… dopiero po północy, uznawszy że jestem wystarczająco nasycony kolorami, odważyłem się wyjść na ulicę, cóż kiedy i tak lilijna biel mojej duszyczki zwróciła uwagę policjanta, czyli … dziewictwo

Sobota, 9 grudnia – Dzień Dziewic, Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

 

 

Dzień Dziewic

 

Według Wikipedii – dziewica to kobieta, która nie uczestniczyła w stosunku seksualnym.  Istnieje jeszcze pojęcie – dziewica konsekrowana, co w chrześcijaństwie starożytnym i współczesnym katolicyzmie znaczy – kobieta wprowadzona do stanu dziewic  przez konsekrację z rąk biskupa.

A co to jest dziewictwo ? Jest to termin określający stan przed podjęciem stosunków seksualnych. Dziewictwo ma dwa aspekty, nie zawsze pokrywające się ze sobą: fizyczny i moralny. W przekonaniach i obyczajach religijnych akcent symboliczny i sakralny jest różnie rozłożony, zależnie do religii. Dzisiaj termin ten jest używany w stosunku do kobiet jednak odnoszony był także do płci męskiej – dawniej, zwłaszcza w języku staropolskim, chłopca w stanie dziewiczym określano mianem prawiczka.

Tyle Wikipedia. Nonsensopedia twierdzi, że dziewica to mit i bajka dla dzieci. Natomiast Kalbi uważa, że dziewictwo to wspaniała cnota, w dzisiejszym świecie niestety niezbyt doceniana, a nawet pogardzana, a święto ma na celu docenić te kobiety, które zachowują czystość dla tego jedynego i walczą z krzywdzącym stereotypem.

A co my sądzimy na ten temat?

Ja dzisiejsze święto proponuję obchodzić pod hasłem: „Jestem dziewicą – taka moja uroda”.

A święto jest i już. Kto chce, niech świętuje, czy to Ona – dziewica, czy On – prawiczek.

 

Madonna – Like A Virgin (video)

I jeszcze piękny wiersz Andrzeja Bursy:

Dziewictwo

minąłem salę błękitną gdzie pili wino
i szmaragdową gdzie poker szedł
minąłem salę żółtą gdzie palili opium
i herbaciarnię gdzie żuli peyotl
wstąpiłem też do kabiny purpurowej
zaciemnionej jak trumna
o przeznaczeniu odrażającym i rozkosznym

dopiero po północy
uznawszy że jestem wystarczająco nasycony kolorami
odważyłem się wyjść na ulicę

cóż kiedy i tak
lilijna biel mojej duszyczki
zwróciła uwagę policjanta.

 

 

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

 

Kto nie zna przynajmniej jednego przypadku korupcji w swoim otoczeniu? Nie mówiąc już o wiadomościach w telewizji, co chwila informujących o tym, że ktoś został złapany na tym nielegalnym procederze.

Obchody święta mają przyczynić się do zwalczania i zapobiegania korupcji.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://nonsensopedia.wikia.com;   https://www.kalbi.pl;   http://poetariumd.republika.pl – Andrzej Bursa „Dziewictwo”;   https://www.pinterest.com – „Dziewica” obraz Gustava Klimta

Dodaj komentarz