Współczesna bajka o Kopciuszku, czyli … Maksyma, królowa Niderlandów

Piątek, 17 maja – Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji, Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

 

Urodzili się:

(1941) Grace Zabriskie – amerykańska aktorka pochodzenia polskiego

(1949) Jiří Korn – czeski piosenkarz tancerz i aktor

(1961) Enya – irlandzka piosenkarka

(1971) Maksyma – Argentynka, królowa Holandii

 

O dzisiejszych świętach nietypowych

Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

przeczytacie  (TUTAJ) .

A co dzisiaj przygotowałam dla Was? Zapraszam!

 

***

17 maja 1941 w Nowym Orleanie w Luizjanie, przyszła na świat

Grace Zabriskie – amerykańska aktorka pochodzenia polskiego

Urodzona w Nowym Orelanie, córka Marion Grace (Zabriskie) i Rogera Thomasa „Toma” Caplingera. Ze strony matki ma polskich przodków.

Grace Zabriskie to amerykańska aktorka, w Polsce znana przede wszystkim z roli Sarah Palmer w serialu telewizyjnym Miasteczko Twin Peaks.

Ulubiona aktorka Davida Lyncha – poza powtórzeniem swojej roli w kinowej wersji serialu, zagrała u niego także w filmach „Dzikość serca” „Inland Empire” (gdzie zagrała złowieszczą polską sąsiadkę). Polubił ją także Gus van Sant, u którego zagrała w „Moim własnym Idaho”, oraz w „I kowbojki mogą marzyć”.

Grace Zabriskie to, podobnie jak Ray Wise (znany z roli Lelanda Palmera w serialu Miasteczko Twin Peaks), dość aktywna zawodowo aktorka. W swojej filmografii ma już prawie 90 tytułów.

Filmy, w których występowała to między innymi:

  • 1979 – Norma Rae – Linette Odum
  • 1981 – Na wschód od Edenu (miniserial) – pani Ames
  • 1985 – Santa Barbara – Theda Bassett
  • 1987 – Wielki luz – „Mama”
  • 1989 – Narkotykowy kowboj – matka Boba
  • 1990-1991 – Miasteczko Twin Peaks – Sarah Palmer
  • 1990 – Dzikość serca – Juana Durango
  • 1990  –  Powrót laleczki Chucky – Grace Poole
  • 1991 – Smażone zielone pomidory – Eva Bates
  • 1991 – Moje własne Idaho – Alena
  • 1992 – Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną – Sarah Palmer
  • 1993 – I kowbojki mogą marzyć – pani Hankshaw
  • 1998 – Armageddon – Dottie
  • 1999 – Diabli nadali – Veronica Olchin, matka Spence’a
  • 2000 – 60 sekund – Helen Raines
  • 2004 – The Grudge – Klątwa – Emma Williams
  • 2006 – Inland Empire – polska sąsiadka
  • 2006-2007 – Trzy na jednego – Lois Henrickson
  • 2007 – Licencja na miłość – Grandma Jones
  • 2009 − Synu, synu, cóżeś ty uczynił? − pani McCulla
  • 2013 – Złe gliny – Donna, matka Duke’a
  • 2014  – Sędzia –  Pani Blackwell
  • 2015 – Rosemont – Josephine
  • 2018 – Alienista – Babcia Johna

 

Twin Peaks – Bob behind Laura’s bed

 

***

Ten jubilat świętuje dzisiaj swoje 70 urodziny. To urodzony 17 maja 1949 w Pradze

Jiří Korn – czeski piosenkarz, tancerz oraz aktor

W latach 1958-64 był członkiem i solistą chóru dziecięcego, który prowadził Bohumil Kulínský.

W 1971 r. wygrał z pieśnią Yvetta konkurs Intertalent. Wielkie sukcesy osiągnął w byłej NRD.

W 1976 zdobył Grand Prix de la Chanson w Paryżu i dwa lata później wygrał festiwal OIRT w Tampere (Finlandia). Festiwal w Tampere wygrał przewagą jedynie kilku głosów z Anną Jantar, która wówczas brała udział w konkursie z piosenką „Tylko mnie poproś do tańca”.

Współpracował z zespołem Olympic (1971-73), potem zwłaszcza z orkiestrami Václava Hybša i Gustava Broma.

Wiele jego pieśni uzyskało wielką popularność (Když Lola pila pátý drink, Radost až do rána, Každá trampota má svou mez, Yvetta, Windsurfing, Zpívat jako déšť, Miss Moskva). Zwrócił także na siebie uwagę w wieczorowym programie scenicznym Zpívat jako déšť (1977).

Do jego sukcesów zagranicznych należy rola główna w musicalu amerykańskim Hans Christian Andersen (F. Loesser, 1986). Grał też w musicalach w Czechach (Les Miserables, 1993).

Obecnie gra w filmach i telewizji oraz bierze udział w zawodach bowlingowych.

