Gdy się na nią patrzy, wygląda jak ogromny krater powstały na skutek uderzenia meteorytu, czyli … Trubka Udacznaja, jakucka kopalnia diamentów

Sobota, 15 czerwca – Dzień Wiatru, Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Wydarzyło się:

(1955) W Jakucji odkryto jedno z największych na świecie złóż diamentów Trubka Udacznaja

Urodzili się:

(1941) Harry Nilsson – amerykański piosenkarz, kompozytor, pianista, gitarzysta

 

Dzisiejsze święta nietypowe to

Dzień Wiatru

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Znajdziecie je   (TUTAJ) .

A dzisiaj? Co dzisiaj Wam przedstawię? Otóż –

 

***

15 czerwca 1955 roku

w Jakucji odkryto jedno z największych na świecie złóż diamentów Trubka Udacznaja

Trubka Udacznaja („Трубка Удачная”) to komin kimberlitowy, wielkie złoże i kopalnia diamentów w Jakucji, położone 20 kilometrów za kręgiem polarnym w okolicach miejscowości Udacznyj.

Jest to jedno z największych złóż diamentów na świecie. Składa się z dwóch warstw diamentonośnych – wschodniej i zachodniej. Otwarta w 1982 r. kopalnia Trubka Udacznaja jest jedną z największych odkrywek na świecie – wyrobisko jest długie na 1600 m, szerokie na 1200 m i głębokie na ponad 600 m. Ze względu na prądy powietrzne, które wywołuje, zabronione jest latanie nad nią helikopterami (miało już miejsce kilka wypadków). Większą część złoża już wydobyto, rozważa się eksploatację pozostałej jego części metodami podziemnymi.

 

Rosja. Kryzysowa wyprzedaż diamentów

***

15 czerwca 1941 w Nowym Jorku, urodził się

Harry Nilsson – amerykański piosenkarz, kompozytor, pianista, gitarzysta

Amerykański wokalista pop-rockowy Harry Nilsson największą popularnością cieszył się na przełomie lat 60. i 70. kiedy jego ciekawy głos i talent do pisania pięknych melodii przyniósł mu uznanie samych Beatlesów.

Nilsson zadebiutował w 1962 roku albumem „Hollywood Dreamer”. Kolejna płyta, „Spotlight on Nilsson”, ukazała się w roku 1966. Od tamtego czasu do roku 1977 praktycznie każdego roku ukazywał się co najmniej jeden nowy album artysty. W latach 80. Nilsson wycofał się z aktywnego udziału w rynku muzycznym. Na powrót zdecydował się w następnej dekadzie z uwagi na ciężką sytuację finansową. Niestety artysta zmarł w 1994 roku na atak serca i nie zdążył ukończyć nagrywania premierowego albumu.

Najbardziej znane przeboje Nilssona to nagrodzone Grammy „Without You” (1971, przeróbka przeboju grupy Badfinger), „Everybody’s Talkin'” (1969; temat z filmu Nocny kowboj), „Jump into the Fire” (1972) oraz „Coconut” (1972).

 

Harry Nilsson Without You 1972 HD

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.rmf.fm;

Dodaj komentarz