Pragnę deszczu na moje nagie ciało, czyli … Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa

Sobota, 4 maja –  Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Hutnika, Dzień Kominiarza, Dzień Garncarza, Dzień Piekarza, Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen, Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa

Wydarzyło się:

(1981)  Premiera komedii filmowej Miś w reżyserii Stanisława Barei

Urodzili się:

(1960)  Beata Kozidrak – polska wokalistka, członkini zespołu Bajm

Dzisiejsze święta nietypowe to:

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dzień Hutnika

Dzień Kominiarza

Dzień Garncarza

Dzień Piekarza

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Możecie znaleźć je   (TUTAJ) .

 

Dzisiaj świętujemy jeszcze

Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa

Od 2005 roku w pierwszą sobotę maja obchodzony jest Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa (World Naked Gardening Day).

To z tego powodu ludzie na całym świecie chodzą nago po swoim ogrodzie.

 

Za World Naked Gardening Day nie stoi żadna organizacja, korporacja ani partia polityczna. To święto ogrodników i roślin, które każdy może celebrować jak mu się podoba: w naturze, we własnym ogródku lub w domu. Najważniejsze to dać sobie w tym dniu odrobiną luzu i swobody.

Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa przypada zawsze na pierwszą sobotę maja. Dzisiaj, tj. 04 maja 2019 świętujemy jego obchody po raz piętnasty. Spóźniłeś się? Nic nie szkodzi. Za rok, tj. 02.05.2020 świętujemy ponownie!

***

4 maja 1981 odbyła się

premiera komedii filmowej Miś w reżyserii Stanisława Barei

Miś to polska komedia filmowa z 1980 w reżyserii Stanisława Barei, według scenariusza Stanisława Barei i Stanisława Tyma. Jest pierwszą (przed Rozmowami kontrolowanymi i Rysiem) częścią trylogii o Ryszardzie Ochódzkim, prezesie Klubu Sportowego „Tęcza”, który z łatwością wykorzystuje systemowe nieprawidłowości na własną korzyść. Głównym wątkiem Misia jest rywalizacja Ochódzkiego z byłą żoną Ireną o majątek zdeponowany w jednym z londyńskich banków. Reżyser w wielu scenach ukazuje w satyrycznym, przejaskrawionym tonie rzeczywistość Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za rządów Edwarda Gierka.

Miś powstawał w momencie przemian społeczno-politycznych w Polsce, które nastąpiły po wydarzeniach sierpniowych 1980 i doprowadziły do chwilowego odprężenia w relacjach władzy komunistycznej z filmowcami. Dzięki temu, w przeciwieństwie do okaleczonego przez cenzurę Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz, film Barei przeszedł kolaudację bez poważniejszych problemów i trafił do powszechnego obiegu kinowego. Choć krytyka filmowa przyjęła film bardzo negatywnie, publiczność dostrzegła w nim celną krytykę codzienności PRL-u, czyniąc Misia dziełem kultowym.

 

Miś – Lekcja inwestowania

 

 

***

4 maja 1960 w Lublinie, przyszła na świat

Beata Kozidrak – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, członkini zespołu Bajm

Beata Elżbieta Kozidrak to polska wokalistka operująca ponad czterooktawową skalą głosu.

 

Urodziła się jako najmłodsze z trojga dzieci. Matka prowadziła dom, a ojciec przedsiębiorstwo budowlane. W szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach. Ponadto przez sześć lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, po czym dostała propozycję kontynuowania nauki w Warszawie, na co zgody nie wyrazili rodzice. W liceum zaczęła trenować szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.

Na scenie debiutowała, śpiewając w chórze szkolnym oraz zespołach działających przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. W szkole tej najbujniej kwitło życie kulturalne Lublina, istniało wiele kabaretów i grup muzycznych. Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Po poszerzeniu składu o przyszłego męża – wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 powstał zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Stopniowo poszerzano skład oraz instrumentarium zespołu. Po kilku wygranych lokalnych przeglądach Bajm wystąpił na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który rozpoczął ogólnokrajową karierę zespołu.

 

Bajm – Piechotą do lata – Opole 1978

 

Wraz z zespołem Bajm wydała łącznie 10 albumów studyjnych, które rozeszły się łącznie w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. Teksty do wszystkich piosenek tworzyła samodzielnie. Wylansowała z grupą przeboje, takie jak m.in.: „Piechotą do lata” (w latach 70.), „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Dwa serca, dwa smutki” czy „Biała armia” (w latach 80.), „Ta sama chwila” czy „Dziesięć przykazań” w latach 90. lub „Szklanka wody” czy „Myśli i słowa” (na początku XXI wieku).

Równorzędnie z graniem w zespole, występuje solowo oraz bierze udział w innych projektach muzycznych. Pierwsze podejście do samodzielnej kariery miało miejsce w 1989, przedstawiła wówczas nagranie „Hurry My Love”, z którym wystąpiła fińskim festiwalu Midnight Sun w Lahti, zdobywając Grand Prix. Gorzej przyjęto ten utwór w Polsce, kiedy solowo wystąpiła jako gwiazda międzynarodowego festiwalu w Sopocie. Przystąpiła więc wówczas do nagrywania kolejnego albumu Bajmu (Biała armia), odkładając tym samym plany solowej kariery. W 1994 nagrała piosenkę „Tyle chciałem Ci dać” z grupą Universe na ich płytę Być przy Tobie. Pod koniec 1994, m.in. wspólnie z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, skomponowanego przez Abramka i Sota.

Po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem koncernu EMI ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem. Wszystkie nagrania skomponowali dla niej w tym celu byli członkowie Bajmu: Adam Abramek i Paweł Sot. W sierpniu 1998 zaprezentowała album, zatytułowany Beata, w którego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album doczekał się entuzjastycznych recenzji od krytyków, ponadto przyniósł Kozidrak dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Wydawnictwo promowała m.in. singlami „Siedzę i myślę” i „Taka Warszawa”, które stały się przebojami.

W grudniu 2000 nagrała piosenkę „Rzeka marzeń”, skomponowany na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu W pustyni i w puszczy. W sierpniu 2003 zaprezentowała utwór „Stara baśń”, który nagrała w duecie z córką, Katarzyną Pietras, na potrzeby filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.

 

Kasia Pietras & Beata Kozidrak – Stara Basn [Official Music Video]

W listopadzie 2005 wydała drugi solowy album pt. Teraz płynę, nad którym ponownie pracowała z Abramkiem i Sotem oraz muzykami waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album utrzymany był w stylistyce solowego debiutu, był jednak bardziej melancholijny. Podobnie jak debiut, został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w nakładzie 60 tys. egzemplarzy. Płyta zaowocowała przebojami „Teraz płynę” i „Złota brama”. W 2006 za album odebrała statuetkę „Złoty Dziób” za wygraną w kategorii „najlepsza płyta roku” w plebiscycie organizowanym przez Radio WAWA.

W lutym 2009 na rynek trafiła płyta Roberta Janowskiego pt. Song.pl, którą uświetnił duet z Kozidrak pt. „Deszcz”. W maju wydała singiel „Nie pytaj o miłość”, który stał się motywem przewodnim serialu telewizyjnego M jak miłość. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli pt. Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Kozidrak.

W sierpniu 2011 wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, wspólnie z Anną Marią Jopek, Stanisławem Soyką, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Gadowskim, Majką Jeżowską i Anną Jurksztowicz. Utwór skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Andrzej Mogielnicki. Projekt ten wspomógł akcję pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii.

We wrześniu 2016 wydała swój trzeci solowy album studyjny pt.B3, który uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Głównymi kompozytorami materiału byli sama Kozidrak oraz Marcin Limek. Album promowały single: certyfikowany złotem „Bingo” oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego zestawienia airplay: certyfikowany podwójną platyną „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Ruchome wydmy”, „Letni wiatr” i „Obok nas”. Na początku 2017 koncertowała w ramach swojej pierwszej solowej trasy koncertowej „B3xclusive Tour”, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju.

Była trenerką chóru w programie Bitwa na głosy (2012) i kapitanką jury w Śpiewajmy razem. All Together Now (2019). Wystąpiła gościnnie w sitcomie Niania (2009).

Była żoną Andrzeja Pietrasa, współtwórcy i menedżera grupy Bajm, z którym ma dwie córki – Katarzynę Pietras (wokalistkę formacji Kashmir i Cate Likes Candy, ur. 7 grudnia 1981) i Agatę Pietras (ur. 22 września 1993).

 

Beata – Bingo

 

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz