Złote księżniczki ulów, zapobiegliwe pszczoły, pokorne służki pracy i mądrości boskiej, czyli … Wielki Dzień Pszczół

Środa, 8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

 

Flight of the Bumble-Bee for two Double Basses

 

Wielki Dzień Pszczół

O Wielkim Dniu Pszczół pisałam już  (TUTAJ).

Swego czasu Albert Einstein stwierdził, że: „Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota… choć nie jestem pewien co do tej pierwszej”. Ja również uważam, że ludzka głupota jest nieskończona, czego dałam wyraz  (TUTAJ)

Wypowiedziano także te słowa: „Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”.

Pszczoły miodne zbierają z kwiatów nektar i pyłek, który stanowi ich pożywienie i w ten oto przyjemny sposób zapylają rośliny owadopylne takie jak drzewa owocowe lub rzepak. Takie rośliny, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu są nazywane miododajnymi. Właśnie z nich pszczoły produkują miód i wosk.

Nektar jest przysmakiem wielu owadów. To słodki, aromatyczny i bogaty w składniki mineralne płyn wydzielany przez miodniki kwiatów. Pojedyncza pszczoła zbieraczka, od wschodu do zachodu słońca musi odwiedzić około tysiąca kwiatów.

Pszczoły i inne owady poszukując kwiatów, trafiają nie tylko na uprawne pola, gdzie oprysk owadobójczy w ciągu dnia jest zakazany. Przylatują także do pięknych ogrodów, przydomowych ogródków a nawet do ukwieconych balkonów. A ludzie, niszcząc hordy szkodliwych mszyc, bezmyślnie trują wszystkie owady dookoła .

A przecież na każdym opakowaniu jest dokładny opis z karencją i szkodliwością danego środka.

Postępując tak dalej, sami niedługo będziemy musieli zastępować pszczoły, jak to ma miejsce w Chinach: ludzie zbierają pyłek a później pędzelkami nanoszą go na kwiatki.

Wielki Dzień Pszczół jest świętem, którego celem jest ochrona tych owadów przed wyginięciem.

Więc róbmy to!

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.polskieradio.pl;   tytuł – fragment wiersza „Pszczoły” Bolesława Leśmiana

Dodaj komentarz