Sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, czyli … w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, papieżowi Janowi Pawłowi II

Wtorek, 16 października – Dzień Papieża Jana Pawła II, Światowy Dzień Żywności,  Światowy Dzień Anestezjologa, Dzień Szefa, Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

 

Dzień Papieża Jana Pawła II

Dzień Papieża Jana Pawła II to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 27 lipca 2005 roku. Jak uznano w uchwale – w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II.

Dnia 16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Również w tym dniu, 16 października 2002 roku, Jan Paweł II wprowadził do Różańca Tajemnice światła.

 

Światowy Dzień Żywności

Światowy Dzień Żywności (World Food Day) jest świętem obchodzonym corocznie 16 października, proklamowanym przez FAO w 1979 roku w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1945 roku.

Organizowanie obchodów Dnia poparło w 1980 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ z uwagi na fakt, że „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę” (rezolucja 35/70 z 5 grudnia).

Lata 1997-2006 i 2008-2017 (rezolucja 62/205 z 19 grudnia 2007) zostały ogłoszone przez Zgromadzenie „Dekadami Walki z Ubóstwem”.

Celem obchodów Światowego Dnia Żywności (zamiennie nazywanym Światowym Dniem bez Żywności) jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

 

Światowy Dzień Anestezjologa

Anestezjolog to lekarz posiadający specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii. Do obowiązków lekarza anestezjologa należą: znieczulanie pacjentów wymagających operacji (nie tylko sama czynność wykonania znieczulenia, ale cały proces prowadzenia chorego w okresie okołooperacyjnym), leczenie pacjentów oddziału intensywnej terapii, leczenie bólu ostrego (głównie bólu pooperacyjnego) i przewlekłego (dotyczącego głównie pacjentów z chorobami nowotworowymi, ale również chorób neurologicznych czy reumatologicznych) oraz resuscytacja i reanimacja (w przypadku zatrzymania krążenia).

Anestezjolog to człowiek, który przynosi ulgę, łagodzi nasz ból. Nie tylko za to należy mu się szacunek, ale i za posiadaną wiedzę oraz odpowiedzialność jaka na nim spoczywa. Święto upamiętnia pierwsze udane zastosowanie narkozy podczas zabiegu operacyjnego, którego dokonał Thomas Morton 16 października 1846 roku.

 

Dzień Szefa

Szefa można nie lubić, przeklinać pod nosem na jego wymagania i uwagi, ale jedno trzeba przyznać: to on zapewnia nam comiesięczną wypłatę… To święto pochodzi z USA, w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularne, ale to kwestia czasu.

W Kalendarzu Świąt Nietypowych, Dzień Szefa pojawił się oficjalnie w 1962 r. Jednak jego początki sięgają końca lat 50.XX , gdy Patricia Haroski, sekretarka firmy ubezpieczeniowej z Illinois zarejestrowała to święto. Data nie była przypadkowa – Haroski wybrała dzień urodzin swojego ojca, który był wówczas również jej szefem… We wniosku rejestrowym wyjaśniała, że święto pomoże poprawić w firmach relacje między menedżerami i pracownikami (o rodzinie nie wspomniała), zwracając uwagę tych ostatnich na ciężką pracę i zaangażowanie przełożonych. Da też szansę pracownikom, by wyrazili swoje uznanie dla szefa – nie narażając się tak bardzo na zarzuty lizusostwa.

„Superszefowie” to ci, którzy nie tylko pomagają pracownikom przekraczać bariery i osiągać więcej, niż kiedykolwiek się spodziewali. Powinni także umieć wyławiać talenty i umiejętnie je rozwijać – tak, by budować nowe pokolenie liderów. W praktyce oznacza to, że jakość szefa potwierdzają udane kariery jego byłych podwładnych.

Sądząc po okolicznościowych kartkach dostępnych w Internecie wielu menedżerów może 16 października poczuć się „Superszefami”.

 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Jak przekonują organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja.

W ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca w całej Europie organizowane będą pokazy prawidłowej resuscytacji. Udział w akcji (poza wszystkimi chętnymi) wezmą członkowie Parlamentu Europejskiego.

