Już Leonardo da Vinci, marząc o wzniesieniu się w powietrze, testował papierowe modele, czyli … papierowe samoloty sposobem zarabiania na życie…

Sobota, 26 maja – Dzień Matki, Dzień Samolotów z Papieru

 

Dzień Matki

O Święcie Matki pisałam jak umiałam (a właściwie to nie umiałam, i dlatego posłużyłam się pięknym fragmentem z książki Katarzyny Grocholi   „Przeznaczeni”) równo rok temu,   (TUTAJ)

Jak ciężko być mamą, każda z mam najlepiej sama wie, i też rzadko która umie o tym opowiedzieć tak jak Marta Bizoń i autorzy jej piosenki „Mamą być”  (TUTAJ)

Dziś, jak co roku, jest też Dzień Matki. Dzień składania życzeń, dzień wręczania bukietów, dzień zabierania na uroczysty obiad. Dzień, w którym na różne sposoby chcemy powiedzieć: „mamo, kocham Cię”.

Więc mówmy.

 

Agnieszka Fatyga „Kołysanka dla Matki” (muz. i sł. A. Fatyga)

 

Dzień Samolotów z Papieru

Papierowy samolot to mały statek powietrzny wykonany z papieru, czasem nazywany aerogami od japońskiego origami. Papierowe samoloty są popularne z tego względu, że jest to jedne z najłatwiejszych origami.

Tworzenie papierowych samolotów to zajęcie wymagające ogromnej precyzji, a przynajmniej na tym poziomie, który reprezentuje  John Collins, rekordzista świata w najdłuższym locie samolotu z papieru.

John prowadzi popularny i jedyny w swoim rodzaju kanał na Youtube o nazwie ThePaperAirplaneGuy. Publikuje na nim filmy z konkursów dla konstruktorów papierowych samolotów oraz instruktaże o tym jak je zbudować samemu. Największą popularnością cieszy się jednak film, w którym pokazuje jak zbudować wymyślony przez siebie samolot, który pobił rekord świata w długości lotu, film ma blisko 4,5 mln wyświetleń w serwisie.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://mlodytechnik.pl;   http://lajt.co.uk;

Dodaj komentarz