Poniedziałek, 18 marca – Europejski Dzień Mózgu
Urodzili się:
(1945) Bobby Solo – włoski piosenkarz
(1954) Roman Frankl – polski aktor piosenkarz i kompozytor
(1963) Vanessa Williams – amerykańska aktorka i piosenkarka
O święcie dzisiejszym, jakim jest
Europejski Dzień Mózgu
na pewno czytaliście wczoraj przy okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidów. Tych, którzy z różnych przyczyn tego nie zrobili, zapraszam (TUTAJ) .
***
Teraz przenieśmy się do Rzymu, gdzie 74 lata temu
18 marca 1945 roku, urodził się
Bobby Solo – włoski piosenkarz
Bobby Solo, a właściwie Roberto Satti to wokalista wykonujący muzykę country, bluesową, rock and rollową i disco.
Satti postanowił zostać wokalistą po obejrzeniu filmu Więzienny rock ze swoim idolem i wzorem do naśladowania, Elvisem Presleyem, w roli głównej.
W 1963 roku nagrał dla wytwórni Ricordi Record Company w Mediolanie pierwszy singiel z utworami „Ora che sei già una donna” i „Valeria”. Rok później zadebiutował na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem „Una lacrima sul viso”, ale został zdyskwalifikowany za używanie playbacku podczas występu. W 1965 roku wygrał festiwal, wykonując utwór „Se piangi, se ridi”, z którym reprezentował Włochy podczas finału 10. Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zajął 5. miejsce. W 1969 roku ponownie wystartował na Festiwalu Piosenki Włoskiej, tym razem z piosenką „Zingara”, która wykonał w duecie z Ivą Zanicchi.
Po okresie mniejszej popularności w latach 70., kiedy to bez sukcesów prowadził wytwórnię płytową The Chantalain Recording Studio, zaistniał ponownie w epoce disco. W latach 80., pod pseudonimem Robot Trio, nagrywał kolejne przeboje wraz z przyjaciółmi Little Tonym i Rosanną Fratello.
W 2003, wspólnie z Little Tonym, po raz kolejny pojawił się na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, wykonując utwór „Non si cresce mai”.
https://youtu.be/md6t8An26QI
Bobby Solo – Una lacrima sul viso (1964) [High Quality Stereo Sound, Subtitled]
***
Również 18 marca ale 65 lat temu (1954) w Bielsku-Białej, urodził się
Roman Frankl – polski aktor, piosenkarz i kompozytor
W 1976 ukończył PWST w Krakowie. W drugiej połowie lat 70. aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. W 1976 zagrał w filmie Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie. Zagrał także w kilku innych filmach, jak: Wściekły (1979), Urodziny młodego warszawiaka (1980) czy Lata dwudzieste… lata trzydzieste… (1983).
Ostatnio najbardziej kojarzony z rolą profesora Stjepana Vujkoviča w serialu „Klan” (2001-2017).
Roman Frankl to syn bardzo popularnej w latach 50. i 60. XX wieku, dziś 95 letniej piosenkarki Marii Koterbskiej (Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Karuzela, Parasolki, Serduszko puka w rytmie cza cza, Do grającej szafy grosik wrzuć). Napisał o niej książkę „Maria Koterbska. Karuzela mojego życia”, wydanej w 2008, w której spisał wspomnienia swojej matki.
Jest też ojcem dwóch synów. Synowie aktora odziedziczyli talent artystyczny po przodkach. Starszy z nich – Jan, jest reżyserem i fotografem, młodszy Marek studiuje w szkole filmowej w Monachium.
Zdobył popularność również jako piosenkarz, największym jego przebojem był utwór „Mężczyzna na niepogodę”.
W 1984 wyjechał na stałe do Austrii, występując w wiedeńskich teatrach i kabaretach oraz reżyserując i pisząc kabaretowe teksty i scenariusze.
W 2011 powrócił do kina w krótkometrażowym filmie w reżyserii Grażyny Treli – Klajmax.
https://youtu.be/hNQvUWTYF7A
Mężczyzna na niepogodę – Roman Frankl
***
18 marca 1963 w Tarrytown, w stanie Nowy Jork, przyszła na świat
Vanessa Williams – amerykańska aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek
Córka Mulata Miltona Williamsa i Afroamerykanki Helen, dorastała w klasie średniej wraz z młodszym bratem Chrisem w Millwood, w stanie Nowy Jork. Uczyła się gry na fortepianie i rogu. W 1981 roku otrzymała stypendium z Uniwersytetu Syracuse w nowojorskim Syracuse. W 1983 roku zdobyła tytuł Miss Nowego Jorku i następnie startowała do wyborów Miss Ameryki w Atlantic City. W dniu 17 września 1983 roku była pierwszą czarnoskórą Amerykanką, która zwyciężyła w konkursie Miss Ameryki, lecz gdy ujawniono jej zdjęcia w negliżu dla magazynu Penthouse z 1982 roku, 24 lipca 1984 roku została zmuszona do oddania korony najpiękniejszej Amerykanki.
Swoją karierę ekranową zapoczątkowała gościnnym udziałem w serialach: NBC Partnerki w kryminale (Partners in Crime, 1984) z Loni Anderson, T.J. Hooker (1986) z Williamem Shatnerem i Heather Locklear oraz sitcomie Statek miłości (The Love Boat, 1986) z Tedem McGinleyem i Teri Hatcher. Na kinowym ekranie zadebiutowała w komedii romantycznej Podrywacz artysta (1987) u boku Roberta Downeya Jr., Dennisa Hoppera, Danny’ego Aiello i Harveya Keitela.
W 1988 roku ukazał się jej debiutancki album „The Right Stuff”, który przyniósł dużą popularność, status złotej płyty, przychylność krytyków i trzy nominacje do nagrody Grammy. Zagrała w dramacie sci-fi Harley Davidson i Marlboro Man (Harley Davidson and the Marlboro Man, 1991) z Mickeyem Rourke, Donem Johnsonem i Danielem Baldwinem, sitcomie NBC Bajer z Bel-Air (The Fresh Prince of Bel-Air, 1992) z Willem Smithem, thrillerze Egzekutor (Eraser, 1996) u boku Arnolda Schwarzeneggera, Jamesa Caana i Jamesa Coburna. W 1994 roku za rolę w musicalu Freda Ebba na podstawie powieści Manuela Puiga Pocałunek kobiety pająka (Kiss of the Spider Woman) otrzymała Theatre World Award.
Druga płyta pt. „The Comfort Zone” (1991), podobnie jak i kolejna „The Sweetest Days” (1994) zdobyły status platynowej. Za kreację Hazel Scott w telewizyjnym dramacie biograficznym Buntownik XX wieku (Keep the Faith, Baby, 2000) odebrała nagrodę Złotej Satelity. W 2006 roku przyjęła rolę wyrafinowanej Wilhelminy Slater, wieloletniej dyrektor artystycznej pisma „Mode”, która bardzo liczyła na stanowisko naczelnej w serialu ABC Brzydula Betty (Ugly Betty). Po zakończeniu produkcji „Brzyduli…” stacja ABC zatrzymała Vanessę, która przyjęła rolę Renee Perry w Gotowych na wszystko, współlokatorki Lynette Scavo z czasów college’u.
Była dwukrotnie mężatką, ma 3 córki i jednego syna.
Vanessa Williams – Colors Of The Wind HD
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.fakt.pl; www.bielsko.biala.pl;