Czy muzyka może ratować życie? Pytanie to wydaje się żartem w tak poważnym temacie, ale osoby, którym muzyka pomogła mentalnie w wydostaniu się z największego życiowego dołu, na pewno potwierdzą. A niektóre utwory mogą dosłownie pomóc w sytuacjach, w których życie ludzkie jest zagrożone.

Otóż Szpital New York-Presbyterian z Nowego Jorku stworzył na Spotify playlistę z utworami, których tempo jest zbliżone do tego, w jakim należy wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Utrzymanie stałego tempa w jej trakcie jest bardzo ważne – może ono o połowę zwiększyć szansę na uratowanie osoby, która doświadczyła nagłego zatrzymania krążenia.

Na playliście o wszystko mówiącym tytule „Songs To Do CPR To” (Piosenki do robienia resuscytacji krążeniowo-oddechowej) znalazło się 47 utworów, z których wszystkie mają tempo od 100 do 120 uderzeń na minutę. Gatunek muzyczny nie ma większego znaczenia – znajdziemy na niej zarówno współczesne hity popowe, jak i rockowe klasyki.

Na listę trafiły zatem między innymi „Another Brick In The Wall, Pt. 2” Pink Floyd, „Sweet Home Alabama” Lynyrd Skynyrd, „Five To One” The Doors, „You Can’t Hurry Love” Phila Collinsa i „Hard To Handle” The Black Crowes, a także utwory Fall Out Boy, Stray Cats, The All-American Rejects, Modest Mouse, Sugar Ray, Barenaked Ladies, The Bangles, KT Tunstall i duetu Simon & Garfunkel.

pink floyd – another brick in the wall

 

 

16 października 1325 roku przyszły król Polski Kazimierz III Wielki poślubił księżniczkę litewską Aldonę Annę Giedyminównę.

 

I w ten oto sposób rozpoczął się polski serial telewizyjny, a zarazem telenowela historyczna – „Korona królów”, emitowany od 1 stycznia 2018 na antenie TVP1.

 

 

10 października 1958 roku – Telewizja Polska wyemitowała premierowy program „Kabaretu Starszych Panów”

 

Ten autorski kabaret Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego nadawano na żywo na antenie telewizyjnej, z wykorzystaniem jako playback piosenek zarejestrowanych wcześniej.  Był cyklem programów telewizyjnych emitowanych do 22 lipca 1966 roku.

Piosenka jest dobra na wszystko

Dzięki Kabaretowi Przybora i Wasowski zostali uznani za twórców rozrywki telewizyjnej w Polsce lat 50. i 60. XX wieku. W programach Kabaretu występowali m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik.

 

10 października 1977 roku – Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu „Polskie drogi” w reżyserii Janusza Morgensterna.

 

https://youtu.be/yFRG5JiD568

Polskie Drogi

Scenariusz filmu napisał Jerzy Janicki (z wyjątkiem pierwszego odcinka, którego autorem był Bohdan Czeszko), a wyreżyserował Janusz Morgenstern. Realizacja serialu Polskie drogi trwała ponad trzy lata. Zdjęcia do ostatniego odcinka serialu finalizowano w sierpniu 1977. Do produkcji zaangażowano – według różnych źródeł ok. 500-600 aktorów.

 

16 października 1978 roku to również premiera filmowej komedii muzycznej „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”

 

Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy

Komediowo-kryminalny film muzyczny w reżyserii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody. Inspiracją dla filmu była działalność Stanisława Cichockiego, przedwojennego polskiego kasiarza  czyli złodzieja zawartości kas pancernych.

10 października 1978 roku – Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka weszła na szczyt Mount Everestu (8848 m n.p.m.).

 

Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwszy Polak, stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2, szczycie w Karakorum, drugim co do wysokości szczycie Ziemi (8611 m n.p.m.).

Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.

Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o godz. 03:30 wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Według ówczesnego komunikatu Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe, a informacja o zaginięciu Polki dotarła do Polski po prawie dwóch tygodniach, 25 maja 1992.

Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.antyradio.pl;   https://www.rp.pl;

Dodaj komentarz