Bez niej nasze życie byłoby inne, czyli … zmywarka nasza powszednia …

Czwartek, 28 grudnia – Josephine  Cochrane – gospodyni domowa, wynalazca i przedsiębiorca

 

 

Rickie Lee Jones – Valtz De Mon Pere (Lovers’ Waltz)

 

Josephine Cochrane (ur. 8 marca 1839, zm. 3 sierpnia 1913 w Chicago) była jak wiele innych amerykańskich kobiet – gospodynią domową. Ale nie taką zwykłą, jakby mogło się wydawać.

Bardzo wczesne lata życia Josephine nie są znane. Wiadomo tylko, że po śmierci matki i wyprowadzce siostry mieszkała z ojcem w Ohio i Indianie. Ojciec jako inżynier prawdopodobnie zaznajomił ją z podstawami mechaniki. Początkowo uczyła się w prywatnym liceum, ale po jego pożarze zamieszkała z siostrą w Shelbyville w Illinois.

W wieku 19 lat wzięła ślub z Williamem Cochranem, który powrócił do Shelbyville z Kalifornii, gdzie bezskutecznie poszukiwał złota. Cochran otworzył w Shelbyville firmę, dzięki której dobrze mu się powodziło. W 1870 roku para wprowadziła się do rezydencji. Odtąd Josephine Cochrane udzielała się towarzysko i często organizowała przyjęcia. Właśnie w związku z nimi, miała problemy ze służbą, która zmywając niejednokrotnie je tłukła. By zapobiec niszczeniu zastawy wykonanej z kosztownej porcelany, Cochrane (podczas osobistego zmywania naczyń), zaczęła poważnie myśleć nad skonstruowaniem takiego urządzenia zmywającego, które mogłoby ją wyręczyć w tak częstych i niewdzięcznych obowiązkach.

W tym czasie jej mąż udzielał się w Partii Demokratycznej i zyskiwał coraz wyższą pozycję. Zmarł jednak niedługo, pozostawiając 44 letnią żonę z długami.

Po śmierci męża zatrudniła mechanika George’a Buttersa do pomocy w gospodarstwie. Wspólnie z nim skonstruowała pierwszą zmywarkę do naczyń, którą opatentowano 28 grudnia 1886 roku (czyli właśnie dzisiaj, 131 lat temu).

 

 

 

Pierwszy egzemplarz został zainstalowany w domu Josephine Cochrane. Po opracowaniu urządzenia założyli wspólnie przedsiębiorstwo produkujące zmywarki. Konstrukcja urządzeń była niemal identyczna ze współcześnie używanymi zmywarkami. Początkowo zmywarki były napędzane ręcznie, kolejne modele wyposażono w silnik parowy. Pierwsze egzemplarze firma produkowała na potrzeby znajomych i przyjaciół założycielki. Cochrane reklamowała także swój wynalazek w lokalnej prasie, dzięki czemu zainteresowały się nim pierwsze restauracje i hotele.

Cochrane zaprezentowała swój wynalazek na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 roku, została tam nagrodzona za projekt i trwałość urządzenia. Firma zaczęła zwiększać obroty dopiero w ostatnich latach przed jej śmiercią. Cochrane zmarła w 1913 roku, została pochowana na Glenwood Cemetery w Shelbyville.

W roku 1926, firma trafiła w ręce The Hobart Manufacturing Company, która w latach 40. XX w. spopularyzowała wynalazek. THMC od 1949 sprzedawała artykuły gospodarstwa domowego pod marką KitchenAid. Obecnie marka należy do koncernu Whirlpool.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz