Słomka życia to także słomka do picia, czyli … prawie wszystko o słomce i innych wynalazkach

Środa, 3 stycznia 2018 – Dzień Słomki do Picia, Najciekawsze odkrycia naukowe w 2017 roku

Dzień Słomki do Picia

Jesteśmy po noworocznych szaleństwach, więc temat słomki do picia np. drinków jest jak najbardziej aktualny.

Ale czy używając jej, zastanawialiśmy się kiedykolwiek, że słomka ta – przedmiot w naszym życiu tak oczywisty, musiał zostać przez kogoś wymyślony, zaprojektowany. I tak też było i w tym wypadku. Prototypem była słomka ze słomy żytniej (pierwszych słomek używali Sumerowie do picia piwa), ale była zbyt delikatna i nadawała napojom dodatkowy, trawiasty posmak, dlatego nie do końca spełniała oczekiwania konsumentów.

W odpowiedzi na to Marvin C. Stone wykonał pierwsze prototypy słomki do picia , zwijając spiralnie pasek papieru wokół ołówka i przyklejając go na końcach. Następnie eksperymentował z papierem z manili z woskiem parafinowym , aby nie był rozmoknięty po użyciu. Ten pierwszy model miał długość 8 1/2 cala i średnicę uniemożliwiającą wciągnięcie pestek cytryny.

Marvin Stone opatentował swój wynalazek 3 stycznia 1888 roku. Do 1890 roku jego fabryka produkowała już więcej słomek do picia niż papierosów. W 1906 roku Stone skonstruował maszynę do automatycznego zwijania papierowych słomek.

Okazuje się, że jest to przedmiot ponadczasowy, ponieważ od opatentowania raczej nie uległ zmianie jej wygląd. Dopiero w 1937 roku JosephB. Fridman  dodał do słomki przegub, dzięki któremu mogła być bardziej dopasowana do ust pijącego. Na pomysł wpadł, gdy zobaczył, że jego mała córeczka ma problem z piciem z wysokiej szklanki.
Dziś mija 130 lat od chwili opatentowania słomki papierowej. Obecnie wykonuje się je z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że picie przez słomkę jest jedną z czynności, którą bardzo lubią dzieci, jednocześnie ćwicząc mięśnie aparatu artykulacyjnego, takie jak mięsień okrężny warg, mięśnie policzków. Pijąc, ćwiczą cofanie języka, utrzymanie prawidłowej pozycji żuchwy, koordynację między ssaniem i połykaniem oraz pierścień zwierający gardło. Picie przez słomkę pomaga skupić uwagę i nawet ma właściwości uspokajające. Przede wszystkim jest czymś atrakcyjnym dla dziecka i motywującym do działania ponieważ widzi ono jego celowość.
Od niedawna w temacie słomek pojawiła się nowa oferta – Lifestraw Słomka Życia (czyli osobisty filtr do wody). Baaardzo przydatna sprawa, zwłaszcza w podróżach.

To było dość dawno, równe 130 lat temu. A co takiego zostało odkryte w minionym (przed trzema dniami) 2017 roku?

 

Najciekawsze odkrycia naukowe w 2017 roku

 

 Najciekawsze odkrycia naukowe roku 2017 (+goście)

 

Niewiarygodne, wręcz niesamowite!!!

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz