Życie to wielka loteria, to gra w trefl, karo, kier i piki, czyli … podejmuj dobre decyzje, a osiągniesz wyniki …

Czwartek, 28 grudnia – Międzynarodowy Dzień Całowania / Pocałunku oraz Dzień Gry w Karty

 

Międzynarodowy Dzień Pocałunku / Całowania

 

No i mam! Jak to zwykle bywa pod koniec roku, wkrada się bałagan: a to, że po świętach nie doszliśmy jeszcze do siebie, a to, że tak jak i z budżetem – zostało nam coś, co trzeba zagospodarować do końca roku (bo przepadnie), a to, że zostało tyle po świętach – więc lepiej zjeść i odchorować niż wyrzucić.  Więc zaczynam zjadać tę żabę, czyli  święta nietypowe, które występują w roku kilkakrotnie a przez to nigdy nie jesteśmy pewni kiedy to święto jest naprawdę. I tak jest z Międzynarodowym Dniem Całowania  lub też Pocałunku. Chociaż akurat dzisiaj Dzień ten się niewątpliwie przyda, ponieważ większość pań oraz nieliczne grono mężczyzn ma powód, by z wdzięczności wycałować panią Josephine Cochrane – wynalazczynię i konstruktorkę pierwszej zmywarki do naczyń. Więcej można przeczytać  (TUTAJ)

Również dla wielu innych ludzi dzień ten okazał się błogosławieństwem, gdy w roku 1981 w Norfolk, w stanie Wirginia, urodziła się Elisabeth Jordan Carr, pierwsze amerykańskie „dziecko z probówki”.

 

 

 

Dzień Gry w Karty

 

Paweł Orkisz – Karty

 

Karty do gry były już znane prawdopodobnie w Chinach przed X wiekiem. Powstały na skutek przeniesienia na papier notacji używanej w czasie gry w Kości. Najprawdopodobniej były wykonane z cienkich listewek bambusowych, na których namalowano oznaczenia. Inne karty wywodzą się z chińskich papierowych pieniędzy – uważa się, że w najstarszych grach używano prawdziwych banknotów.

Do Europy karty trafiły około XIV. W niektórych krajach ich forma pozostała bez zmian; najstarsze zachowane europejskie karty pochodzą z Francji. Pierwsze karty były ręcznie malowane i bardzo drogie, dopiero po upowszechnieniu się druku trafiły „z dworu pod strzechy”. Makao, Poker, Kanasta, Brydż, Tysiąc i wiele innych gier karcianych ma dziś swoje święto.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz