Mam w sobie wciąż ciekawość dziecka, czyli … może trzeba przyznać rację tym, którzy twierdzą, że aktorstwo to nie najlepszy sposób na osiągnięcie dojrzałości?

Niedziela, 26 maja – Dzień Matki, Dzień Samolotów z Papieru

Urodzili się:

(1966) Helena Bonham Carter – brytyjska aktorka

 

Święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek, to

Dzień Matki

A kiedy już nie mamy komu składać życzeń i podziękowań, to korzystając z dzisiejszego święta nietypowego jakim jest

Dzień Samolotów z Papieru

pomyślmy o Nich czule, składając papierowy samolocik.

O dzisiejszych świętach możecie przeczytać   (TUTAJ) ,   (TUTAJ) i   (TUTAJ) .

 

***

Sweeney Todd (7/8) Movie CLIP – By the Sea (2007) HD

 

26 maja 1966 w Londynie, przyszła na świat

Helena Bonham Carter – brytyjska aktorka

Helena Bonham Carter była już dwukrotnie nominowana do Oscara za role w filmach Miłość i śmierć w Wenecji oraz Jak zostać królem.

Urodziła się w londyńskiej Golders Green, gminie London Borough of Barnet. Pochodzi z rodziny znanych polityków i bankierów. Jej ojciec, Raymond Bonham Carter (1929–2004), wnuk premiera Wielkiej Brytanii lorda Herberta Henry’ego Asquitha i syn Violet Bonham Carter – pierwszej kobiety, która została liderką brytyjskiej Partii Liberalnej, był bankierem. Matka aktorki, Elena z domu Propper de Callejón, mająca pochodzenie żydowskie, jest psychoterapeutką.

Zadebiutowała w wieku 15 lat, występując w reklamie. Kilka lat później trafiła do filmu – zagrała tytułową rolę w filmie Trevora Nunna Lady Jane (1986). Ale dopiero rola w filmie Pokój z widokiem, zrealizowanym przez duet Merchant-Ivory, przyniosła jej popularność. Później pojawiała się jeszcze w kilku wyprodukowanych przez nich filmach, m.in. Maurycy czy Powrót do Howards End. W filmach tych dała się poznać jako aktorka wspaniale odgrywająca role dziewiętnastowiecznych kobiet.

Pod koniec lat 90. Helena Bonham Carter wyłamała się z tego schematu i pojawiła się także we współczesnych produkcjach, m.in. filmie Woody’ego Allena Jej wysokość Afrodyta oraz w czterech filmach z serii Harry Potter, w których wcieliła się w rolę Bellatrix Lestrange. W 2015 zagrała czarodziejską matkę chrzestną w Cinderelli.

 

CINDERELLA | Interview – Helena Bonham Carter as Fairy Godmother | Official Disney UK

 

Wielokrotnie grała w duecie z innym hollywoodzkim aktorem, Johnnym Deppem, m.in. w Gnijącej pannie młodej (2005), Sweeney Todd (2007), Alicji w Krainie Czarów (2010), czy Jeźdźcu znikąd (2013).

Była w związku z reżyserem i scenarzystą Timem Burtonem, z którym ma syna Billy’ego Raya (ur. 4 października 2003) oraz córkę Nell (ur. 15 grudnia 2007). Po 13 latach para rozstała się pod koniec 2014 roku.

W 2012 roku została odznaczona przez Królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Komandora.

 

Helena Bonham Carter – „Sally’s Song” – Live at Royal Albert Hall

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://mlodytechnik.pl;   http://lajt.co.uk;

Dodaj komentarz