Nikt nie jest bardziej samotny niż samuraj. Może tylko tygrys w dżungli, czyli … Światowy Dzień Tygrysa i Dzień Samotnych

Niedziela, 29 lipca – Światowy Dzień Tygrysa, Dzień Samotnych

Światowy Dzień Tygrysa    &    Dzień Samotnych

O Światowym Dniu Tygrysa  i Dniu Samotnych pisałam już  (TUTAJ).

Niestety, populacja tygrysów ciągle maleje. Nie ma już dla nich bezpiecznych miejsc. Winny jest temu oczywiście człowiek, wkraczając z koparkami na ich naturalne siedliska czy polując na nie. Na szczęście interesami tygrysów zajmują się międzynarodowe organizacje ekologiczne, działające na rzecz ich ochrony (a przynajmniej – miejmy nadzieję!).

 

Z samotnością, z tą współodczuwaną samotnością, po raz pierwszy spotkałam się w wieku nastu lat oglądając film „Samuraj”.

„Nikt nie jest bardziej samotny niż samuraj. Może tylko tygrys w dżungli”. Tym cytatem z kodeksu bushido otwiera Melville swój najbardziej wyrafinowany film. Jego samurajem we współczesnej paryskiej dżungli jest trzydziestoletni zawodowy zabójca. Nigdy nie był notowany, nigdy nie przegrywał. Co jednak, gdy Jef Costello spotka Przeznaczenie?

„Samuraj” to jedno z najlepszych dzieł wybitnego francuskiego reżysera Jean-Pierre’a Melville’a. Właściwie, to film, który nie stracił na aktualności. Polecam na dzisiejszy wieczór, w ten Dzień : Samotnych (i) Tygrysów

 

Le Samouraï (1967) Trailer – Samuraj (1967)/Francja, Włochy/Reżyser: Jean-Pierre Melville

 

Dodaj komentarz