Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?, czyli … Dzień Królewny i nie tylko …

Piątek, 25 maja – Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, Dzień Stemplarza, Dzień Piwowara, Dzień Mleka, Dzień Ręcznika, Dzień Weterana, Dzień Wyzwolenia Afryki, Dzień Królewny

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz. Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nie pojawił się w niej już nigdy. Nie dotarł nawet na przystanek, znajdujący się w pobliżu jego mieszkania, z którego odchodził szkolny autobus. Wydawało się, że dosłownie zapadł się pod ziemię. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych. Wizerunek Ethana był m. in. publikowany w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Działania poszukiwawcze za zaginionym chłopcem były prowadzone na skalę międzynarodową. Ostatecznie w 2001 r. chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego.

 

 

W 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił dzień zaginięcia chłopca, tj. 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. Dlatego też każdego roku, tego właśnie dnia, celem zwrócenia uwagi na zjawisko zaginięć dzieci, wszystkie kraje na świecie, w tym również Polska, podejmują działania na rzecz upamiętnienia powyższego zdarzenia.

W Polsce obchodzony on jest od 2004 roku, pod patronatem Fundacji Itaka. Symbolem dnia jest niebieski kwiat niezapominajki.

 

Dzień Stemplarza

Czy stemplarz to przyrząd do stemplowania znaczków (taki datownik), czy może to Pan Świstak, co to siedzi na Poczcie przy biurku i zawija … upsss … stempluje znaczki? Czy może ktoś, co te stemple wykonuje?  A może to taki ktoś, co potrafi podstemplować oko Gedrońcowi? Albo to Pan Budowlaniec, którego specjalizacja to montaż  stempli (podpór) budowlanych?

Pomocy, bo już mi się wena twórcza skończyła a dalej nie wiem co lub kto ma świętować!

 

 

 

Dzień Piwowara

Piwowar to rzemieślnik zajmujący się warzeniem piwa, a szerzej to osoba pracująca w przemyśle piwowarskim (browarnictwie, przemyśle spożywczym) zajmującym się warzeniem piwa i jego dystrybucją na rynek.

Piwowar to specjalizacja zawodowa sięgająca swoją tradycją czasów średniowiecza, kiedy następuje rozwój miast, rzemiosła piwnego, a co za tym idzie ustawodawstwa prawnego regulującego prawa i obowiązki piwowara. Wraz z rozwojem rzemiosła piwowarskiego powstają w Anglii i Belgii cechy piwowarów, ograniczające dostęp do fachu, regulujące praktyki czeladnicze oraz ustalające zasady otrzymania tytułu mistrza piwowarskiego.

 

W nowym Browarze Grudziądz – piwowar Mariusz Matysek

Obecnie w browarach osoba odpowiedzialna za produkcję piwa nosi tytuł głównego piwowara. Główny piwowar sprawuje nadzór nad całym procesem technologicznym produkcji piwa od warzenia przez fermentację do filtracji. Czuwa również nad właściwym smakiem i jakością piwa. Poza piwowarami zawodowymi,  pojęciem tym określa się również rzemieślników warzących piwo domowym sposobem w niewielkich ilościach.
Wcale nie trzeba być zapalonym miłośnikiem piwa, który wypija jeden kufel za drugim. Wystarczy spróbować, wystarczy tylko trochę. Dzięki temu, można spróbować więcej. A jest naprawdę czego, bo piwni rzemieślnicy eksperymentują na potęgę. Piwa owocowe, z dodatkiem whiskey czy innych mocniejszych alkoholi albo na niespotykanych mieszankach chmieli… Okazji, by spróbować takich piw, a przy okazji uczcić święto piwowara, w najbliższym czasie nie zabraknie.
Piwo i jedzenie to doskonałe połączenie, stąd wziął się w Poznaniu, 25 maja 2016 roku, pomysł na festiwal. Dokładnie – Festiwal Beer & Food. Nie byli imprezą typowo piwną, np. jak jesienne targi piwne, ale organizatorzy pokazali, że ciekawe jedzenie z food trucków można fajnie połączyć z oryginalnymi, rzemieślniczymi piwami. W festiwalu wzięło udział około 25 food trucków, m.in. z Gdańska, Warszawy, Wrocławia i oczywiście z Poznania. Co ciekawe, w składzie były tylko cztery burgerownie. Co można było zjeść? Był food truck z tradycyjną japońską zupą ramen, dania arabskie, dania chińskie z woka. Były także małe rowery z lemoniadą czy innymi napojami. Zainteresowanie imprezą było tak wielkie, że listę wystawców z jedzeniem zamknięto w dwa dni, a lista rezerwowa była dwa razy dłuższa. No i przede wszystkim było kilkanaście food trucków z całej Polski oraz stoiska, głównie rzemieślniczych browarów.
Bo skoro to piwowarzy świętowali, to nie mogło zabraknąć ich silnej reprezentacji. I tak ponad 25 stoisk to głównie były małe i większe browary rzemieślnicze. Na pewno można było liczyć na obecność poznańskich browarów: SzałuPiw, Golema czy wielkopolskiego Niepomucena. Ten drugi zaprezentował nowe piwo Szemesz – mocno goryczkowe piwo na słodzie wiedeńskim i na amerykańskim chmielu Chinook, o zawartości alkoholu 3,7 proc. Pojawiły się także poznańskie puby piwne, na których stoiskach można było spróbować piw z kilkudziesięciu polskich browarów, m.in. Browarów Birbant, Perun, Pinta, Stu Mostów, Trzech Kumpli czy cydrów. Wystawcy zaskoczyli publiczność nie tylko smakami złocistego trunku. Można było liczyć na wystawę piw belgijskich, owocowych, o zawartości alkoholu ok. 2,5 proc. Część wystawców zaprezentowała także premierowo nowe piwa, między innymi Dr Brew. Zaprezentował się także Browar Ułan – restauracyjny browar, który na Beer & Food zadbał o strefę chillout (były leżaki, muzyka i miejsce, gdzie można było spokojnie zjeść kupione smakołyki lub wypić piwo). Ułan zadbał także o gry i zabawy na miejscu. Dla pierwszych 650-700 osób przygotowano festiwalową szklankę piwną.

