Hej, drodzy Państwo, już za chwilę, jednych to śmieszy, innych wzrusza, róże, anioły i motyle magik wyciągnie z kapelusza, czyli … to jest cyrk, wesołe łzy, od braw widowni namiot drży, cekiny, złoto, świateł blask, lew na huśtawce, bicza trzask. W za dużych butach ryży Bim …

Sobota, 21 kwietnia – Parilia, Dzień Płyty Winylowej, Światowy Dzień Cyrku

 

Parilia

Parilia to rzymskie święto obchodzone w 21 kwietnia na cześć bogini Pales, opiekunki pasterzy i ich trzody (w zależności od przekazu przedstawiana jako bogini  lub bóg). Początkowo było świętem ludowym, obchodzonym na wsi, podczas którego myto wszystkie owce, co miało zapobiec zarazom nawiedzającym stada. W późniejszych czasach przenikało do Rzymu jako urodziny miasta. Ten dzień uważano bowiem za datę założenia miasta (21 kwietnia 753 pne.).

Każda dzielnica Rzymu przygotowywała własne obchody. Podczas nich rozpalano ogniska, do których wrzucano ofiary, tańczono wśród płomieni. Uroczystości kończyły się wielką ucztą na świeżym powietrzu. Podczas tych uroczystości nie wolno było składać krwawej ofiary. Westalki przygotowywały wtedy mieszaninę z krwi konia zabitego w ofierze Marsowi podczas jego świąt w czerwcu oraz z popiołów spalonego wcześniej jagnięcia. Następnie mieszały to razem z innymi ziołami i paliły. W tym dniu rano sprzątano stajnie, pokrapiano wodą źródlaną bydło i wieszano wieńce na drzwiach. W kuchniach rozkładano na ogień gałązki rozmarynu , oliwek lub drzewa laurowego. Jeśli bardzo trzaskały podczas palenia uważano to za dobry znak. Na ofiarę przygotowywano ciasto z prosa i mleko. Ludzie modlili się do bogini aby ich błogosławiła i przebaczyła pasterzom winy. Proszono również o czystą i zdrową wodę , dobrą trawę oraz o odwrócenie od nich jakiejkolwiek zarazy lub choroby. Modlitwy powtarzano cztery razy , wypijano mleko zmieszane z winem i skakano przez palące się snopy słomy.

 

 

Pod koniec późnej Republiki, Parilia stała się związana z urodzinami Rzymu.  Istnieje wiele relacji o założeniu Rzymu, ale tę konkretną, związaną z Parilią, opisuje Ovid w swoim Fasti . Według tego mitu, Romulus , po dotarciu do Rzymu w dniu Parilii, wziął kij i wyrył w ziemi linię wyznaczającą granice nowego miasta.

Z biegiem czasu i pod wpływem kilku rzymskich władców zmieniła się struktura Parilii. Najpierw, po tym, jak Juliusz Cezar usłyszał wieści o rzymskim zwycięstwie w Munda w 45 r. Przed Chrystusem (w okolicach daty Parilii), dodał gry do ceremonii. Podczas tych igrzysk obywatele nosiliby korony na cześć Cezara. Kaligula wprowadził do uroczystości procesję kapłanów, szlachciców, chłopców i dziewcząt szlachetnego śpiewu swoich cnót, jednocześnie eskortując Złotą tarczę, uprzednio nadaną mu przez obywateli Rzymu, do Kapitolu. W tym czasie Parilia stała się obchodami urodzin w Rzymie, a nie wiejskim festiwalem, w którym kiedyś była. W 121 AD Hadrian założył nową świątynię Wenus i Romów i zmienił nazwę festiwalu na Romaea.

 

Dzień Płyty Winylowej

Dawniej za dzień płyty winylowej uważano 12 sierpnia – datę stworzenia pierwszego fonografu, przez Tomasza Edisona.

Jak świętować dzisiejsze święto? Najlepiej idąc do sklepu i kupując sobie jakiś znakomity album.

 

Płyty winylowe przeżywają swój renesans, a wbrew wszelkim oczekiwaniom, które twierdziły, że winyl będzie odchodził w zapomnienie podobnie jak taśma magnetofonowa, aż do momentu, kiedy całkowicie zaniknie i będzie jedynie muzealną ciekawostką, czarny nośnik rośnie. Z roku na rok sprzedaje się coraz więcej winylowych płyt. Powstała wręcz moda na to, żeby słuchać muzyki z winyla – gwarantuje to nie tylko niepowtarzalną jakość dźwięku, ale również bliższe obcowanie z muzyką. Trend podłapali współcześni artyści, którzy przygotowują coraz to nowsze smaczki i eleganckie wydania swoich materiałów na czarnych płytach.

 

Światowy Dzień Cyrku

 

Circus Theme music

Światowy Dzień Cyrku odbywa się rokrocznie w trzecią sobotę kwietnia.

Z roku na rok coraz więcej cyrków przyłącza się do obchodów tego święta. Dla nas – gapiów,  jest to dobra okazja, by obejrzeć w akcji akrobatów, tancerzy, treserów zwierząt albo pośmiać się z klaunów.

 

Cirque du Soleil: Kurios

Pod koniec grudnia ubiegłego roku do polskich kin trafił musical w reżyserii Michaela Graceya zatytułowany „Król rozrywki”. Promowany był jako magiczne widowisko opowiadające o życiu P.T. Barnuma — amerykańskiego artysty i założyciela cyrku, który przyniósł mu wielką sławę.
Na pierwszy rzut oka nowy film Michaela Graceya to klasyczne kino „od zera do bohatera”. Główna postać, czyli grany przez Hugh Jackmana P.T. Barnum, zostaje ukazany widzom jako młody, biedny chłopak z głową pełną marzeń i nowatorskich pomysłów. Dorastając, stara się wiązać koniec z końcem — choć ma za żonę miłość swego życia, Charity (Michelle Williams) — ciągle czuje niedosyt. Chcąc zapewnić swym dwóm córkom godziwą przyszłość, próbuje sił w szeroko pojętym świecie rozrywki. Jego kuglarski talent do oczarowywania ludzi magią opowieści sprawdza się. Barnum otwiera cyrk niezwykłych osobistości — ludzi utalentowanych, ale o dziwnych, charakterystycznych cechach.

ZAPRASZAM !

The Greatest Show – The Greatest Showman HD Opening Song

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org;   https://kiedyjest.eska.pl;  Jadwiga Majerówna – Cyrk, https://www.goldenline.pl;   http://pdf.edu.pl;   http://klubfilmowy.com;

Dodaj komentarz