 

Jiri Korn – MISS_MOSKVA

 

***

17 maja 1961 w Gaoth Dobhair (Gweedore), przyszła na świat

Enya – irlandzka piosenkarka, instrumentalistka i kompozytorka

Enya, właściwie Eithne Patricia Ní Bhraonáin, w uproszczeniu Enya Brennan gra muzykę new age z elementami muzyki celtyckiej. Jest czterokrotną laureatką nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. Nagrania wokalistki sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy.

Urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych jako czwarta z dziewięciorga dzieci. Jej dziadkowie występowali w grupie muzycznej, przemierzając Irlandię, ojciec był liderem zespołu Slieve Foy Band, nim otworzył pub, matka natomiast występowała w zespole tanecznym oraz w grupie muzycznej w Gweedore Comprehensive School. Eithne ma 4 braci i 4 siostry.

W 1968 roku trójka z rodzeństwa – Máire, Ciarán i Pól – stworzyło grupę muzyczną An Clann As Dobhair, w 1970 przekształconą na Clannad, do którego w 1979 dołączyła Eithne (instrumenty klawiszowe, śpiew). W 1982 opuściła zespół wraz z Nickiem Ryanem, ówczesnym producentem i menedżerem. Współpracując z nim i jego żoną Romą zarejestrowała dwa utwory zatytułowane An Ghaoth Ón Ghrian i Miss Clare Remembers, które w 1983 zostały wydane w albumie Touch Travel.

W 1984 po raz pierwszy zaprezentowała się jako Enya, pisząc muzykę do filmu The Frog Prince wydaną jako ścieżka dźwiękowa pod tym samym tytułem. W 1986 zobowiązana kontraktem skomponowała muzykę do serialu telewizyjnego BBC pt. The Celts. W 1987 przed wydaniem debiutanckiego albumu pt. Enya, wystąpiła gościnnie na debiutanckim albumie Sinéad O’Connor pt. The Lion and the Cobra.

W 1988 nastąpił przełom w jej twórczości, tuż po wydaniu albumu Watermark zawierającego utwór pt. Orinoco Flow (znanego również jako Sail Away); kompozycja znalazła się na szczycie UK Charts, sam album zaś sprzedał się w wielomilionowym nakładzie.

W 1991 roku nagrała album Shepherd Moons, który trafił w listopadzie na szczyt listy przebojów najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Płyta przebywała ponad 200 tygodni na liście tygodnika „Billboard”. Album przyniósł wokalistce takie hity jak Caribbean Blue oraz Book of Days.

Wydana w roku 1995 płyta The Memory of Trees również trafiła na listy przebojów, a promujący album singiel Anywhere Is pojawił się w Top-10 UK Charts.

W 2000 roku artystka wydała album A Day Without Rain, który jest jak dotąd najlepiej sprzedającym się albumem wokalistki. Płyta cieszyła się ogromną popularnością zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Pochodzący z albumu przebój Only Time powrócił na listy przebojów po 11 września 2001 roku.

Jest autorką utworu May It Be, napisanego specjalnie do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, za który otrzymała nominację do Oscara.

W 2005 roku ukazał się kolejny studyjny album Enyi, Amarantine. Specjalnie do tej płyty Roma Ryan, autorka tekstów, stworzyła osobny język, Loxian, w którym wokalistka zaśpiewała dwa utwory.

2008 rok przyniósł jedyną w całości świąteczną płytę wokalistki. And Winter Came stało się kolejnym międzynarodowym bestsellerem, a piosenka Trains and Winter Rains szczególną popularnością cieszyła się w Japonii.

20 listopada 2015 roku ukazał się nowy album Enyi zatytułowany Dark Sky Island, promowany singlem „Echoes in Rain”

Enya – Echoes In Rain (Official Video)

 

***

17 maja 1971 w Buenos Aires, przyszła na świat

Maksyma – Argentynka, królowa Holandii

Urodzona jako Máxima Zorreguieta Cerruti  – została żoną Księcia Wilhelma Aleksandra a potem

Królową Niderlandów.

To był piękny ślub!

Tango – Piazzolla – Boda Real, Maxima Zorreguieta.mpg

Maxima urodziła się jako najstarsze z czworga dzieci Jorge Zorreguiety i jego drugiej żony – Marii del Carmen Cerruti. Ma dwóch braci i jedną siostrę, a także trzy przyrodnie siostry. Dorastała w Buenos Aires.

Ukończyła ekonomię na Pontificia Universidad Católica Argentina w 1995. Pracowała w Argentynie, Nowym Jorku i miastach Europy. Pierwszy raz Maxima i Willem-Alexander (jeszcze książę) spotkali się w Hiszpanii, w Sewilli. Dwa tygodnie później spotkali się ponownie w Nowym Jorku, gdzie Maxima pracowała dla Deutsche Bank.

