Kameralny koncert „kobiety po przejściach” i „mężczyzny z przeszłością”, czyli … „Ajlawju” Marka Koterskiego

Wtorek, 18 czerwca – Dzień Ewakuacji, Międzynarodowy Dzień Sushi

Wydarzyło się:

(1821)  W Berlinie odbyła się prapremiera opery Wolny strzelec Carla von Webera

(1999)  Premiera komediodramatu filmowego Ajlawju w reżyserii Marka Koterskiego

Urodzili się:

(1942)  Paul McCartney – brytyjski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, członek zespołów The Beatles i Wings

 

Dzisiejsze nietypowe święta to:

Dzień Ewakuacji

Międzynarodowy Dzień Sushi

Ich szczegółowy opis znajdziecie  (TUTAJ) .

Dzisiaj czekają nas jeszcze różne wydarzenia i spotkanie ze znakomitym jubilatem.

Więc do dzieła!

 

***

18 czerwca 1821 roku

w Berlinie odbyła się prapremiera opery Wolny strzelec Carla von Webera

Wolny strzelec (Der Freischütz) to opera w trzech aktach skomponowana przez Carla von Webera do libretta napisanego przez Friedricha Kinda.

Carl Maria von Weber ( 1786 – 1826) to niemiecki kompozytor, jeden z głównych reprezentantów okresu wczesnego romantyzmu w muzyce niemieckiej. Był także pianistą i dyrygentem.

Pozostawił bogaty i różnorodny dorobek kompozytorski, począwszy od dzieł fortepianowych, poprzez koncerty na instrumenty dęte, po dzieła operowe. Dziś Weber jest znany przede wszystkim jako kompozytor operowy. Dzieła, które zapewniły mu sławę, to przede wszystkim Wolny strzelec oraz Oberon. Styl jego muzyki instrumentalnej określa się mianem brillant, z racji wirtuozerii i mnogości ornamentacji.

 

Viktoria, Viktoria, Der Freischutz, Weber

 

 

***

Życie mi się rozlało…

18 czerwca 1999 roku odbyła się

premiera komediodramatu filmowego Ajlawju w reżyserii Marka Koterskiego

Marek Koterski nie tylko film wyreżyserował, ale napisał również scenariusz.

Film przedstawia skomplikowane relacje erotyczno-uczuciowe w związku dwojga dojrzałych ludzi – Adasia Miauczyńskiego (Cezary Pazura) i Gosi (Katarzyna Figura). To jeden z wielu filmów Marka Koterskiego, w których głównym bohaterem jest Adaś Miauczyński. Niedawno pisałam o jego filmie Dzień świra  (TUTAJ), w którym postać Miauczyńskiego zagrał Marek Kondrat.

„Ajlawju” to romantyczno-erotyczna komedia o gwałtownej miłości będąca przy tym kameralnym koncertem na dwoje bardzo popularnych aktorów – Katarzynę Figurę i Cezarego Pazurę (z myślą o nich pisany był scenariusz filmu). „Moi bohaterowie, czytamy w wypowiedzi reżysera dla miesięcznika „Film” (nr 12 z 1998 r.) mają przeświadczenie, że to ostatnia szansa na miłość, która mogłaby trwale odmienić ich życie. Ostatnia szansa na związek, z którego urosłyby ich wspólne dzieci. A oboje są mocno poranieni, co sprawia, że podświadomie czekają na cios. Zwłaszcza on. Kochają się więc rozpaczliwie, bez dystansu. Nie ma tu mowy o mądrej miłości, ale czy taka w ogóle jest możliwa?”.

 

Ajlawju nigdy tego nie robiłam

***

Paul McCartney & Wings – Mull of Kintyre (HD 1080p)

18 czerwca 1942 w Liverpoolu, przyszedł na świat

Paul McCartney – brytyjski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, członek zespołów The Beatles i Wings

Paul McCartney, właściwie sir James Paul McCartney to kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany jest głównie jako członek grupy The Beatles, która sprzedała najwięcej płyt spośród wszystkich zespołów w historii. Jest wpisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako muzyk i kompozytor, który osiągnął, dzięki ponad sześćdziesięciu złotym płytom i setkom milionów sprzedanych płyt największy sukces w historii muzyki. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie „bajecznej czwórki” wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings.

Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową.

Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Jest także malarzem, obrońcą praw zwierząt, wegetarianinem, nauczycielem muzyki, aktywistą w kampaniach przeciw minom lądowym, wybijaniu fok i długowi trzeciego świata.

Został uznany za jednego ze 100 żyjących geniuszy, opracowanej na podstawie e-mailowego sondażu firmy konsultingowej Creators Synectics.

Dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame – w 1988 wraz z The Beatles i w 1999 jako artysta solowy.

3 czerwca 2010 roku za całokształt twórczości w dziedzinie muzyki popularnej z rąk prezydenta USA Baracka Obamy odebrał nagrodę im. Gershwinów przyznawaną przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych.

McCartney za występ podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, podobnie jak Arctic Monkeys, Dizzee Rascal i Mike Oldfield dostali 1£. Taka suma pojawiła się na ich kontrakcie z organizatorami olimpiady (które były wymagane przez brytyjskie prawo). W 2012 roku jeden funt nie pokrywał jednostrefowego biletu londyńskiego metra (koszt takiego przejazdu bez zniżek czy darmowych kart dla kibiców wynosił wtedy dwa razy tyle – 2£).

22 czerwca 2013 roku wystąpił w Warszawie, na Stadionie Narodowym. Występ ten był częścią trasy koncertowej Out There. Wykonał 38 piosenek, w większości skomponowanych przez siebie w czasach The Beatles. Koncert został ciepło przyjęty przez fanów.

3 grudnia 2018 roku 76 letni były muzyk The Beatles po raz drugi wystąpił w Polsce. Sir Paul McCartney zagrał w TAURON Arenie Kraków w ramach trasy Freshen Up promującej jego ostatni album „Egypt Station”.

McCartney pojawił się w piątej części cyklu: Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara. Zagrał tam rolę wujka Jacka Sparrowa, o imieniu Jack.

 

 

How Sir Paul McCartney act in film Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

 

W ramach osobistej edukacji obywatelskiej czy też przedstawiania prawd objawionych (jak to mówią niektórzy), polecam kanał  PodziemnaTV  Konrada Daniela  (TUTAJ) , który w sposób bardzo przystępny pokazuje widzom podstawy gospodarki i funkcjonowania państwa. Chociaż nie tylko.

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;    http://www.filmpolski.pl;

Dodaj komentarz