Kiedy zarzucała nogę na nogę, przez chwilę można było dopatrzeć się bieli między udami. I znów noga lewa na prawą bądź odwrotnie – biel jest taka otwarta i bezpieczna, czyli … zdarzają się ciekawe rzeczy …

Czwartek, 31 maja – Boże Ciało, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, Dzień Bociana Białego, Światowy Dzień bez Tytoniu, Światowy Dzień Bez Majtek, Dzień Cytrynówki

 

 

Boże Ciało

Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym kościoła rzymskokatolickiego. Jest dniem wolnym od pracy. Katolicy maja tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy świętej.

O święcie tym w sposób dość wyczerpujący pisałam rok temu  (TUTAJ)

 

Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

Przemysł spożywczy to dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia, takich: jak mięsne, mleczne, czyli nabiałowe, pieczywo, cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe itp.

W skład tego przemysłu wchodzą: rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, piekarnie, cukrownie, gorzelnie, browary, młyny, wytwórnie soków i przetwórstwo owocowo-warzywne oraz zakłady cukiernicze.

 

 

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego. Dzięki pracy tych ludzi, nie musimy martwić się nawet o tak podstawowe produkty spożywcze jak chleb i mleko. W dniu ich święta należy życzyć im wszystkiego najlepszego!

 

 

Dzień Bociana Białego

Jego upierzenie jest głównie białe, z czarnymi piórami na skrzydłach. Dorosłe ptaki mają długie czerwone nogi oraz długie spiczasto zakończone czerwone dzioby i mierzą średnio 100–115 cm od czubka dzioba do końca ogona, ze skrzydłami o rozpiętości 155–215 cm. Będąc mięsożercą, bocian biały zjada szereg zwierząt, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Większość ze swojego pożywienia znajduje na podłożu, wśród niskiej roślinności oraz w płytkich wodach. Bocian jest ptakiem monogamicznym, lecz nie dobiera się w pary na całe życie. Partnerzy budują duże gniazdo, które może być używane przez kilka lat. Każdego roku samica może przystąpić jeden raz do lęgu, składającego się zazwyczaj z czterech jaj, z którego po 33–34 dniach wykluwają się asynchronicznie pisklęta. Rodzice wysiadują jaja i karmią młode. Młode opuszczają gniazdo 58–64 dni po wykluciu, lecz nadal są karmione przez rodziców przez kolejne 7–20 dni.

 

 

Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń, powodujących śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.

 

 

Światowy Dzień bez Tytoniu / Światowy Dzień bez Papierosa

W roku 1987 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła najpierw dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa (World No Tobacco Day), by rok później przenieść go na 31 maja.

 

 

 

Wśród składników dymu tytoniowego zaobserwowano występowanie ponad 5000 substancji mających działanie na organizm. Związki w nim zawarte mają właściwości:

  • toksyczne – powodujące zaburzenia funkcji lub śmierć komórek żywych, narządów lub całych organizmów po dostaniu się w ich pobliże,
  • kancerogenne – powodujące mutację materiału genetycznego, przyczyniające się do rozwoju choroby nowotworowej,
  • teratogenne  – powodujące wady (potworności) w rozwoju płodu
  • ogólnie szkodliwe.

WHO stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

 

 

Światowy Dzień Bez Majtek

Wczoraj bez stanika, dzisiaj bez majtek, więc może … rano na procesję, a potem to już pewnie – plaża nudystów?

A po powrocie z plażowania zapraszam do obejrzenia filmu „Nagi instynkt” w reżyserii Paula Verhoevena z 1992 roku , nie tylko dla tej rozsławionej na całym świecie bardzo śmiałej sceny.

 

Ω Best Movie Scene – Basic Instinct – Sharon Stone Hot Leg Cross Scene

 

 

Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

I gdy już będziemy oglądać film, proponuję sięgnąć po kieliszeczek czegoś mocniejszego, np. cytrynówki, bo przecież dzisiaj obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Cytrynówki.

To jeden z najlepiej schodzących alkoholi na imprezach. Smakuje zarówno paniom jak i panom. Jak to mówią jej zwolennicy – nie ma domówki bez cytrynówki. Poprawia samopoczucie i trawienie.

 

 

Cytrynówka jest wysokoprocentowym alkoholem, ale jej moc ukrywa się pod orzeźwiającą słodyczą. Dlatego jako alkohol jest bardzo podstępna, bowiem jej pyszny smak sprawia, że bez wahania sięgamy po kolejny kieliszek.

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  tytuł-wiersz (Pan_Biały) https://poezja.org;   http://www.ptop.org.pl;   https://www.ekokalendarz.pl;

Dodaj komentarz