Spędziła prawie 70 lat na scenie, a wciąż odczuwa głód dzielenia się muzyczną pasją, czyli … 92 urodziny legendy francuskiej piosenki

Czwartek, 7 lutego –  Dzień Najwyższej Izby Kontroli, Światowy Dzień Wyborów

Urodzili się:

(1927) Juliette Gréco – francuska piosenkarka i aktorka

(1960) Urszula – polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów

(1948) Aneta Łastik – polska piosenkarka

 

Dzień Najwyższej Izby Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) jest jedną z pierwszych instytucji w odrodzonej, niepodległej Polsce. Jest (a przynajmniej powinna być) naczelnym i niezależnym organem kontroli państwowej z misją strażnika publicznych pieniędzy. Dziś obchodzi swoje 100-lecie.

O tym Dniu pisałam (TUTAJ) .

Światowy Dzień Wyborów

Dzisiaj, już po raz 14 obchodzony jest Światowy Dzień Wyborów (Global Election Day). Dzień ten ustanowiony został przez Światową Organizację Wyborczą (Global Elections Official – GEO) podczas Światowej Konferencji w Siofok (Węgry) w 2005 roku i przypada w pierwszy czwartek lutego każdego roku. Światowy Dzień Wyborów przypomina o powszechnym prawie obywateli do udziału w wyborach i ma na celu umacnianie procesu demokracji na świecie, poszerzanie wiedzy wyborczej i promowanie udziału wyborców w głosowaniu. Tym samym stanowi on symbol powszechnego prawa obywateli do udziału w wyborach i ważną formę kształtowania demokratycznych praw i wolności obywatelskich.

 

A dzisiejszymi solenizantkami wybranymi przeze mnie są trzy Panie, związane ze sobą pasją do śpiewania.

 

***

Juliette Gréco ~ Sous le ciel de Paris ~

7 lutego 1927 w mieście Montpellier w południowej Francji, urodziła się

Juliette Gréco – francuska piosenkarka i aktorka

Uważa się ją za ambasadora francuskiej piosenki. Debiutowała w Dzielnicy Łacińskiej, z którą do dzisiaj kojarzone jest jej imię. Była muzą egzystencjalistów z Jean-Paul Sartrem na czele. Grała w wielu filmach, wcielając się między innymi w rolę Belfegora czyli upiora z Luwru.

Jej ojciec pochodził z Korsyki, matka była działaczką francuskiego ruchu oporu Résistance. Na edukację oraz formację ideową młodej Julietty mieli ogromny wpływ jej rodzice i ich zaangażowanie polityczne. Szczególny wpływ miała jej matka. Dorastająca Julietta, idąc za jej przykładem, również przyłączyła się do ruchu oporu. Została w związku z tym nawet aresztowana, ale uniknęła deportacji z powodu młodego wieku. Według niektórych biografów, Juliette Greco była przez 210 dni więźniem obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W 1946 roku przeniosła się do Paryża.

Szybko dostrzeżono w stolicy talent wokalny Julietty i stała się tam jedną z gwiazd powojennej Francji. Jej repertuar pieśniarski oddawał przekonująco ferment nowego kierunku filozoficznego – egzystencjalizmu oraz frustracje francuskich intelektualistów, które były następstwem przeżyć po II wojnie światowej. Tym refleksjom towarzyszył również wygląd sceniczny artystki; czarna suknia i długie czarne rozpuszczone włosy.

Gréco była trzykrotnie zamężna. Pierwszym mężem (1953-1956) był aktor Philippe Lemaire, z którym ma córkę Marie-Laurence Lemaire. Jej drugim mężem był francuski aktor Michel Piccoli, z którym mieszkała od 1966 do 1977. W 1988 roku wyszła za mąż za Gerarda Jeunesse’a, z którym trwa w małżeństwie do dziś.

A tak interpretuje utwór Jacquesa Brela mając 88 lat! Chapeau bas!

