwyczajnym. Po świątecznym obżarstwie poszukujemy jednak czegoś bardziej dietetycznego. A co jest bardziej zwyczajne i dietetyczne niż serek wiejski?

Nie zapominajmy, że w perspektywie jest jeszcze Sylwester i Nowy Rok i należy mieć na uwadze nasze zmęczone żołądki.

Serek wiejski to twarożek produkowany z mleka krowiego o ziarnistej konsystencji. Ma bogate tradycje i jest popularny na całym świecie. 30 grudnia zajadajmy więc serek na słodko, na słono, prosto z pojemniczka lub jako dodatek do past kanapkowych.

 

Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku

 

Międzynarodowy Przedostatni Dzień Roku to święto należące do Kalendarza Świąt Nietypowych (opartego na kalendarzu powszechnym) i 30 grudnia mogą go świętować wszyscy na świecie, chyba że są muzułmanami lub prawosławnymi albo też obywatelami Państwa Środka. Oni to bowiem przy ustalaniu dat świąt religijnych korzystają z innych kalendarzy niż powszechny – gregoriański.

 

Dodaj komentarz