Każdy człowiek marzy o wielkiej roli, jaką odegra w swoim życiu, i widowni pełnej głębokiego zachwytu i uwielbienia, czyli … widowni , która daje nam poczucie bezpieczeństwa i ogromnej wartości wszelkich osiągnięć naszego życia

Środa, 12 grudnia – Dzień Guzika, Magdalena Boczarska, Joanna Liszowska,

 

Dzień Guzika

Intrygujące święto. Pisałam o nim   (TUTAJ) .

 

A co nas jeszcze czeka? Na pewno nie guzik z pętelką.

 

Otóż 40 lat temu, 12 grudnia 1978 roku, przyszły na świat dwie polskie aktorki.

 

Pierwsza z nich, to:

Magdalena Boczarska

Urodziła się w Krakowie, gdzie ukończyła XXI Liceum Ogólnokształcące, uczęszczając do klasy artystycznej. W 2001 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego.

W trakcie studiów wystąpiła na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w spektaklu Rajski ogród w roli Kobiety, za którą otrzymała nagrodę im. Mikołaja Grabowskiego.

Po ukończeniu studiów debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi tytułową rolą w sztuce Kurka wodna w reżyserii Łukasza Kosa. Od 2003 pracuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Od tego czasu współpracowała m.in. z teatrami Buffo w Warszawie, Carrousel Theater w Berlinie i Teatro Tatro na Słowacji.

Od 2005 grywa w popularnych serialach telewizyjnych, zarówno polskich, jak i niemieckich. W 2007 zagrała główną rolę kobiecą w komedii duetu Konecki i Saramonowicz Testosteron. Po kolejnych rolach w filmach tego duetu, Lejdis oraz Idealnym facecie dla mojej dziewczyny otrzymała główną rolę w dramacie Różyczka w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Za rolę tytułowej Różyczki, agentki Służb Bezpieczeństwa, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz statuetkę Srebrnego Pawia dla najlepszej aktorki podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Goa.

W 2017 wcieliła się tytułową rolę w filmie biograficznym Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.

Za tę rolę, 26 marca 2018 roku, na Gali rozdania Polskich Nagród Filmowych otrzymała Orła w kategorii Najlepsza główna rola kobieca.

 

Orły 2018 – Magdalena Boczarska odbiera nagrodę w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca”

 

***

Drugą z aktorek jest

Joanna Liszowska

Właściwie Joanna Patrycja Liszowska-Serneke. Jest aktorką, piosenkarką i prezenterką telewizyjną.

W 2001 została absolwentką PWST w Krakowie.

W tym samym roku zajęła 3. miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także otrzymała nagrodę ZASP–u za najlepsze wykonanie piosenki w konkursie studenckim na tymże festiwalu. Ponadto została laureatką Festiwalu Interpretacji Piosenek Agnieszki Osieckiej w Sopocie oraz otrzymała Grand Prix na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, oraz zadebiutowała jako aktorka na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w roli Anny I w Siedmiu grzechach głównych, a na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymała wyróżnienie za rolę Onej w przedstawieniu Tadeusza Różewicza Rajski ogródek.

Na szklanym ekranie zadebiutowała w 2002 roku występując gościnie w serialach: „Kasia i Tomek” (zagrała Asystentkę Tomka) i „Na dobre i na złe” (zagrała Ewę). Przełomowym w karierze Joasi okazał się rok 2005. Zagrała w filmach: „Lawstorant” z Michałem Wiśniewskim, „Legenda” (pierwszy polski horror od lat!) oraz dołączyła do obsady w serialach „Kryminalni” (jako Iza) i „Na dobre i na złe” (jako lekarz radiolog Dorota).

We wrześniu 2005 i w grudniu 2006 wystąpiła w sesjach zdjęciowych dla magazynu „Playboy”.

 

 

Jesienią 2006 uczestniczyła w czwartej edycji programu Taniec z gwiazdami, gdzie zajęła piąte miejsce, odpadając w siódmym odcinku.

W 2007 roku Joanna Liszowska otrzymała Wiktora w kategorii Największe odkrycie telewizyjne

Od 8 września do 15 grudnia 2007 brała udział w drugiej edycji programu Jak oni śpiewają. Za zwycięstwo otrzymała Brylantowy Mikrofon, samochód marki SEAT oraz kontrakt na nagranie własnej płyty. Wydała również maxi-singel. W 2008 wzięła udział w programie Ranking gwiazd. Rok później zastąpiła Katarzynę Cichopek w piątej edycji programu Jak oni śpiewają w roli prowadzącej. Również w 2009 jako uczestnik wystąpiła w szóstej, mistrzowskiej edycji Jak oni śpiewają, zajmując czwarte miejsce.

2009 roku otrzymała Nominację – Złota Kaczka w kategorii Najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009 za film Zamiana.

2010: Nominacja – Tytuł „Najpiękniejszej Polki” w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi.

 

 

Występowała na deskach Teatru Starego i STU w Krakowie oraz Operetki Krakowskiej; Teatru Komedia, Studio Buffo oraz Ateneum w Warszawie. W swoim dorobku ma role musicalowe, m.in. główną rolę Roxie Hart w musicalu Chicago, Panna Tutli Putli i Romeo i Julia, w spektaklu muzycznym Człowiek z La Manchy oraz multimedialnym widowisku muzycznym Vichr. Od 2012 roku gra Patrycję Kochan w serialu obyczajowym Przyjaciółki.

Od 2012 do 2013 razem z Michałem Malitowskim, Krystyną Mazurówną (1 i 2 edycja), Anną Jujką (3 i 4 edycja) i Alanem Anderszem zasiadała w jury programu Got to Dance. Tylko taniec. Jesienią 2012 w Polsat Café poprowadziła program Sposób na faceta.

Jesienią 2014 wzięła udział w programie Twoja twarz brzmi znajomo. Wygrała pierwszy i siódmy odcinek programu, wcielając się w Demisa Roussosa i Keith Flint z zespołu The Prodigy, dzięki czemu dwukrotnie wygrała czek na 10 tys. złotych, które przekazała na cele charytatywne. Po ośmiu odcinkach dotarła do finału, w którym zaśpiewała piosenkę „Hurt” z repertuaru Christiny Aguilery, i zajęła trzecie miejsce. W 5. odcinku dziewiątej edycji programu zastąpiła Małgorzatę Walewską w roli jurora.

 

Joanna Liszowska – Teraz wiem – RubikOne

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.filmweb.pl;   tytułowy cytat – Michalina Wisłocka (z książki Sukces w miłości – Jak kochać i być kochanym);   PHOTO: PIOTR PIWOWARSKI / SE / EAST NEWS WARSZAWA NAGRANIE PROGRAMU GOT TO DANCE TYLKO TANCZ N/Z JOANNA LISZOWSKA WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL 25/10/2013

Dodaj komentarz