 

La Chanson des Vieux Amants – Juliette Gréco (2015)

Z całym szacunkiem dla Wielkiej Artystki – bardziej bliska jest mi jednak interpretacja Pieśni dawnych kochanków, którą możecie wysłuchać (TUTAJ)

 

***

7 lutego 1960 w Lublinie, urodziła się

Urszula – polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów

Urszula, a właściwie Urszula Beata Kasprzak karierę piosenkarki rozpoczęła w roku 1977. W 1982 rozpoczęła współpracę z Budką Suflera, śpiewając piosenki, które stały się hitami: „Luz blues, w niebie same dziury”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król” czy „Powiedz, ile masz lat”. I zaczęło się dziać…

Prywatnie była związana z Pawłem Markowskim, perkusistą Maanamu. W 1985 poznała swojego przyszłego męża i muzycznego partnera Stanisława Zybowskiego, który zaczął wtedy grać koncerty z Budką Suflera. W roku 1987 urodziła syna Piotra. W 1992 sformalizowali swój kilkuletni związek w którym pozostali aż do śmierci Zybowskiego 22 listopada 2001 roku.

Ze związku ze swoim menedżerem Tomaszem Kujawskim ma syna Szymona urodzonego 5 maja 2003 roku.

W 2018 roku artystka świętowała 35-lecie swojej działalności. Pisałam o tym   (TUTAJ) . W lutym i marcu koncertowała w kilku miastach m.in w Poznaniu, Gdańsku i w Krakowie w ramach trasy koncertowej Najlepsze 80-te. Trasę kontynuowała jesienią.

W styczniu tego roku Urszula wydała singiel O mnie o Tobie.

 

Urszula – O Mnie, O Tobie

 

***

7 lutego 1948 roku przyszła na świat

 Aneta Łastik, polska piosenkarka

Gdyby ktoś zapytał mnie, czy znam piosenkarkę Anetę Łastik, to od razu w odmętach pamięci pojawia mi się skojarzenie: Aneta Łastik – „A ja ci cały świat wyśpiewam”. I koniec. Dla mnie jest wykonawczynią jednego utworu.  I pewnie nie tylko dla mnie. Dlaczego tak się stało?

 

Aneta Łastik – A ja Ci cały świat wyśpiewam

 

Aneta Łastik:

– uczennica – Łodzianka, Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej, gdzie pobierała nauki pod okiem znakomitych pedagogów prof. Wacława Brzezińskiego oraz prof. Zbigniewa Rymarza.

– piosenkarka – jako piosenkarka zadebiutowała w 1967 roku gdzie w klubie studenckim „Hybrydy” śpiewała piosenki komponowane przez Igora Giżewskiego do słów swojego brata Emanuela Łastika. Rok później otrzymała nagrodę za interpretacje piosenki „Ogród najpiękniejszy” na Festiwalu studenckim. Rok 1970 przyniósł jej kolejny sukces i kolejną nagrodę za interpretacje tym razem na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu – którą wręczał członek Miejskiej Rady Narodowej. Konsekwencją tej ostatniej nagrody było nagranie tzw. czwórki w studiu Polskich Nagrań – która ukazała się we wrześniu 1971 roku, oraz wyjazdy zagraniczne min. CSRS, Węgry, Finlandia. W Finlandii często występowała w TV, a także nagrała pięć polskich piosenek.W tym okresie cały czas doskonali umiejętności wokalne pod okiem Ewy Kossak. Zafascynowana Ewą Demarczyk marzyła o śpiewaniu tekstów literackich.
W 1974 roku jej talent został doceniony przez publiczność III Giełdy Piosenki w Lublinie gdzie wykonała piosenkę „Nasze noce”.
W 1975 roku otrzymała dwie kolejne nagrody pierwsza – na Festiwalu Piosenki w Soczi, a drugą Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za interpretacje piosenki „Tu wszędzie jest”.
W 1976 roku ukazuje się jej debiutancka płyta „Bądź ze mną na zawsze” – niestety nigdy później nie wznowiona. W tym samym roku brała udział w rewii Interdisco prezentując piosenkę „I wszystko jak się patrzy”.

