W pośrodku właśnie będzie klęczeć Najświętsza Panna, jako że ją ostatnia chwila przy modlitwie spotkała. Ten wysoki apostoł z wielką brodą, święty Jakub Starszy, będzie ją podtrzymywał, a wszyscy inni najdą się dokoła, płaczący i modlący się, czyli … jak to z tą ciżemką było…

Piątek, 28 grudnia – Międzynarodowy Dzień Całowania / Pocałunku,  Dzień Gry w Karty, premiera filmu kostiumowego Historia żółtej ciżemki w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, urodziła się Maria Niklińska – polska aktorka i piosenkarka

 

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

O całowaniu można pisać, pisać, i pisać… Ja sama już pisałam o tym – (TUTAJ)(TUTAJ)(TUTAJ), a nawet  (TUTAJ) .  A najlepiej – to nie pisać, tylko robić!

Dzień Gry w Karty

Makao, Poker, Kanasta, Brydż, Tysiąc i wiele innych gier karcianych ma dziś swoje święto, o czym pisałam też  (TUTAJ) .

***

28 grudnia 1961 roku, miała miejsce

premiera filmu kostiumowego Historia żółtej ciżemki w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego

Film jest ekranizacją powieści dla młodzieży o takim samym tytule autorstwa Antoniny Domańskiej. Był prezentowany w ramach cyklu Baranki Dzieciom. Scenariusz do filmu napisali Zdzisław Skowroński i Wanda Żółkiewska. Historia żółtej ciżemki zawiera elementy filmu historycznego, familijnego i baśni. Główną rolę zagrał 11-letni Marek Kondrat. Był to jego aktorski debiut.

 

 

Akcja filmu toczy się w drugiej połowie XV wieku w Krakowie. Początek jest jednak w czasach współczesnych. W czasie odnowy Kościoła Mariackiego zostaje znaleziona ciżemka (bucik). Wtedy akcja cofa się o około 500 lat, w czasy Kazimierza Jagiellończyka. Bohaterem filmu jest młody chłopiec, Wawrzek. Jego ulubionym zajęciem jest struganie w drewnie. Wawrzek postanawia uciec z Poręby (rodzinnej wioski) do Krakowa. Po drodze musi stawić czoło bandycie Czarnemu Rafałowi, a potem uprosić strażnika Bramy Krakowskiej o wpuszczenie do miasta. Wreszcie Wawrzek dociera do stolicy. Tam udaje mu się dostać do pracowni Wita Stwosza (o którym możecie przeczytać  (TUTAJ) ) i jego ekipy rzeźbiarzy. Wawrzek może teraz rozwijać swój talent pod okiem mistrzów sztuki rzeźbiarskiej. Bierze udział przy pracy nad Ołtarzem Mariackim. Pewnego dnia do siedziby Wita Stwosza przyjeżdża król Kazimierz, by dowiedzieć się, jak postępują prace. Postanawia wynagrodzić Wawrzka, który mimo młodego wieku, jest jednym z najlepszych i najpracowitszych rzemieślników. Chłopiec prosi króla o parę żółtych ciżemek. Swoje piękne buciki ofiaruje mu córka króla, spełniając największe marzenie chłopca. Jednak podczas ceremonii odsłonięcia ołtarza okazuje się, że św. Stanisław nie ma pastorału. Wawrzek w ostatniej chwili ratuje sytuację, ale przy wspinaczce na ołtarz gubi jedną ciżemkę. Chłopiec jest zrozpaczony. Wie, że nie będzie mógł odzyskać swojego skarbu, ale może być dumny, że uratował uroczystość.

 

 

W filmie występują: Marek Kondrat (Wawrzek), Gustaw Holoubek (Wit Stwosz), Bogdan Niewinowski (Stanko), Beata Tyszkiewicz (Zofka), Bronisław Pawlik (Gregorius), Bogumił Kobiela (Froncek), Beata Barszczewska (Małgosia), Ignacy Machowski (Mistrz Paweł), Tadeusz Białoszczyński (król Kazimierz Jagiellończyk), Mieczysław Czechowicz (strażnik Bramy Krakowskiej), Bogdan Baer (Ignac) oraz Andrzej Szczepkowski („Czarny Rafał”).

