Nigdy nie wiesz, jak ciężki jest bagaż, którego nie niesiesz, czyli … Omenaa Mensah i jej gorzki smak czekolady

Piątek, 26 lipca – Dzień Administratora

Wydarzyło się:

(1951)  Premiera filmu animowanego Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Clyde’a Geronimiego i Wilfreda Jacksona

 

Urodzili się:

(1979)   Omenaa Mensah – polska prezenterka telewizyjna pochodzenia ghańskiego

 

 

Dzisiejsze święto nietypowe –

Dzień Administratora

jest świętem obchodzonym zawsze w ostatni piątek lipca. Dlatego szukajcie go   (TUTAJ) .

 

***

Mnie jeszcze nie było wtedy na świecie. Nawet w planach. Ale bajka już była i czekała na mnie, kiedy to będę ją mogła obejrzeć, i to raczej nie w kinie ale dużo, dużo później, w telewizorze marki RUBIN.

26 lipca 1951 odbyła się

premiera filmu animowanego Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Clyde’a Geronimiego i Wilfreda Jacksona

Alicja w Krainie Czarów był 13 filmem Walta Disneya. Został zrealizowany w roku 1951.

Film jest adaptacją książki Lewisa Carrolla pod tym samym tytułem.

Alicja to mała dziewczynka, która zamiast uczyć się historii, woli podróżować po krainie… snów i czarów. Gdy wiedziona instynktem pobiegnie za dziwnym Białym Królikiem, rozpocznie się najdziwniejsza historia w jej życiu: spotka gadającą klamkę, głowę kota bez kota, a także talię kart grającą w krokieta. Dziewczynka wielokrotnie zmniejszy się i powiększy, co za każdym razem zarówno jej pomoże, jak i nie pomoże. Trudno przecież wymagać od baśniowej krainy, żeby panował w niej jakiś porządek  😉

Premiera filmu w USA odbyła się 28 lipca 1951 (W Wielkiej Brytanii dwa dni wcześniej). W Polsce premiera miała miejsce dopiero w grudniu 1961 roku.

Alice in Wonderland – All in the Golden Afternoon (Polish)

 

 

***

26 lipca 1979 w Jeleniej Górze, urodziła się

Omenaa Mensah – polska prezenterka telewizyjna pochodzenia ghańskiego

Amma Omenaa Mensah to także dziennikarka oraz przedsiębiorca i ekspertka z zakresu autoprezentacji.

Skończyła szkołę podstawową w Swarzędzu oraz Liceum Ekonomiczno-Społeczne w Poznaniu. Studiowała na kierunku „Zarządzanie i marketing” na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. W latach 2001–2004 studiowała stosunki międzynarodowe (specjalizacja „Europeistyka”) na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie w 2005 obroniła pracę magisterską. Jest doktorantką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie studiów o profilu ekonomiczno-społecznym. Jej zainteresowania naukowe dotyczą Afryki Subsaharyjskiej.

W trakcie studiów założyła swój pierwszy biznes, firmę Omi Hair zajmującą się stylizowaniem afrykańskich fryzur. Do czesnego dorabiała także jako modelka, pracując zarówno w Polsce, jak i w Europie.

W 2003 zaczęła pracę przy kanale TVN 7. Prowadziła program interaktywny Red Light. Od 2003 jest dziennikarką i prezenterką pogody w kanałach Grupy TVN, tj. TVN, TVN24, TVN24 BiS oraz TTV, gdzie prowadziła również programy o tematyce podróżniczej, sportowej, kulinarnej i lifestyle’owej.

Była uczestniczką piątej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami. W 2008, wraz z córką Vanessą, prowadziła program kulinarny TVN Style Kuchnia czynna całą dobę.

W 2014 prowadziła program Domo+ Domy Gwiazd, w którym odwiedzała polskie osobowości medialne w ich mieszkaniach.

W maju 2014 założyła fundację Omenaa Foundation, której jest prezesem. W kwietniu 2017 z inicjatywy fundacji rozpoczęto budowę szkoły w Temie dla ghańskich dzieci. Fundusze na tę inwestycję, a także na inne działania charytatywne fundacji zbierane są za pomocą platformy crowdfundingowej www.omenaa.pl oraz szeregu projektów.

W 2012 uruchomiła firmę Ammadora, tworzącą na zamówienie meble inspirowane sztuką. Na początku istnienia firmy współpracowała z rzeźbiarką Dorotą Banasik oraz malarką Dorotą Golińską.

W 2016 została współudziałowcem energooszczędnego osiedla Osada Borkowo przy ul. Strumykowej w Borkowie.

Jest córką Polki Izabelli i Ghańczyka Opoku. Jej matka ukończyła naukę na kierunku „Ochrona środowiska” na Politechnice Wrocławskiej, a ojciec jest z wykształcenia kardiochirurgiem. Brat Omeny, Asebi, w wieku 17 lat trafił do więzienia za handel narkotykami. Odsiadując karę więzienia, w 2001 popełnił samobójstwo.

Ma dwoje dzieci, córkę Vanessę (ur. 2002) i syna Vincenta (ur. 2017), którego ojcem jest Rafał Brzoska, obecny partner prezenterki.

 

Oczami matki Omeny Mensah – „Pluli na mnie na ulicy”

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz