Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, panie prezydencie. Niech spełnią się pana wszystkie marzenia, czyli … nie tylko Ameryka świętuje wielką rocznicę

Piątek, 14 czerwca –  Światowy Dzień Żonglerki, Dzień Dziennikarza Obywatelskiego, Światowy Dzień Krwiodawstwa, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Wydarzyło się:

(1985) We Wrocławiu otwarto ekspozycję Panoramy Racławickiej

(1998) W Danii otwarto Most nad Wielkim Bełtem

Urodzili się:

(1946) Donald Trump – amerykański przedsiębiorca, polityk, prezydent USA

 

Dzisiejsze święta nietypowe jakimi są:

Światowy Dzień Żonglerki

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego

Światowy Dzień Krwiodawstwa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

opisałam już w zeszłym roku  (TUTAJ) .

Wtedy to zamieściłam filmik „Auschwitz. Nie mówi się trudno!” – Zakłamywana historia niemieckiego obozu śmierci„. W niespełna rok podniósł się łeb Hydry w postaci Ustawy 447. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

 

***

Niedawno, (TUTAJ) , omawiałam historię powstania Panoramy Racławickiej, i to, że od razu stała się głównym magnesem przyciągającym do Lwowa rzesze turystów. W czasie II wojny światowej została częściowo uszkodzona, głównie w czasie bombardowań w roku 1944, a następnie uratowana przed ewentualną dalszą dewastacją, związaną z wkroczeniem Armii Czerwonej (przez zwinięcie w rulon i umieszczenie w lwowskim klasztorze bernardynów). Po wojnie, dzięki staraniom władz polskich, udało się odzyskać od ZSRR część lwowskich dzieł sztuki i zbiorów Ossolineum. Ówczesny polski Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej postanowił zbiory te wraz z Panoramą umieścić we Wrocławiu, gdzie została przewieziona w roku 1946.

Właśnie 14 czerwca 1985 roku

we Wrocławiu otwarto ekspozycję Panoramy Racławickiej

Ale zanim to nastąpiło, przez dwa lata przeleżała w magazynie kolejowym Wrocław–Brochów, a następnie kilkanaście lat w Muzeum Państwowym (przemianowanym najpierw na Śląskie, następnie na Narodowe). Od lat 60. XX wieku w Muzeum eksponowano tylko pojedyncze jej fragmenty („bryty”, czyli sekcje, z których składa się ponad stumetrowe malowidło), a pozostałą część jedynie przechowywano, poddając niezbyt konsekwentnie konserwacji aż do 1980 roku. Przez lata 60. i 70. trwały też zakulisowe dyskusje na temat miejsca ekspozycji.

Zależne od opinii ZSRR władze Polski Ludowej bały się bowiem Rosjanom narazić, podpisując się pod decyzją o wystawieniu obrazu, przedstawiającego triumf wojsk polskich nad Rosją, nawet jeśli była to Rosja carycy Katarzyny II. Rozpisano najpierw jeden konkurs architektoniczny na pawilon we Wrocławiu, w którym Panorama miałaby zostać wystawiona, potem w 1956 drugi, w którym zwyciężyło małżeństwo Ewy i Marka Dziekońskich. W 1957 roku przystąpili do realizacji projektu szczegółowego budowli, jednak z powodów politycznych budowa rotundy dla Panoramy rozpoczęta na początku lat 60..

Trwała niesłychanie długo, była wstrzymywana i przerywana, a i na prace konserwatorskie nad samym obrazem również brakowało pieniędzy. W 1977 roku zlecono nawet Dziekońskim przeprojektowanie obiektu rotundy na centrum kongresowe, a bryty samego obrazu wywieziono w czerwcu 1980 roku poza Wrocław. Na osobiste polecenie prof. Wiktora Zina, ówczesnego podsekretarza Stanu Ministerstwa Kultury i Sztuki i Generalnego Konserwatora Zabytków, płótno Panoramy wywieziono do Zamku Królewskiego w Warszawie. Ostatecznie, po wydarzeniach sierpniowych w 1980, klimat wokół Panoramy poprawił się. Dzięki działalności zawiązanego w 1980 roku, trzeciego już w historii malowidła, Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej pod przewodnictwem byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Alfreda Jahna, podjęto wreszcie pod koniec 1980 roku ostateczną decyzję o wystawieniu jej we Wrocławiu, a nie w innym miejscu, a prace budowlane przy rotundzie wznowiono. Wobec katastrofalnego stanu gospodarki PRL, a także z powodu niesłychanie trudnego zadania, jakim było odrestaurowanie płótna po kilkudziesięciu latach przechowywania go w różnych miejscach i różnych warunkach oraz kilku wielokilometrowych transportów, prace, prowadzone przez 25 konserwatorów, trwały jeszcze pół dekady, toteż otwarcie ekspozycji Panoramy Racławickiej nastąpiło dopiero 14 czerwca 1985 roku.

Od tego czasu Panorama Racławicka otwarta jest zasadniczo stale (najpierw 7, obecnie 6 dni w tygodniu) i tylko od czasu do czasu wystawa jest na krótko zamykana w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych. Cieszy się wciąż ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających: pierwszy milion widzów odwiedziło Panoramę do sierpnia 1987, pięć milionów – do lipca 1998, a sześć milionów – do września 2004 roku.