 

***

28 grudnia 1983 w Warszawie, przyszła na świat

Maria Niklińska, polska aktorka i piosenkarka

Zaczęła pracę w telewizji jako 8-letnia dziewczynka. Wychowywała się w kulcie pracy. Całą podstawówkę prowadziła w telewizji program „5-10-15”. Jej zarobki były symboliczne, ale nauczyła się szacunku do zawodu i odpowiedzialności, tego, że człowiek się spełnia poprzez pracę. Nie chciała iść w ślady swej sławnej mamy, dziennikarki Jolanty Fajkowskiej. Marię zafascynowało aktorstwo. Zawsze była dumna z mamy, a jej popularność traktowała w sposób naturalny. Nie przeżywała jakoś szczególnie tego, że matka zajmowała się kulturą, spotykała z ciekawymi ludźmi. Ale to wszystko kształtowało Marię. Do dziś ceni te wartości, które wyniosła z rodzinnego domu i tego chciałaby nauczyć w przyszłości swoje dzieci.

Duży udział w jej wychowywaniu mieli dziadkowie. Jest do nich bardzo przywiązana. Jej dziadek to historyk. Pamięta, że zabierał ją na wycieczki po Warszawie, pokazywał pomniki i o nich opowiadał. Lubiła to. Babcia kiedyś uczyła języka polskiego w szkole, więc czytała jej książki, których w domu dziadków było mnóstwo. Maria wyniosła z domu wszechstronną edukację kulturalną i historyczną. Ma świadomość, jak ważna jest przeszłość, tradycja.

W 2002 roku ukończyła naukę w liceum, a w 2006 roku została absolwentką Warszawskiej Akademii Teatralnej. Studiowała też w Circle in the Square Theatre School w Nowym Jorku.

Debiut aktorski zaliczyła rolą Es-toch w Tajemnicy Sagali. Występowała w serialach: Klan (jako Agata Wilczyńska), Pierwsza miłość (jako Jagoda Borawska), Na dobre i na złe czy Kryminalni. Jej debiutem filmowym była rola Żywii w Starej baśni Jerzego Hoffmana. Zagrała również Tosię w filmie Ja wam pokażę!.

 

 

Jej dorobek teatralny to spektakl Imieniny w reż. Aleksandry Koniecznej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz spektakl impresaryjny Tiramisu. Zagrała też Ofelię w spektaklu Hamlet 44 w reż. Pawła Passiniego, zrealizowanym dla uczczenia 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Grała Anielę w Ślubach panieńskich w reż. Jan Englerta w Teatrze Narodowym, występowała też w spektaklu Odejścia Václava Havla w reż. Izabelli Cywińskiej, wystawianym w warszawskim Teatrze Ateneum. Od 14 lutego 2010 grała w spektaklu Pamiętnik cnotliwego rozpustnika (reż. Emilian Kamiński), wystawianym w Teatrze Kamienica. W Teatrze Capitol występuje w spektaklu Carmen, czyli sztuka na 10 telefonów komórkowych.

Od 7 marca do 2 maja 2009 brała udział w piątej edycji programu telewizji Polsat Jak oni śpiewają? i zajęła ostatecznie siódme miejsce wśród czternastu uczestników. W TVP2 razem z polskim pilotem rajdowym Maciejem Wisławskim prowadziła program Łagodna na drodze poświęcony motoryzacji i bezpieczeństwu na drogach. Od 5 września 2010 brała udział w dwunastej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Tomasz Barański, z którym zajęła szóste miejsce, odpadając w dziewiątym odcinku.

Była reporterką w programie TVP Warszawa Nowsze Mazowsze. W 2012 wzięła udział w pierwszym w Polsce turnieju tanecznym Pro-Am. W tym samym roku zdobyła wraz z Jarosławem Witaszczykiem Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej za utwór „Tango rozbitych sierdiec”. W 2014 roku wzięła udział w nagraniu albumu świątecznego Siemacha po kolędzie, gdzie wykonała kolędę „Gdy śliczna Panna” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

 

Maria Niklinska – Na Polnocy

 

Kocha to, co robi, ale ciągle szuka nowych wyzwań. 19 maja 2015 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Maria. Muzyka towarzyszy jej od zawsze. Ukończyła szkołę muzyczną. Nagranie płyty wynikło z jej naturalnej potrzeby. Na krążku zawarte są osobiste emocje, przeżycia i marzenia. Ciągle gra koncerty. W lutym 2017 wydała singiel Coming Home gdzie śpiewa po angielsku. Ma zamiar łączyć obie pasje: muzyczną i aktorską, bo kojarzą jej się z otwartością na drugiego człowieka.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.pomponik.pl;   tytułowy cytat – https://historia-zoltej-cizemki.klp.pl;

Dodaj komentarz