Polityka ludnościowa odgrywa szczególną rolę w polityce na rzecz rozwoju, jako że podejmuje problemy globalne, a zarazem dotyka osobistej sfery życia mężczyzn i kobiet. Współczesna cywilizacja nie sprzyja zawieraniu związków małżeńskich. Odpowiedzialnie myśląc o przyszłości całego społeczeństwa, należy w zdrowej rodzinie upatrywać jego fundamentu, czyli … Światowy Dzień Ludności

Środa, 11 lipca – Światowy Dzień Ludności


Światowy Dzień Ludności

Światowy Dzień Ludności (World Population Day) to święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzone coroczne 11 lipca.

Z inicjatywą obchodów wystąpiła Rada Zarządzająca UNDP w 1989 roku, w rocznicę tzw. Dnia Pięciu Miliardów obchodzoną w 1987 roku, kiedy to liczba ludności świata osiągnęła właśnie  pięć miliardów.

UNDP (United Nations Development Programme), czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, to agenda ONZ powstała w 1965, która tworzy globalną sieć na rzecz rozwoju. Działania UNDP wspierają pozytywne zmiany w krajach poprzez udostępnianie społeczeństwom wiedzy, doświadczenia oraz środków pieniężnych i intelektualnych. Siedzibą agendy jest Nowy Jork. UNDP działa w 166 krajach, gdzie wspomaga rozwiązywanie globalnych i krajowych problemów rozwojowych.

Z UNDP ściśle współpracuje UNFPA (United Nations Population Fund), czyli Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych. Jest to fundusz Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadzący działania związane z szeroko rozumianymi sferami praw kobiet, świadomego rodzicielstwa, poprawy warunków rodzenia oraz walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Święto ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na pilny charakter i wagę problemów ludnościowych, zwłaszcza w kontekście planów i programów rozwoju, oraz na potrzebę znalezienia odpowiednich środków zaradczych.

Każdego roku obchodom święta przewodzi inne hasło. I tak w 2010 roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Ludności było „Każdy się liczy”. W 2011 roku  przewodziło hasło „7 miliardów działań”. Szacowano, że tyle ludzi będzie na świecie do końca 2013 roku. W 2014 roku święto przebiegało pod hasłem inwestowania (niekoniecznie finansowego) w młode pokolenie.

 

Josh Groban – You Are Loved (Don’t Give Up) [Official Music Video]

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.ekokalendarz.pl;   tytuł: fragment http://www.24ikp.pl

Dodaj komentarz