Tylko żal, że nie ma już Ani, czyli … daleko od szosy

Wtorek, 11 grudnia – Dzień Chruścików, Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich, Międzynarodowy Dzień Tanga, 1976 – odbyła się premiera 1. odcinka kultowego serialu telewizyjnego „Daleko od szosy”

 

 

Dzień Chruścików

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Międzynarodowy Dzień Tanga

Bardzo przyjemne święta nietypowe. Zwłaszcza Międzynarodowy Dzień Tanga. Wszystkich wielbicieli tego rodzaju muzyki i tańca, zapraszam  (TUTAJ)  i   (TUTAJ) .

 

Daleko od szosy muzyka

 

Dzisiaj chciałam Wam opowiedzieć o filmie, który wywarł wpływ na życiowe decyzje wielu z nas. Skąd o tym wiem? A Wy nie wiecie? Przypomnijcie sobie swoje młode lata i swoje dawne „Ja”.

Właśnie dzisiaj, przed 42 laty, w roku

1976 – odbyła się premiera 1. odcinka kultowego serialu telewizyjnego „Daleko od szosy”

w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego. Autorem pomysłu fabuły serialu był Henryk Czarnecki, dla którego inspiracją do stworzenia historii stało się wypracowanie jednego z jego uczniów w szkole. Akcja toczy się w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku w Polsce czasów PRL-u.

 

 

Pierwowzorami głównych bohaterów byli Anna i Leszek Ucińscy. Leszek, urodzony koło Bełchatowa, w czasie swojej nauki w technikum napisał wypracowanie na temat „Moja droga do szkoły”, które jego polonista Henryk Czarnecki umieścił w swojej książce „Profesor na drodze”, którą to przeczytał reżyser Zbigniew Chmielewski. Rzeczywisty pierwowzór Leszka Góreckiego dawno wyprowadził się z żoną z Łodzi i zamieszkał w Bielsku-Białej, pracował w tamtejszej fabryce samochodów. Obecnie jest na emeryturze. Był również konsultantem przy realizacji serialu. Kontakty z nim utrzymuje aktor Krzysztof Stroiński, który wcielił się w jego postać. Anna Ucińska (z domu Bełdycka), absolwentka biologii, zmarła w 2014 po długiej chorobie. Mają synów Przemysława i Marcina.

W roku 1977, za stworzenie popularnych postaci telewizyjnych – Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska i Irena Szewczyk, otrzymali nagrody aktorskie na olsztyńskim Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej, natomiast scenarzyści Zbigniew Chmielewski i Henryk Czarnecki oraz Mikołaj Sprudin (zdjęcia) –  nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Na podstawie scenariusza serialu Henryk Czarnecki napisał w 1979 roku powieść obyczajowa, pod tym samym tytułem co film – „Daleko od szosy”, która doczekała się kolejnych wydań: wyd. 2 – 1985, wyd. 3 – 1992 roku

 

Prawdziwą historię Leszka, bohatera serialu „Daleko od szosy”, możecie przeczytać  (TUTAJ)  .

 

Leszek pochodzi spod Szczercowa, z niewielkiej wsi Brzezie. To jego życie stało się kanwą serialu.
Jest już emerytem. Lubi czasem powspominać, obejrzeć po raz setny odcinki „Daleko od szosy”. Wtedy przed oczami znów staje całe jego życie. Dzieciństwo, młodość spędzona we wsi pod Bełchatowem. Potem praca na Śląsku. I te pamiętne wakacje, podczas których spotkał Anię, swoją największą miłość…

 

 

Anna Ucińska była absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, biologiem z wykształcenia.

W 1986 roku zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane. Nie poddając się chorobie znalazła swoje „Okno na świat”- malarstwo i poezję. Jej twórczość cechował optymizm i nadzieja, które mogą stanowić wzór dla innych, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i nie poddawać się.

Leszek Uciński z dumą może patrzeć na swoje życie. Synowie Przemek i Marcin założyli rodziny, ma wnuki. Tylko żal, że nie ma już Ani…

Zainteresowanych prawdziwymi bohaterami tej historii, zapraszam –  (TUTAJ) . Trzeba tylko przebrnąć przez pierwszy reportaż „Kosmiczne marzenie” pani Aleksandry (swoją drogą, bardzo ciekawy reportaż o nauczycielce z oryginalną pasją) i dopiero w 20,50 minucie możemy się spotkać z naszymi bohaterami.

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  https://dzienniklodzki.pl;

 

 

Dodaj komentarz