You get a car, you get a car, everybody gets a car, czyli … Ty dostajesz auto, Ty dostajesz auto, każdy dostaje auto…

Wtorek, 29 stycznia – Dzień Składanki i Łamigłówki, (1933) Sacha Distel – francuski piosenkarz i gitarzysta,(1948) Halina Golanko – polska modelka i aktorka niezawodowa, (1954)  Oprah Winfrey – amerykańska prezenterka i aktorka oraz producentka telewizyjna

 

Dzień Składanki i Łamigłówki

Nie napiszę nic więcej ponad to, że zapraszam Was serdecznie do zabawy, wykorzystując wszystko to, co zamieściłam w zeszłorocznym wpisie  (TUTAJ) .   🙂

 

A teraz przypomnę tych wszystkich, którzy w dniu dzisiejszym obchodzili lub obchodzą swoje urodziny. Jak już zauważyliście, nie są to wszystkie osoby, a tylko te, które w jakimś momencie mojego życia zaistniały na tyle, iż uważam, że warto o nich wspomnieć.

 

***

29 stycznia 1933 w Paryżu, urodził się

Sacha Distel – francuski piosenkarz i gitarzysta

Był synem rosyjskiego emigranta Leonida Distela i francusko-żydowskiej pianistki Andrée Ventura. W latach 50. cieszył się opinią jednego z najlepszych francuskich gitarzystów jazzowych (współpracował m.in. z Dizzym Gillespie’m i Tonym Bennettem); w późniejszym okresie zajął się muzyką rozrywkową. Jako piosenkarz wypracował własny styl wykonywania utworów, zbliżony do jazzu z elementami scatu. Zdobył także popularność poza Francją dzięki wielu koncertom na świecie, m.in. w 1964 i 1980 w Polsce. Współpracował z filmem, głównie dzięki osobistym kontaktom z gwiazdami kina francuskiego – Brigitte Bardot, Juliette Gréco i Jeanne Moreau.

Zmarł 22 lipca 2004 w Rayol-Canadel-sur-Mer

 

Joëlle et Sacha Distel – I can’t smile without you

***

29 stycznia 1948 w Zabrzu, urodziła się

Halina Golanko – polska modelka i aktorka niezawodowa

Po zakończeniu nauki w liceum, Halina Golanko pracowała jako modelka Grażyny Hase. Przypadek chciał, że na jednym z pokazów pojawili się twórcy serialu „Kolumbowie”. Zachwycili się nią i zaprosili na zdjęcia próbne, po których dostała rolę łączniczki Ałły.

 

Debiut w „Kolumbach” Janusza Morgensterna stał się jej przepustką do sławy i kariery. Płonąca w finale niczym żywa pochodnia Ałła na trwałe zapisała się w pamięci widzów. Wtedy też Halinę Golanko dostrzegli reżyserzy.

Można powiedzieć, że pierwsza połowa lat 70. w polskim kinie należała do niej. Zagrała w ponad 20 obrazach. Głośna była jej rola w debiutanckim filmie Janusza Zaorskiego „Uciec jak najbliżej”, w którym widzowie mogli podziwiać nie tylko jej urodę w pełnej krasie, ale i swobodne „bycie” na ekranie. Za tę rolę w roku 1973 otrzymała nagrodę aktorską na festiwalu: I Międzynarodowe Spotkania Filmowe „Młodzież na ekranie” w Koszalinie

W „Brylantach pani Zuzy”, sensacyjnym filmie Pawła Komorowskiego, grała ponętną dziewczynę u boku Ryszarda Filipskiego.

 

 

Swoją obecność zaznaczyła również w kilku popularnych serialach. Wystąpiła jako mewka Lalka w „07 zgłoś się”, a także jako Walentyna Cegielska w „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” oraz prostytutka Mańka w „Karierze Nikodema Dyzmy”. W 1987 r. pojawiła się jako Józia w „Komediantce”, po czym na całe 18 lat zniknęła z ekranów. W ostatnich latach widzowie seriali mogli zobaczyć ją m.in. w „Klubie szalonych dziewic”, „Tylko miłość” czy „Miasto z morza”.

O ile w pierwszych latach kariery aktorstwo było dla niej całym życiem (zdawała nawet do warszawskiej PWST, ale się nie dostała), o tyle z czasem nabrała dystansu do tego zawodu. Propozycje, jakie dostawała, nie były dla niej satysfakcjonujące, a poza tym przychodziły coraz rzadziej.

Po pewnym czasie uznała, że czas wycofać się z aktorstwa. Wyszła za mąż za reżysera Andrzeja Kotkowskiego, urodziła dwójkę dzieci, i zainteresowała się sztuką montażu. Montowała między innymi serial „Polskie drogi”.

Choć Halina Golanko twierdziła w wywiadach, że nie chce już wracać do aktorstwa,  przyjęła zaproszenie producentów „Klanu” do udziału w najstarszym polskim serialu. Zagrała sąsiadkę Oli Lubicz, która sprzedaje swoje mieszkanie siostrze Oli – Agnieszce.

 

 

Halina Golanko wciąż wygląda zachwycająco. Zachowała też ten swój słynny łobuzerski uśmieszek.

***

29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi – urodziła się

Oprah Winfrey – amerykańska prezenterka i aktorka oraz producentka telewizyjna a także… miliarderka

Jest utorką i prowadzącą talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA. Zasięg jej programu oraz wpływ na widzów został uhonorowany przez czasopismo gospodarcze Forbes nadaniem tytułu najbardziej wpływowej i prominentnej kobiety w USA.

