Pozbawiają życia nie tylko ludzi ale wszelkie organizmy żywe, niosą zniszczenie ziemi, która się topi a skały i gleba wyparowują, czyli … tego chcemy?

Wtorek, 6 listopada – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych, Warszawa M20, Chevrolet Aveo, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Teatr Telewizji

 

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych

Wojny towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Jeżeli teraz dopuścimy do wojny, może ona być końcem dziejów nie tylko ludzkości ale całej planety.

Zapraszam do wpisu (TUTAJ)

 

Leszek Możdżer – The Law and The Fist

 

***

6 listopada 1951 roku z  linii montażowej Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) zjechała pierwsza

Warszawa M20

W 1950 roku radzieckie zakłady GAZ przekazały do Biura Konstrukcyjno-Badawczego dokumentację techniczną licencyjnego samochodu, gdzie została ona przetłumaczona oraz zaadaptowana do polskich warunków. Do końca 1951 przekazano też 500 kompletów części do montażu.

Pierwsza Warszawa M-20 zmontowana z części sprowadzonych z ZSRR zjechała z taśmy montażowej 6 listopada 1951 o godzinie 14:00. Początkowe plany zakładały produkcję na poziomie 25 000 sztuk rocznie, do końca 1951 powstało jednak jedynie 75 egzemplarzy. W następnych latach nigdy nie udało się osiągnąć założeń produkcyjnych. W początkowym okresie produkcji samochód montowany był z części radzieckich, dopiero 19 września 1953 zmontowano silnik M-20 w całości z części polskich. W marcu 1954 wykonano pierwsze nadwozie z polskich wytłoczek, natomiast w lipcu tego samego roku rozpoczęto seryjną produkcję mostów napędowych, przekładni kierowniczych oraz wałów napędowych. W 1954 rozpoczęto również eksport. Początkowo samochód trafiał do Chin, Rumunii, Albanii oraz Bułgarii. Zakładano, że w 1955 zostanie wyprodukowanych 12 000 egzemplarzy, jednak ich liczba okazała się trzy razy mniejsza. Pierwsza warszawa M-20 wyprodukowana wyłącznie z podzespołów produkowanych w Polsce wyjechała z fabryki w 1956.

Pierwsze warszawy M20 charakteryzowały się 4-drzwiowym „garbatym” nadwoziem typu fastback. Prędkość maksymalną Warszawy M-20 określano na 105 km/h.

 

***

46 lat później, 6 listopada 2007 roku, ta sama Fabryka Samochodów Osobowych rozpoczęła produkcję modelu –

Chevrolet Aveo

Do kwietnia 2008 roku Aveo produkowane przez FSO dostarczane było wyłącznie na rynek ukraiński. Oficjalna produkcja wersji 3 i 5-drzwiowej ruszyła 14 lipca 2008 roku.

 

 

Produkcja Aveo T250 w FSO zakończyła się w marcu 2011 roku, następca nie trafił do produkcji w Polsce, m.in. ze względu na zniesienie przez UE ceł na auta z Korei Południowej.

***

 

Rok przed wyprodukowaniem Warszawa M20, również 6 listopada 1950 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się pierwszy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca –

„Mazowsze”

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

Od 1948 siedziba zespołu mieści się w Otrębusach przy ul. Świerkowej 2 w dworze Karolin.

Zespół „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 polecający prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Zespół miał uchronić ten folklor przed zatraceniem i ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z terenów centralnej Polski – Opoczna, Kurpi, szybko jednak zaczął sięgać do tradycji innych regionów.

Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym. Tadeusz Sygietyński – kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska – jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek, przyrzekali sobie w ruinach bombardowanej Warszawy, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.

Mira Zimińska-Sygietyńska porzuciła po wojnie karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Tadeusz Sygietyński komponował utwory w oparciu o oryginalne relikty ludowej pieśni i latami zdobywane doświadczenie.

Po dwóch latach nauki, prób i ćwiczeń, 6 listopada 1950 na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu „Mazowsza”. Ówczesny repertuar składał się z piosenek przeplatanych tańcami z regionów centralnej Polski: opoczyńskiego, kurpiowskiego i mazowieckiego.

 

Mazowsze „Ej przeleciał ptaszek” (1979), solo: Małgosia Chróścielewska

 

Już rok później, w 1951 „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając, co było w czasach PRL-u zrozumiałe, od ZSRR. Po trzech latach polskie władze zezwoliły na wyjazd zespołu także za „żelazną kurtynę”. „Mazowsze” zdobyło Paryż 1 października 1954, a 6 lat później dotarło do Ameryki.

W roku 1955 zmarł Tadeusz Sygietyński. Po śmierci profesora, Mira Zimińska-Sygietyńska przejęła funkcje dyrektora zespołu. To ona uczyniła „Mazowsze” takim, jakie jest dziś. Zimińska kierowała zespołem ponad 40 lat, poświęcając bez reszty swój talent, doświadczenie i życie.

 

***

Również 6 listopada ale 1953 roku, powstał –

Teatr Telewizji

Teatr Telewizji to instytucja działająca w Telewizji Polskiej, która zajmuje się produkcją i emisją telewizyjnych przedstawień teatralnych. Pierwszy spektakl, Okno w lesie, w reżyserii Józefa Słotwińskiego, został wyemitowany 6 listopada 1953 ze studia telewizyjnego przy ulicy Ratuszowej w Warszawie.

 

 

Teatr Telewizji aż do 1961 roku był realizowany tylko na żywo. Od początku lat sześćdziesiątych spektakle zaczęły być nagrywane na tzw. taśmie telerekordingowej, a pierwszym, który został zarejestrowany, był Apollo z Bellac z Adamem Hanuszkiewiczem i Kaliną Jędrusik. W latach siedemdziesiątych obraz zyskał kolor, a akcja coraz częściej zaczęła przenosić się także poza studio telewizyjne.
W Teatrze Telewizji prezentowali swoje przedstawienia najwybitniejsi polscy twórcy, m.in. Erwin Axer, Kazimierz Dejmek, Krystian Lupa czy Andrzej Wajda.

W ciągu pięćdziesięciu lat swojej działalności Teatr Telewizji wyprodukował ponad 4 tysiące spektakli.

***

 

I to wszystko co o dzisiejszym Dniu chciałam opowiedzieć.

Ale to nie koniec wpisu.

Na koniec chcę Państwu jeszcze dać coś do przemyślenia. Uważam, że to co zostało pokazane w telewizji w ostatnim czasie jest wysoce nieuczciwe (czytaj – zakłamane).

Nie jestem „ziębomaniaczką”, choć temat obserwuję już od dłuższego czasu.

Zobaczcie sami, czy ten facet nie ma racji:

 

Jerzy Zięba o „epidemii” odry i nagonce mediów

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://muzhp.pl;

Dodaj komentarz