Nie pamiętam zbyt wiele, a to, co zapamiętałem zdążyłem zapomnieć, czyli … nie wszystko da się zapomnieć…

Czwartek, 13 grudnia – Dzień Księgarza, Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, Darlene Cates – amerykańska aktorka 

 

Dzień Księgarza

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

O tym pisałam   (TUTAJ) .

Dzisiaj chciałam tylko przypomnieć…

 

Ogłoszenie stanu wojennego – 13 gru 1981

 

13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana radio i telewizja nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym to poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Tak było…

 

***

 

Pamiętacie może film „Co gryzie Gilberta Grape’a z 1993 roku ? Jeżeli nie, to przy okazji dzisiejszego wpisu macie okazję zobaczyć, jak wyglądały w przeszłości dzisiejsze gwiazdy światowej sławy. Stanie się to za sprawą aktorki, która występowała w roli matki tytułowego bohatera.

Właśnie 13 grudnia 1947 roku, w Borger w stanie Teksas, przyszła na świat

Darlene Cates, amerykańska aktorka

W komediodramacie Lassego Hallströma pt. „Co gryzie Gilberta Grape’a” (1993), zagrała rolę zmagającej się z otyłością Bonnie Grape. Była filmową matką Johnny’ego Deppa, odtwarzającego rolę tytułowego Gilberta i upośledzonego Arniego Grape’a – Leonarda DiCaprio.

Scenarzysta Peter Hedges zobaczył ją w programie „Too Heavy to Leave Their House” i kilka lat później zaproponował Cates rolę matki w „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Dla kobiety był to filmowy debiut.

 

 

Prywatnie Darlene Cates również od najmłodszych lat zmagała się z nadwagą. W 1981 ważąc 185 kg przeszła zabieg z zakresu gastrektomii, dzięki czemu straciła 45 kg. Ostatecznie jednak znów przybrała na wadze dochodząc do blisko 250 kg. W 2012, w związku z problemami zdrowotnymi zdecydowała się na terapię odchudzającą, w wyniku której schudła ponad 100 kg.

Pojawiła się jeszcze gościnnie w dwóch serialach, a także telewizyjnym „Krwawym księżycu” i krótkometrażówce „Mother” z 2014 roku.

Prywatnie Cates wiodła udane życie rodzinne, była kochaną żoną, matką i babką. Gdy udało się jej schudnąć, marzyła o powrocie na wielki ekran. Propozycje jednak nie nadeszły.

 

Co gryzie Gilberta Grape’a – zwiastun

Zmarła we śnie 26 marca 2017 w wieku 69 lat. Po jej śmierci hołd aktorce oddał na facebooku Leonardo DiCaprio, który napisał: „Darlene była najlepszą filmową mamą, z jaką kiedykolwiek w życiu zdarzyło mi się pracować. Jej ciepła osobowość i niewiarygodny talent będą trwać w pamięci tych, którzy ją znali i tych, którzy kochali jej pracę. Moje myśli i modlitwy są z jej rodziną w tym trudnym czasie”.

 

 

Reżyserem filmu był Szwed Lasse Hallström, znany z takich filmów jak „Czekolada”, „Kroniki portowe” czy „Wbrew regułom”. Film „Co gryzie Gilberta Grape’a”, oparty na powieści Petera Hedgesa, zelektryzował widzów i krytykę, a nastoletniemu Leonardo DiCaprio (Arnie Grape) – który był w swojej roli tak przekonujący, że wielu sądziło, iż aktor faktycznie jest upośledzony umysłowo – przyniósł nominację do Oscara za rolę drugoplanową i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles. Mimo, że „usilnie się starał”, dopiero w roku 2016 otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie „Zjawa”. Ale nie wszyscy jego koledzy z planu mieli tyle szczęścia. Niektórzy z lepszym lub gorszym skutkiem kontynuowali karierę na małym i dużym ekranie, inni jak Cates, zupełnie wycofali się z zawodu.

Johnny Depp – Gilbert Grape, kiedy trafił na plan filmu, był jednym z najbardziej obiecujących młodych aktorów. Miał za sobą rolę w „Beksie” Johna Watersa i „Edwardzie Nożycorękim” Tima Burtona, z którym w przyszłości stworzył jeden z najdoskonalszych duetów filmowych. Zagrał w jego ośmiu filmach. Przez lata uchodził za aktora charakterystycznego, ale potrafiącego udźwignąć każdą rolę. W 2003 roku po raz pierwszy wcielił się w postać Jacka Sparrowa w pięciu filmach z serii „Piraci z Karaibów”. Był trzykrotnie nominowany do Oscara, ale statuetki nie otrzymał. Obecnie, jak twierdzi krytyka, Depp mocno się w swojej karierze pogubił. Szkoda, bo od czasów, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam go w filmie „Co gryzie..”, jestem jego stałą wielbicielką.

Juliette Lewis – Becky, zaczynała od produkcji telewizyjnych – pojawiła się między innymi w serialach „I Married Dora” i „Cudowne lata” by z czasem wreszcie trafić na wielkie ekrany. Po „Moja macocha jest kosmitką”, „Krwawym Romeo” i „Przylądku strachu” znalazła się na planie „Co gryzie Gilberta Grape’a” i już wtedy cieszyła się opinią utalentowanej i zdolnej aktorki. Za rolę w „Przylądku strachu”(1992) otrzymała nominację do Oscara. Sukcesu nie udało się jej powtórzyć. Lewis od lat dzieli czas między plan filmowy a studio nagrań. Ma już na koncie kilka płyt i wciąż chętnie koncertuje.

Również Mary Nell Steenburgen – Betty Carver, zanim trafiła na plan filmowy , miała na swoim koncie Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Melvin i Howard” (1981)  w reżyserii Jonathana Demme’a. Późniejsze lata nie przyniosły jej znaczących sukcesów.

Jak widać – nie wszyscy mają „z górki”…

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.filmweb.pl;   tytułowy cytat: Peter Hedges – Co gryzie Gilberta Grape’a;

Dodaj komentarz