– wybitna interpretatorka pieśni Bułata Okudżawy. Nagrana przez nią po rosyjsku w 1977 roku płyta „Ballady Bułata Okudżawy” z Januszem Stroblem, Andrzejem Jagodzińskim stała się płytą kultową. Otrzymała świetne recenzje w Polsce oraz Rosji i Francji. Znana jest w wielu krajach nie tylko z niepowtarzalnych interpretacji ballad Bułata Okudżawy, a także innych twórców rosyjskich; Mariny Cwietajewej, Włodzimierza Wysockiego czy Michaiła Lermontowa. Wydała kilka płyt, przede wszystkim z utworami rosyjskimi, ale również z piosenkami polskimi, angielskimi i francuskimi.

– pedagog – pieśniarka jest również pedagogiem pomagającym zwalczać problemy wokalne – prowadziła liczne warsztaty i wykłady, w tym również na Sorbonie. Opracowała własną metodę pracy z głosem, polegającą na rozszyfrowaniu ukrytych emocji, które go blokują. Zainteresowanych warsztatami odsyłam na jej stronę  (TUTAJ)  .

We Francji prowadziła również mały teatrzyk, w którym jej wychowankowie wystawiali sztuki takie jak Księżniczka Bluetka Macieja Wojtyszko, Witolda Gombrowicza Krajkowski, Opowieści mojej matki Mariny Cwietajewej i inne. Sama również reżyserowała niektóre spektakle.

– pisarka – wszystko to opisała w książce „Poznaj swój głos”. Następnie wydała „Wewnętrzne dziecko”, w której przybliża ideę pracy z wewnętrznym dzieckiem (sferą uczuć). Trzecia publikacja autorki „Wewnętrzne dziecko w związku” ukazuje, jak można myśleć i radzić sobie z trudnościami życia dotyczącymi znalezienia odpowiedniego partnera/partnerki. Wypracowała własny system pracy nad głosem, i od wielu lat jej pasją jest praca indywidualna z osobami, które chcą nauczyć nowych zachowań swoje „wewnętrzne dziecko”. Jej sposób pracy polega na odkrywaniu ukrytych emocji, które blokują głos. Sama Artystka mówi: „jeżeli masz problemy z głosem to znaczy, że masz problemy ze sobą, ze swoją tożsamością”.

 

 

W 1980 roku wyjechała na stałe do Paryża, gdzie zajęła się nauczaniem śpiewu według opracowanej przez siebie metody.
Ale w 2002 roku wspólnie z Januszem Jagodzińskim nagrała CD „Pieśni Rosyjskie”. Z tej okazji odbyły się koncerty. Zaproszono ją na recital do Filharmonii Warszawskiej. Trzy miesiące przed terminem okazało się, że są wyprzedane wszystkie bilety. To był wzruszający dla niej koncert pod batutą Andrzeja Jagodzińskiego w nabitej sali.

Nigdy nie miała managera, nigdy się w żaden sposób się nie reklamowała. A teraz nagrała sobie dla przyjemności „La Boheme”, z niezwykłym tekstem Jeremiego Przybory („Jak to było”), (TUTAJ). Jest jej miło, że ludzie przychodzą ją posłuchać, bo wie, że to są ci, którzy naprawdę ją cenią i wiedzą na co przychodzą. Ale występuje bardzo rzadko. W zeszłym roku była zaproszona przez Andrzeja Jagodzińskiego na jego jubileusz w Filharmonii (a pracują razem już prawie 30 lat) i zaśpiewała „Modlitwę Okudżawy” w koncercie jazzowym! Było niezwykle!

 

Szukając materiałów o Pani Anecie, znalazłam jeszcze jeden „rarytas”. Można było tak wyśpiewywać swoje umiłowanie do ojczyzny:

 

Tu wszędzie jest moja ojczyzna – Piękna Piosenka Patriotyczna

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.sukcesjestkobieta.pl;   https://tuiteraz.eu;   http://marcin23-s.blogspot.com;

Dodaj komentarz