Dzień Mleka

Mleko to wydzielina gruczołu mlekowego samic ssaków, pojawiająca się w okresie laktacji. Jako produkt żywnościowy dla człowieka, najczęstsze zastosowanie ma mleko krowie, ze względu odpowiednio długi okres laktacji, łatwość hodowli i ilość otrzymywanego mleka.

W praktyce ludzie korzystają z mleka bydła domowego, kóz (częściej do produkcji serów), owiec (w Polsce głównie do produkcji serów regionalnych, bawołów (Włochy – głównie do produkcji mozzarelli, Indie). Bardzo ograniczone regionalnie jest wykorzystanie mleka: koni, wielbłądów, reniferów, jaków i lam.

Mleko to skarbiec wielu składników, niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jest bogate zarówno w witaminy, jak i w pierwiastki. Najwięcej ma witaminy A (antyutleniacz, zapobiega m.in. kurzej ślepocie), ale zawiera też D (zapobiega krzywicy, usprawnia wchłanianie wapnia), B2 (dobrze wpływa na nerwy i błony śluzowe) i B12 (zapobiega niedokrwistości). Jest również źródłem wapnia i potasu oraz fosforu, magnezu i cynku.

Światowy Dzień Mleka (World Milk Day) to coroczne święto z inicjatywy Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Pierwsze obchody odbyły się w 2001 roku.

Dzień ten jest okazją do skupienia uwagi na mleku i nagłośnienia działalności związanej z produkcją mleka i przemysłu mleczarskiego. Fakt, że wiele krajów decyduje się to zrobić w tym samym dniu (lub w danym tygodniu) nadaje dodatkową wagę poszczególnych uroczystości narodowych i pokazuje, że mleko jest globalną żywnością.

 

Mleko … Czasami trudno sobie wyobrazić jakie może wywołać skojarzenia ..

Jerzy Satanowski – Małe stacje wielkich kolei  (Ballada o dziewczynie, która pila gorące mleko)

Dzień Ręcznika

Dzień Ręcznika (Towel Day) to nieformalne święto obchodzone 25 maja jako hołd składany Douglasowi Adamsowi przez jego fanów.

Pierwsze obchody odbyły się w ostatni piątek maja 2001 w dwa tygodnie po jego śmierci. Od tego czasu awansowały do rangi corocznego wydarzenia. Tego dnia fani Douglasa Adamsa noszą ze sobą przez cały czas ręczniki.

 

 

Ręcznik jest nawiązaniem do popularnego cyklu powieści Adamsa „Autostopem przez Galaktykę”. Najmodniejszy model ma na sobie napis: Don’t panic! (Nie panikuj!) oraz liczbę 42, czyli dwa znane motywy z twórczości Adamsa.

 

Dzień Weterana

Wielu żołnierzy straciło zdrowie i życie na misjach zagranicznych. Oni rozsławiali przez swoją służbę hart ducha i umiejętności polskiego żołnierza. To wszystko skłania do tego, by Dniu Weterana nadać szczególny charakter.

W tym roku, trzy największe sieci kinowe w Polsce robią prezent żołnierzom z okazji Święta Weterana. Byli uczestnicy misji wojskowych będą mogli kupić tańsze bilety w ponad stu kinach w całym kraju.

Dzień Wyzwolenia Afryki

Dzień Wyzwolenia Afryki (African Liberation Day) to doroczne święto obchodzone od roku 1968 w dniu 25 maja z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej (od 2002 Unia Afrykańska).

Upamiętnia I Konferencję Niepodległych Krajów Afryki oraz Akt założycielski Unii Afrykańskiej z 25 maja 1963 roku.

 

 

Znaczeniem tego święta jest podkreślenie dokonującego się postępu ruchu wyzwoleńczego i zdecydowania ludów Afryki, by uwolnić się spod obcej dominacji i eksploatacji.

 

Dzień Królewny

To święto jest świetną okazją dla nas wszystkich, aby przypomnieć sobie świat dzieciństwa (bez problemów, pełen baśni z pięknymi królewnami czekającymi w wysokich wieżach na swych wspaniałych królewiczów) i zafundować bajeczne popołudnie przed telewizorem. Można zaprosić drugą połówkę, a najlepiej swoje małe królewny córeczki lub królewny wnusie. Będą zadowolone, gwarantuję!

 

 

Beauty and the Beast | Tale As Old As Time – Claire Ryann (Just Turned 4 years old) and the Crosbys

 

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;   http://poznan.wyborcza.pl;   http://www.portalspozywczy.pl;

Dodaj komentarz