Wtorek, 11 grudnia – Dzień Chruścików, Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich, Międzynarodowy Dzień Tanga, 1976 – odbyła się premiera 1. odcinka kultowego serialu telewizyjnego „Daleko od szosy”
Dzień Chruścików
Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich
Międzynarodowy Dzień Tanga
https://youtu.be/dDZHMweKy3A
Daleko od szosy muzyka
Dzisiaj chciałam Wam opowiedzieć o filmie, który wywarł wpływ na życiowe decyzje wielu z nas. Skąd o tym wiem? A Wy nie wiecie? Przypomnijcie sobie swoje młode lata i swoje dawne „Ja”.
Właśnie dzisiaj, przed 42 laty, w roku
1976 – odbyła się premiera 1. odcinka kultowego serialu telewizyjnego „Daleko od szosy”
w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego. Autorem pomysłu fabuły serialu był Henryk Czarnecki, dla którego inspiracją do stworzenia historii stało się wypracowanie jednego z jego uczniów w szkole. Akcja toczy się w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku w Polsce czasów PRL-u.
Pierwowzorami głównych bohaterów byli Anna i Leszek Ucińscy. Leszek, urodzony koło Bełchatowa, w czasie swojej nauki w technikum napisał wypracowanie na temat „Moja droga do szkoły”, które jego polonista Henryk Czarnecki umieścił w swojej książce „Profesor na drodze”, którą to przeczytał reżyser Zbigniew Chmielewski. Rzeczywisty pierwowzór Leszka Góreckiego dawno wyprowadził się z żoną z Łodzi i zamieszkał w Bielsku-Białej, pracował w tamtejszej fabryce samochodów. Obecnie jest na emeryturze. Był również konsultantem przy realizacji serialu. Kontakty z nim utrzymuje aktor Krzysztof Stroiński, który wcielił się w jego postać. Anna Ucińska (z domu Bełdycka), absolwentka biologii, zmarła w 2014 po długiej chorobie. Mają synów Przemysława i Marcina.
W roku 1977, za stworzenie popularnych postaci telewizyjnych – Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska i Irena Szewczyk, otrzymali nagrody aktorskie na olsztyńskim Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej, natomiast scenarzyści Zbigniew Chmielewski i Henryk Czarnecki oraz Mikołaj Sprudin (zdjęcia) – nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.
Na podstawie scenariusza serialu Henryk Czarnecki napisał w 1979 roku powieść obyczajowa, pod tym samym tytułem co film – „Daleko od szosy”, która doczekała się kolejnych wydań: wyd. 2 – 1985, wyd. 3 – 1992 roku
Prawdziwą historię Leszka, bohatera serialu „Daleko od szosy”, możecie przeczytać (TUTAJ) .
Anna Ucińska była absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, biologiem z wykształcenia.
W 1986 roku zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane. Nie poddając się chorobie znalazła swoje „Okno na świat”- malarstwo i poezję. Jej twórczość cechował optymizm i nadzieja, które mogą stanowić wzór dla innych, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i nie poddawać się.
Leszek Uciński z dumą może patrzeć na swoje życie. Synowie Przemek i Marcin założyli rodziny, ma wnuki. Tylko żal, że nie ma już Ani…
Zainteresowanych prawdziwymi bohaterami tej historii, zapraszam – (TUTAJ) . Trzeba tylko przebrnąć przez pierwszy reportaż „Kosmiczne marzenie” pani Aleksandry (swoją drogą, bardzo ciekawy reportaż o nauczycielce z oryginalną pasją) i dopiero w 20,50 minucie możemy się spotkać z naszymi bohaterami.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://dzienniklodzki.pl;