Nigdy w życiu nie nudziłem się na scenie, czyli … 80 urodziny Tadeusza Kwinty i nie tylko …

Czwartek, 18 października –  Dzień Poczty Polskiej, Dzień Listonosza, Dzień Łącznościowca, Święto Wojsk Łączności i Informatyki, Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy, Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi, Dzień Alaski, Międzynarodowy Dzień Mediacji, Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych, Tadeusz Kwinta

 

Dzień Poczty Polskiej

Dzień Listonosza

Dzień Łącznościowca

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Dzień Alaski

wszystkie te dzisiejsze święta znajdziecie opisane przeze mnie pod zeszłoroczną datą – (TUTAJ)

 

Natomiast święta:

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych

obchodzone są zawsze w 3 czwartek października, dlatego pisałam o nich –  (TUTAJ) .

 

Dzisiaj, czyli 18 października, obchodzi swoje 80 urodziny polski aktor teatralny i filmowy – Tadeusz Kwinta.

 

Ten krakowianin z urodzenia, po raz pierwszy na deskach teatralnych wystąpił w wieku 13 lat w Teatrze Młodego Widza. Zagrał wtedy rolę Piotrusia w „Samotnym białym żaglu”. Z teatrem tym oraz radiowym zespołem „Wesoła Gromadka” współpracował do roku 1956, kiedy to rozpoczął studia na krakowskiej PWST (równocześnie brał udział w z powstawaniu Piwnicy pod Baranami). Po ich ukończeniu, debiutował na profesjonalnej scenie w 1960. Związany był kolejno z teatrami: Ludowym w Nowej Hucie, Śląskim w Katowicach, Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Rozmaitości w Krakowie, Komedia w Warszawie oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1986-90 był dyrektorem artystycznym Teatru Bagatela w Krakowie. Prowadził też programy umuzykalniające dla dzieci w telewizji. Znajdował także czas na zagranie przynajmniej w jednym filmie rocznie.

Wśród jego dorobku należy wymienić role w takich filmach jak: Monidło, Wzgórze Marsa, Opis obyczajów, Hubal, Wiosna panie sierżancie, Rodzina Leśniewskich, Po prostu muzyka, Przybysze z Matplanety, Przeklęte oko proroka, Oko proroka czyli Hanusz Bystry i jego przygody, Przygody dobrego wojaka Szwejka, Trzy szalone zera, Syzyfowe prace, Świat według Kiepskich, Kryminalni  Na dobre i na złe czy Galeria.

Obecnie oglądamy go w serialu „Korona królów”, gdzie gra rolę opata w Tyńcu.

 

 

W nawiązaniu do wczorajszych „superstulatków”, naszemu jubilatowi – Maestrowi Tadeuszowi Kwincie, życzę 200 lat w nieustającym zdrowiu i pogodzie ducha.

A Wam moi drodzy – przyjemnej zabawy przy oglądaniu wykładu na temat słówka bardzo nieprzyzwoitego, ale w odpowiedniej interpretacji nabierającego wręcz subtelnego wydźwięku.

 

XXVII FHMazurkas – Piwnica pod Baranami – Tadeusz Kwinta -O!”Kurwa…”

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.ms.gov.pl;

Dodaj komentarz