Lekarz leczy a natura uzdrawia, czyli … leczenie żywieniem

Czwartek, 4 października – Światowy Dzień ZwierzątŚwiatowy Dzień Onkologii 

 

Światowy Dzień Zwierząt

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, rozpoczynający Światowy Tydzień Zwierząt, który będzie trwał do 10 października. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1999 roku. Również dzisiaj obchodzimy polski Dzień Zwierząt, uchwalony przez Sejm RP w 2006 roku.

O święcie tym oraz o

Światowym Dniu Onkologii

pisałam  (TUTAJ) .

W kontekście Światowego Dnia Onkologii chciałam dzisiaj poruszyć jeszcze jeden temat. Otóż w dniu tym wiele uwagi poświęca się profilaktyce nowotworów, ale bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na codzienne problemy osób które zmagają się z tą chorobą. Jednym z bardzo poważnych wyzwań jest prawidłowe odżywienie organizmu.

Objawy niedożywienia lub wyniszczenia występują nawet u 85% chorych, a u 20% osób cierpiących na chorobę nowotworową. Wyniszczenie organizmu, spowodowane brakiem odpowiedniego odżywiania, może być nieraz bezpośrednią przyczyną zgonu.

Właśnie pacjenci onkologiczni są szczególnie narażeni na problemy z niedożywieniem, ponieważ większość stosowanych terapii wiąże się z występującymi w trakcie leczenia oraz po ich zakończeniu, problemami z jedzeniem. Pojawiają się liczne objawy niepożądane, takie jak wymioty, nudności, biegunki i bóle, które powodują utratę apetytu. Czasami spożywanie pokarmów jest niemożliwe w wyniku podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, bądź trudności z połykaniem. W efekcie dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych bywa ogromnym problemem.

U pacjentów cierpiących na nowotwór wzrasta tempo przemiany materii, co prowadzi do dalszej niezamierzonej utraty masy ciała. Jeśli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów i tłuszczy, energia niezbędna do funkcjonowania pozyskiwana jest ze spalania białek. Na samym początku zużywane są białka wchodzące w skład mięśni, a następnie z innych narządów. W trakcie rozwoju choroby nowotworowej dochodzi do dużych niedoborów tego składnika.

Właściwe żywienie ma niezwykle istotne znaczenie dla prawidłowego działania układu odpornościowego oraz odbudowy uszkodzonych komórek.

 

Leczenie Żywieniem – Rozpoczęcie Nowego Cyklu

 

 

Źródło:   https://biotechnologia.pl;   „Lekarz leczy a natura uzdrawia” – Hipokrates (460-377 p.n.e.)

Dodaj komentarz