Urodziła się jako córka Vernity Lee i Vernona Winfreya, żyjących bez ślubu nastolatków, którzy rozstali się wkrótce po jej urodzeniu. Młodzi rodzice, członkowie protestanckiej wspólnoty baptystów nadali jej imię Orpah, zaczerpnięte ze Starego Testamentu, z Księgi Rut. Na skutek przeoczonego błędu urzędnika stanu cywilnego, rejestrującego urodzenia, nastoletni rodzice stwierdzili, że ich córka ma na imię Oprah. Nikt później tego błędu już nie poprawiał.

W pierwszych latach życia mieszkała z babcią Hattie May. W wieku trzech lat nauczyła się czytać, a ponieważ recytowała wersy z Biblii, nazywano ją małym kaznodzieją. W wieku 6 lat zamieszkała z samą matką w Milwaukee (stan Wisconsin), która nie miała czasu na opiekę nad dziećmi z powodu dużej ilości czasu spędzanego w pracy (była pokojówką). W wieku 14 lat urodziła syna, który zmarł niedługo po porodzie.

Gdy miała 15 lat matka odesłała ją do ojca mieszkającego w Nashville (stan Tennessee). Ojciec zapewnił jej dobre wykształcenie, zmuszając do przyłożenia się do nauki. W następnych latach poprawiła oceny, zaczęła wygrywać konkursy i uzyskiwać stypendia. Studia ukończyła na Uniwersytecie Stanowym Tennessee, słynnej uczelni dla afroamerykańskich obywateli USA (powstałej w okresie segregacji rasowej). Jednym z jej pierwszych, publicznych sukcesów było zajęcie 1. miejsca w Wyborach Czarnej Miss Piękności Tennessee w 1972 roku.

W wieku 17 lat wygrała konkurs Miss Fire Prevention i później jako miss odwiedziła stację radiową, w której przeczytała wiadomości. Jej głos na tyle spodobał się szefostwu, że otrzymała propozycję pracy, którą przyjęła.

Pierwszą pracę podjęła jako najmłodsza prezenterka programu informacyjnego lokalnej telewizji „WTVF-TV” w Nashville. Była jednocześnie pierwszą czarnoskórą prezenterką dopuszczoną przed kamery w tym mieście. W 1976 r. przeniosła się do Baltimore, gdzie rozpoczęła pracę prezenterki głównego, wieczornego programu informacyjnego w lokalnej stacji telewizyjnej „WJZ-TV”.

W dniu 14 sierpnia 1978 r. rozpoczęła prowadzenie audycji talk-show pt. People Are Talking (Ludzie rozmawiają). W 1983 roku przeniosła się do Chicago i podjęła pracę w stacji telewizyjnej „WLS-TV”. Od 2 stycznia 1984 roku prowadziła poranny talk-show AM Chicago. Audycja uzyskała dużą oglądalność i 8 września 1986 r. została przemianowana w The Oprah Winfrey Show. W krótkim czasie audycja była już oglądana w całym USA. Ze względu na rozpoznawalność audycji, przemianowano ją na Oprah. Jest to audycja opierająca się na typowej konwencji talk-show. Autorka programu zaprasza zwykłych ludzi: cierpiących, nieszczęśliwych czy biednych, którzy następnie opisują swój los, wzbudzając współczucie i sympatię widzów. Prezentuje jednak również gości popularnych i znanych.

W 1985 roku Oprah zagrała w filmie Stevena Spielberga, pt. Kolor purpury, o czym pisałam  (TUTAJ) .

 

 

W latach 90. XX wieku rozpoczęła emisję dodatkowej audycji telewizyjnej pt. Oprah’s Book Club, gdzie autorzy prezentowali swoje nowo wydawane książki. Wśród jej gości był m.in. prezydent USA, Bill Clinton. Zaprezentowanie książki w programie Oprah i jej opinia o książce miały wpływ na poziom sprzedaży publikacji.

W 2005 roku z okazji jubileuszowego programu Oprah, wszystkim 276 widzom uczestniczącym w nagraniu audycji podarowała samochody Pontiac G6 sedan, a tekst „You get a car, you get a car, everybody gets a car”(„Ty dostajesz auto, Ty dostajesz auto, każdy dostaje auto) stał się kultowy.

 

 

W 2005 została również umieszczona przez Forbes na 8. miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet świata. W 2006 znalazła się już na 3. miejscu tej listy. W 2008 roku Oprah Winfrey, znalazła się na szczycie listy Forbes, największych gwiazd świata. Czasopismo Time zapisało ją na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Czasopismo Life uznało ją za najbardziej wpływową czarnoskórą kobietę z jej pokolenia. W 2003 roku plebiscyt sieci telewizyjnych uznał ją za najbardziej rozpoznawalną osobowość medialną po Supermanie i Elvisie Presleyu.

Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała jej 28 marca 2008 roku Order Uśmiechu. W 2013 roku prezydent Barack Obama odznaczył ją Medalem Wolności.

Oprah i jej media zdobyły pozycję instytucji opiniotwórczej. Poruszała m.in. kwestie maltretowania i wykorzystywania seksualnego dzieci. Jako jedna z pierwszych nagłośniła ukrywanie przestępstw seksualnych księży katolickich w USA, napiętnowała nieskuteczne działania rządu w zwalczaniu narkomanii i jej rozpowszechnienie wśród dorosłych.

Magazyn Forbes ocenił wartość jej majątku na 2,7 miliarda dolarów USA (2008 r.). Jest ona pierwszą ciemnnoskórą miliarderką na świecie, oraz najwięcej zarabiającą prezenterką w Stanach Zjednoczonych.

W 2017 roku utworzyła markę O! That’s Good. (https://www.facebook.com/othatsgood/)

 

Wizualizacja i Sukces – Jim Carrey PL

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://swiatseriali.interia.pl;  https://film.org.pl;

Dodaj komentarz