Tępić bez pardonu, nie brać jeńców, kto wpadł wam w ręce, niech ginie. Podobnie jak tysiąc lat temu Hunowie zdobyli sławę pod przywództwem swojego króla Attyli,tak niech zapisze się dzięki wam na tysiące lat w Chinach imię Niemców w taki sposób, żeby nigdy żaden Chińczyk nie odważył się chociażby krzywo spojrzeć na Niemca, czyli … „huńska mowa” cesarza

Sobota, 27 lipca – Dzień Samotnych

Wydarzyło się:

(1900)  W porcie Bremerhaven, podczas uroczystości pożegnania korpusu niemieckiego wysłanego do Chin w celu zdławienia powstania bokserów, cesarz Niemiec Wilhelm II Hohenzollern wygłosił tzw. huńską mowę

Urodzili się:

(1966) Lucyna Malec – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka

 

 

Dziś  jest

Dzień Samotnych

Dzień Samotnych przypada zawsze w ostatnią sobotę lipca, więc świętujemy go właśnie dzisiaj. Jeżeli macie ochotę przeczytać co o nim pisałam w roku 2017 i 2018, to zapraszam – adekwatnie (TUTAJ) , i  (TUTAJ) .

Poza tym, coś się pewnie w tym dniu ciekawego wydarzyło lub ktoś ciekawy się urodził – więc zapraszam!

***

27 lipca 1900 roku

w porcie Bremerhaven, podczas uroczystości pożegnania korpusu niemieckiego wysłanego do Chin w celu zdławienia powstania bokserów, cesarz Niemiec Wilhelm II Hohenzollern wygłosił tzw. huńską mowę

Huńska mowa (Hunnenrede) to mowa wygłoszona przez cesarza Niemiec, Wilhelma II Hohenzollerna, podczas pożegnania korpusu niemieckiego wysyłanego do Chin w związku z powstaniem bokserów.

Powstanie bokserów (inaczej Powstanie Yihequan) było to zbrojne wystąpienie ludowe w północno-wschodnich Chinach w latach 1899-1901, skierowane przeciwko cudzoziemcom i dynastii Qing. Inspiratorem powstania było tajne stowarzyszenie Yihequan (tzw. bokserzy, stąd nazwa). Mianem bokserów potocznie określa się członków tajnego stowarzyszenia o nazwie „Pięść w imię sprawiedliwości i pokoju”.

Podczas I wojny światowej wykorzystała ją propaganda brytyjska – do huńskiej mowy nawiązuje przezwisko Hunowie nadane Niemcom przez Brytyjczyków.

Cesarz scharakteryzował dobitnie, jakie stawia zadania przed żołnierzami w związku z zastrzeleniem posła niemieckiego Klemensa von Kettlera w Chinach. Odmowa brania jeńców była wyraźnym złamaniem regulaminu wojny załączonego do II Konwencji Haskiej z 1899 (art. 23 d), który zabrania oświadczać, że nie będzie darowane życie.

A oto treść przemówienia:

„Jestem zaszczycony, że mogę być z wami podczas uroczystości ukończenia jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie…

Istnieją wielkie zadania zamorskie, które przypadły w udziale nowo powstałej Rzeszy Niemieckiej; zadania te są o wiele większe, niż tego spodziewało się wielu moich rodaków. Środkiem, który jemu to umożliwi, jest nasze wojsko. Czeka was wielkie zadanie. Macie wymierzyć pokutę za wielkie bezprawie, jakie zostało popełnione. Chińczycy pogwałcili prawo międzynarodowe, w sposób niesłychany w historii świata, wystawili na urągowisko osobę posła i obowiązki gościnności. Jest to tym bardziej oburzające, że zbrodnia została popełniona przez naród, który jest dumny ze swej prastarej kultury. Wykażcie czynem starą pruską tężyznę, wykażcie, że jesteście chrześcijanami ochoczo znosząc cierpienia. Gdy staniecie w obliczu nieprzyjaciela, bijcie go.

Wiedzcie: nie będzie żadnej litości ! Jeńców nie będziemy brać !

Jak przed tysiącem lat Hunowie pod wodzą swego króla Attyli pozyskali sławę, która przetrwała jeszcze po dziś dzień w podaniach i bajkach, tak niechaj przez was nazwa Niemiec utrwali się w Chinach na 1000 lat w taki sposób, aby nigdy już żaden Chińczyk nie odważył się nawet krzywo spojrzeć na Niemca.

Błogosławieństwo Boże niech będzie z wami!

Modlitwy całego ludu i moje życzenia wam towarzyszą i każdemu z osobna. Otwórzcie drogę kulturze na zawsze!

Możecie teraz jechać, do widzenia, Koledzy!”

 

Atak Hunów

 

***

Znamy ją bardzo dobrze. Prawie codziennie widujemy w serialu Na Wspólnej.

To urodzona 27 lipca 1966 roku, w Bielsku-Białej

Lucyna Malec – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka

Skończyła IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 1989. Debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych W labiryncie i Czterdziestolatek. 20 lat później (1993). W latach 90. grała niewiele, najczęściej w pojedynczych odcinkach sitcomów lub telenowel. W tym czasie dała się zapamiętać z komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego Dzieci i ryby (1996).

Dużą popularność przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC), w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi. Jest również członkiem zespołu T-raperzy znad Wisły.

W latach 2004–2008 występowała w sitcomie Bulionerzy, w którym wcielała się w postać Grażyny Nowikowej – zapracowanej matki, żony i gospodyni domowej. W tym samym roku zagrała zupełnie inną rolę – zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego – w wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych festiwalach filmie Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego. To była jej pierwsza duża rola filmowa. W 2006 dołączyła do obsady serialu Na Wspólnej, gdzie do dziś wciela się w rolę Danuty Zimińskiej. W latach 2010–2013 grała szefową pokojówek w serialu obyczajowym Hotel 52.

Od 1989 jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. W 2013 na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych spektaklem „Grace i Gloria” razem ze Stanisławą Celińską zdobyła Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury w kategorii najlepszy spektakl.

Lucyna Malec jest również jedną z najpopularniejszych aktorek dubbingowych w Polsce. Jej głos na stałe zapisał się w pamięci widzów, dzięki dubbingowaniu takich ról, jak: Betty Ruble z kreskówki Flintstonowie, Zyzio z animowanych opowieści o Kaczorze Donaldzie, Noddy w bajce o tym samym tytule i Kanarek Tweety w Zwariowanych melodiach.

Dziś obchodzi swoje 53. urodziny.

 

 Lucyna Malec urodziła niepełnosprawną córkę. Trzeba było podjąć trudną decyzję

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;    http://www.przemowienia.com;

Dodaj komentarz