Plotka głosi, że na początku znajomości Wilhelm nie przyznał się Maximie, że jest następcą tronu, a jak już zdradził tajemnicę, Maxim nie chciała mu uwierzyć. Od połowy 1999 roku spotykali się już regularnie.

Niektóre źródła podają, że spotkanie Wilhelma i Maksymy zostało zaaranżowane przez księcia Bernharda poszukującego odpowiedniej żony dla swojego wnuka. Podobno Bernhard i ojciec Maksymy Jorge Zorreguieta, a prywatnie jego stary argentyński przyjaciel, skrupulatnie wszystko zaplanowali.

Znajomość pary wywołała pewne oburzenie, gdyż ojciec Maximy był ministrem rolnictwa za rządów prezydenta Jorge Videli – dyktatora argentyńskiego w latach 1976-1983. Maxima jednak walczyła o miłość. Odbyła się długa debata w Parlamencie.

Finalnie, po długich naradach parlament holenderski wyraził zgodę na ślub Maximy i Księcia Wilhelma. Para ogłosiła swoje zaręczyny 30 marca 2001. 17 maja 2001 w trybie przyspieszonym Maxima otrzymała obywatelstwo holenderskie bowiem tylko będąc obywatelką Holandii mogła poślubić członka rodziny królewskiej.

Do ślubu doszło 2 lutego 2002 w Amsterdamie – para wzięła zarówno ślub cywilny w Beurs van Berlage, jak i kościelny w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. W dniu ślubu Maxima otrzymała tytuł „księżnej Niderlandów”. Na ceremonii zabrakło jednak rodziców panny młodej.

30 kwietnia 2013 mąż Màximy wstąpił na tron, a ona została pierwszą od 123 lat królową małżonką. Przy okazji warto wspomnieć, że po raz pierwszy od ponad stu lat koronę Królestwa Holandii mógł otrzymać mężczyzna, a nie kobieta, a to dlatego, że Królowa Beatriz ogłosiła, iż tron dziedziczy po niej syn Wilhelm Aleksander, jako pierwszy męski władca Niderlandów od czasu śmierci Wilhlema II w 1890 roku.

Jako członkini rodziny królewskiej Maksyma bierze czynnie udział w różnych uroczystościach, m.in. towarzyszy mężowi podczas uroczystego otwarcia parlamentu. Bierze również udział w obchodach Dnia Króla.

Jako królowa Niderlandów, Maksyma skupia się na integracji imigrantów nie zapominając, że sama jest jedną z nich. Królowa zasiada też w holenderskiej Radzie Stanu – najwyższym organie doradczym i sądzie administracyjnym. Jest Specjalnym Adwokatem Sekretarza Generalnego ONZ ds. obejmujących finanse dla rozwoju. Zajmuje się tu propagowaniem istotności globalnych systemów finansowych pozwalających na realizację celów rozwojowych i ekonomicznych takich jak zmniejszenie ubóstwa, bezpieczeństwo żywnościowe czy zapewnienie edukacji.

W czerwcu 2014 została odznaczona Orderem Orła Białego. Jest wyznania rzymsko-katolickiego.

Para królewska jest rodzicami trzech dziewczynek. Są to:

  • księżniczka Katarzyna Amalia (Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria) (ur. 7 grudnia 2003)
  • księżniczka Aleksja (Alexia Juliana Marcela Laurentien) (ur. 26 czerwca 2005)
  • księżniczka Ariadna (Ariane Wilhelmina Máxima Ines) (ur. 10 kwietnia 2007)

Królowa Maksyma będzie zasiadała na tronie do dnia, w którym król Wilhelm Aleksander abdykuje na rzecz swojej najstarszej córki, księżniczki Katarzyny Amalii.

Holendrzy doceniają jej dyplomatyczny talent i osobisty urok mimo że na początku nie chcieli córki ministra reżimu na żonę następcy tronu. Maxima jest bardzo popularna i lubiana w Holandii. Ma niesamowite wyczucie stylu, zawsze piękna i elegancka. Uśmiech nie schodzi jej z  twarzy. Holendrzy cenią ją także za propagowanie wartości rodzinnych i przywiązania do tradycji. Królowa Maxima jest bardzo medialna i często jest obecna we wszelkiego rodzaju środkach masowego przekazu. Reprezentuje kraj w licznych podróżach dyplomatycznych. Zdecydowanie ociepliła wizerunek Wilhelma Aleksandra, który nie cieszył się zbyt dużym uznaniem wśród Holendrów.

Oficjalny, pełny tytuł Maxim, to Jej Królewska Mość Królowa Maxima, księżna Niderlandów, Princess of Orange-Nassau, Pani Van Amsberg.

A oto koncert dedykowany rodzinie królewskiej;

Armin van Buuren & The Royal Concertgebouw Orchestra perform for new Dutch king Willem-Alexander

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://eurochannel.com;   https://kobieta.onet.pl;

Dodaj komentarz