W koronie Miss World lub w biżuterii Apart, czyli … jedyna taka Polka

Czwartek, 22 listopada –  Dzień Kredki rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż, premiera baletu Bolero z muzyką Maurice’a Ravela, album „With The Beatles” grupy The Beatles, „Biały Album” grupy The Beatles, premiera filmu „Powrót do przyszłości II”, Aneta Kręglicka jako jedyna do tej pory Polka zdobyła tytuł Miss World

 

Dziś świętujemy –

Dzień Kredki

O tym, jak możemy wykorzystać kredki w życiu codziennym, pisałam – (TUTAJ) .

Dzisiaj także

rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża obchodzone są co roku w listopadzie. Jest to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi i czas podziękowań. W trakcie obchodów organizowane są spotkania i oficjalne uroczystości, na których najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczane są odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia oraz Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce”.

Dni Honorowego Krwiodawstwa potrwają do 26 listopada. Krwiodawcy zrzeszają się w Klubach Honorowych Dawców Krwi. Obecnie liczba ich członków wynosi ok. 200 tys. Krwiodawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat

***

22 listopada 1928 roku, w Paryżu

odbyła się premiera baletu „Bolero” z muzyką Maurice’a Ravela

Balet to widowisko teatralne, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec, wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki. „Bolero” to balet w I akcie.

Premiera odbyła się w  Theatre National de l’Opera, a występował zespół Idy Rubinstein.
Premiera polska odbyła się w Bytomiu, 18 grudnia 1965 w Operze Śląskiej.

„Bolero” było wielokrotnie inscenizowane przez wielu choreografów na całym świecie, także w Polsce. Największe międzynarodowe uznanie zyskała wersja choreograficzna Maurice’a Béjarta i jego Baletu XX Wieku w Brukseli (1961), a u nas – realizacja Krzysztofa Pastora z Polskim Baletem Narodowym (2016).

 

Bolero/Ravel – Duska Sifnios – Maurice Bejart – Andre Vandernoot – 1961

***

 

22 listopada 1963 roku

ukazał się album „With The Beatles” grupy The Beatles

„With The Beatles” to drugi brytyjski album zespołu The Beatles.

Album zawiera osiem kompozycji napisanych przez Beatlesów (siedem duetu Lennon/McCartney i jedna stworzona przez George’a Harrisona) oraz sześć coverów. Płyta w Wielkiej Brytanii sprzedała się w liczbie ponad miliona kopii i stała się numerem jeden brytyjskich list przebojów, spychając poprzedni album (czyli pierwszy album – Please Please Me) na dalsze miejsce. Sytuacja ta spowodowała, że zespół okupował pierwsze miejsce aż przez 51 kolejnych tygodni.

W 2003 album został sklasyfikowany na 420. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Zdjęcie umieszczone na okładce zostało zrobione przez fotografa Roberta Freemana, znanego, m.in. z prac przy pierwszym kalendarzu Pirelli, oraz fotografowaniu Nikity Chruszczowa na Kremlu.

 

The Beatles Please Mister Postman HD

 

***

Pięć lat po albumie „With The Beatles”, w 1968 roku ukazał się

„Biały Album” grupy The Beatles

„The Beatles” lub The White Album” (Biały Album) był już dziewiątym albumem w dyskografii  brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Wydany został w 1968 roku jako podwójny album, którego producentem był George Martin.

Okładka zaprojektowana została przez artystę pop-art Richarda Hamiltona, we współpracy z Paulem McCartneyem. Nieznacznie poniżej środka prawej strony albumu została wytłoczona nazwa zespołu. Na okładce znalazł się także niepowtarzalny numer seryjny.

Album zdobył 19 platynowych płyt w USA.

W 1997 roku album The Beatles został uznany za dziesiątą najlepszą płytę w dziejach muzyki w konkursie „Music of Millennium.

W 1998 roku „Q” umieścił go na 17 miejscu, a TV Network w 2003 umieściła go na 11 miejscu w analogicznych konkursach do poprzedniego.

W 2003 został sklasyfikowany jako 10 z 500 najlepszych albumów muzycznych w konkursie organizowanym przez amerykańskie czasopismo „Rolling Stone”.

 

The Beatles – Dear Prudence (Original)

W 2008 roku na eBayu sprzedano oryginalne wydanie albumu z numerem 0000005 za kwotę 19 201 GBP. W 2015 roku egzemplarz The Beatles należący do Ringo Starra, o numerze 0000001, został sprzedany na aukcji za sumę 790 000 USD.

 

***

 

Również 22 listopada, ale w 1989 roku, odbyła się

premiera filmu „Powrót do przyszłości II”

Back to the Future Part II to amerykański film przygodowy i fantastycznonaukowy z 1989 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią pierwszą i trzecią tworzą trylogię.

Główne role w tym filmie zagrali: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson.

 

Powrót do przyszłości – zwiastun polski

***

W tym samym dniu, czyli 22 listopada 1989 roku, w Hongkongu,

Aneta Kręglicka jako jedyna do tej pory Polka zdobyła tytuł Miss World

Aneta  Kręglicka (ur. 1965), to polska modelka, fotomodelka i bizneswoman. To także pierwsza i jedyna Polka wybrana Miss Świata w 1989 roku.

 

 

W lipcu 1989 roku Aneta Kręglicka zdobyła tytuł Miss Polonia, następnie I wicemiss Miss International w Tokio we wrześniu 1989 roku. 22 listopada 1989 roku została Miss World w prestiżowym konkursie piękności Miss Świata, który odbył się w Hongkongu.

Co Miss Świata zrobiła dalej ze swoim życiem?

W latach 1990–1992 pracowała w USA dla nowojorskiej agencji „Wilhelmina”. Po powrocie do Warszawy założyła fundację, a w 1991 wraz z partnerem otworzyła agencję reklamową public relations „ABK Kręglicka”, po której likwidacji w 2005 otworzyła firmę „Hannah Hooper”. Od 2002 roku jest współwłaścicielką studia filmowego „St. Lazare”, współtwórcy między innymi filmu Ławeczka (2004).

W 2006 roku wzięła udział w gali powitalnej Miss World 2006 w Warszawie oraz jako juror w gali finałowej 30 września 2006 w Sali Kongresowej w Warszawie. W tym samym roku wzięła udział w trzeciej edycji programu Taniec z gwiazdami, który był emitowany w TVN. Jej partnerem był Robert Rowiński, z którym zajęła 7. miejsce. W 2009 roku była ambasadorem marki Apart Diamonds. W 2013 została przewodniczącą jury programu Projektanci na start – polskiego odpowiednika programu Project Runway – emitowanego na antenie Fox Life.

Jaka jest ta pierwsza i jedyna Polka wybrana Miss Świata?

Zapewnia, że jest także jedyną jedynaczką w Polsce, która nie była rozpieszczana przez rodziców, nigdy nie uważała się za wcielenie piękna, a w której ciągle podkochiwali się koledzy ze szkół, podrzucający jej do domu bukiety kwiatów. Wszystko przez jeden tytuł, światowy, który długo rzutował na jej życie i od którego nareszcie się uwolniła.

Gdyby się jednak bliżej przyjrzeć jej karierze, to czy był to ciężar czy jednak dość dobry start do kariery, którą rozwijała po ’89 roku?

 

Aneta Kręglicka opowiada o tym, co dały jej wybory Miss Świata w 1989 roku

 

Mimo upływu czasu nadal piękna…

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://polki.pl/;

Dodaj komentarz