To jedna z największych atrakcji Wrocławia. Niesamowite wrażenie potęgowane jest przez scenografię ułożoną przed obrazem tak, że nie do końca wiadomo gdzie kończy się płótno, a zaczynają ustawione przed nim przedmioty. Panorama Racławicka nie może zostać pominięta, jeśli chcemy zobaczyć najcenniejsze obrazy w Polsce.

Godziny otwarcia
Sezon zimowy (1.11–31.03):
pn. nieczynne
wt.–pt. 9:00–16:30
sob. 9:00–17:30
niedz. 9:00–16:30

Sezon letni (1.04–31.10):
codziennie 8:00–19:30

Pierwszy seans rozpoczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni – na pół godziny przed zamknięciem.

Ceny biletów
normalny: 30 zł
ulgowy: 23 zł
rodzinny: 23 zł/os. (dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem/dziećmi w wielu 7–15 lat)
specjalny: 3 zł (opiekun grup szkolnych – 1 opiekun na 10 uczniów)

I jeszcze – z biletem do Panoramy Racławickiej zwiedzicie bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie  🙂 .

 

Zagadki Panoramy Racławickiej, „Fakty” 29.10.2011

***

14 czerwca 1998

w Danii otwarto Most nad Wielkim Bełtem

Storebæltsbroen to most w Danii, położony nad Wielkim Bełtem, około 100 km na południowy zachód od centrum stolicy kraju, Kopenhagi. Łączy wyspy Zelandia (Korsør) i Fionia (Nyborg).

Jest on tak naprawdę częścią tzw. Storebæltsforbindelsen, które składa się z trzech mostów (wschodni, drogowy most wiszący i pary zachodnich, drogowego i kolejowego) oraz tunelu kolejowego biegnącego wzdłuż mostu wschodniego (pomiędzy wyspami Zelandia i Sprogø) i odcinka drogi pomiędzy mostami, na wyspie Sprogø. Wschodnia część jest najdłuższym mostem wiszącym w Europie i trzecim co do długości mostem wiszącym na świecie. Długość całej przeprawy wynosi ok. 17 km.

Most zastąpił przeprawę promową, która była głównym sposobem przemieszczania się między wyspami. Pokonanie Wielkiego Bełtu samochodem wcześniej zajmowało ok. 90 min, obecnie 10-15 min.

Wstępne przygotowania (jak negocjacje i plany) do budowy, trwały już od 1986 roku, a sam most został wybudowany w latach 1988–1998. Oficjalne otwarcie odbyło się 14 czerwca 1998 w obecności ówczesnego Premiera Królestwa Danii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 21,4 miliardy koron duńskich (według cen z 1988 r.).

Dane eksploatacyjne

  • Rozpiętość części wiszącej: 2700 m, w tym pomiędzy pylonami 1624 m
  • Maksymalny prześwit mostu wschodniego: 65 m
  • Wysokość mostu wschodniego: 254 m
  • Przejazd przez most jest płatny

 

***

 

14 czerwca 1946 w Nowym Jorku

Donald Trump – amerykański przedsiębiorca, polityk, prezydent USA

Donald John Trump to amerykański przedsiębiorca, osobowość telewizyjna oraz polityk, od 20 stycznia 2017 prezydent Stanów Zjednoczonych.

Urodzony i wychowany w nowojorskim Queens, w 1968 otrzymał dyplom z ekonomii na Wharton School of Business. W 1971 przejął rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, zmieniając później jej nazwę na The Trump Organization. Podczas swojej kariery biznesowej wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi.

W 2015 znalazł się na 72. miejscu najbardziej wpływowych ludzi świata, z kolei w 2016 – z majątkiem wartym 4,5 miliarda dolarów został sklasyfikowany na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata dwutygodnika Forbes.

W 2016 Trump został ogłoszony Człowiekiem Roku tygodnika Time, a w lutym 2017 roku nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla.

8 listopada 2016 wygrał wybory prezydenckie, pokonując kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton. Urząd objął 20 stycznia 2017.

Jest najstarszą (w momencie objęcia urzędu) i najbogatszą osobą w historii sprawującą urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, ponadto jest pierwszą osobą na tym stanowisku, która nie zajmowała żadnego stanowiska w wojsku, w rządzie lub wyłanianego w wyborach, a także piątą osobą wybraną na to stanowisko, która nie uzyskała największej liczby głosów w głosowaniu powszechnym.

12 czerwca polska para prezydencka składała w środę oficjalną wizytę w Waszyngtonie. Ostatnim jej punktem było uroczyste przyjęcie wydane na cześć Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i pierwszą damę Ameryki Melanię Trump.
„Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin” Andrzej Duda przemawiając na przyjęciu powiedział, że „za dwa dni Ameryka będzie świętować wielką rocznicę – dzień narodzin 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa”. – Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, panie prezydencie. Niech spełnią się pana wszystkie marzenia – zwrócił się prezydent do Trumpa po angielsku. Zgromadzeni goście odśpiewali „Sto lat”.

 

Ja też się dołączam! Może Donald się wzruszy i zniesie Polakom wizy do Stanów?

 

rejs – sto lat – idealne życzenia!!!

 

***

 

W rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz, w dzień upamiętniający polskie ofiary niemieckich obozów zagłady polecam temat mnie i prawdopodobnie większości Polaków nieznany – mowa o przemilczaniu istnienia w wojennej Warszawie obozu koncentracyjnego KL Warshau na Kole i zbrodniach w nim popełnianych:   (ORYGINAŁ)

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   strona muzeum: https://mnwr.pl;   http://www.tvn24.pl

Dodaj komentarz