Przeklęty głodzie złota!, czyli … niektóre sztabki trudno sprzedać

Sobota, 15 grudnia –  Dzień Herbaty, Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto), Święto Służby Metrologii Wojskowej, 1912 – premiera rosyjskiego filmu animowanego Konik polny i mrówka w reżyserii Władysława Starewicza, 1939 – premiera filmu „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga, 1999 – w Japonii odlano największą na świecie sztabę złota o masie 200 kg, Don Johnson – amerykański aktor i piosenkarz obchodzi swoje 69 urodziny

 

Dzień Herbaty

Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto)

Święto Służby Metrologii Wojskowej

Wszystkich tych, którzy nie trafili do mnie w zeszłym roku, zapraszam  (TUTAJ) .

A teraz przeniesiemy się do przeszłości i do ciekawych wydarzeń które zaszły właśnie 15 grudnia.

 

***

106 lat temu, w Kopenhadze, w roku

1912 – odbyła się premiera rosyjskiego filmu animowanego Konik polny i mrówka w reżyserii Władysława Starewicza

O reżyserze a także scenarzyście (Polaku zresztą), pisałam (TUTAJ) , przy okazji Światowego (Międzynarodowego) Dnia Animacji.

 

Ten niemy filmik to adaptacja bajki „Стрекоза и муравей Iwana Kryłowa.

 

„Konik Polny i Mrówka”

w tłumaczeniu Władysława Noskowskiego

Niepomny jutra, płochy i swawolny,
Przez całe lato śpiewał konik polny.
Lecz przyszła zima, śniegi, zawieruchy –
Gorzko zapłakał biedaczek.
”Gdybyż choć jaki robaczek.
Gdyby choć skrzydełko muchy
Wpadło mi w łapki… miałbym bal nie lada!”
To myśląc, głodny, zbiera sił ostatki,
Idzie do mrówki sąsiadki
I tak powiada:
„Pożycz mi, proszę, kilka ziarn żyta;
Da Bóg doczekać przyszłego zbioru,
Oddam z procentem – słowo honoru!”
Lecz mrówka skąpa i nieużyta
(Jest to najmniejsza jej wada)
Pyta sąsiada:
„Cóżeś porabiał przez lato,
Gdy żebrzesz w zimowej porze?”
„Śpiewałem sobie.” – „Więc za to
Tańcujże teraz, nieboże!”

 

The Dragonfly and the Ant (1913) movie

Wersję oryginalną możecie obejrzeć  (TUTAJ) .

 

***

15 grudnia 1939 roku, odbyła się

premiera filmu „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga

Przeminęło z wiatrem to jeden z najsławniejszych melodramatów stawiany za wzór produkcji hollywoodzkich z I. połowy XX wieku. Główne role odegrali w nim Vivien Leigh i Clark Gable. Scenariusz filmu został oparty na powieści Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell, do której prawa zakupił, za rekordową jak na owe czasy sumę 50 tys. dolarów, David O. Selznick.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 10 grudnia 1938 roku sceną pożaru Atlanty, a ukończono 11 listopada 1939. Premiera filmu odbyła się w Atlancie 15 grudnia 1939 roku. Szacunkowy koszt produkcji filmu wyniósł 4 mln dolarów, a zyski z tej produkcji (po uwzględnieniu inflacji) są największe w historii kina.

Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów amerykańskich, z czego połowę w Stanach Zjednoczonych. Według strony internetowej Box Office Mojo, film ten do dziś pozostaje najbardziej dochodowym filmem w USA jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację − przychód wyniósłby dzisiaj 1,5 mld dolarów (dla porównania, lider rankingu pod względem wartości bezwzględnej Avatar według tych danych osiągnął przychód ponad 760 mln. Po polskiej premierze w 1963 roku, miał 7 719 000 widzów, jako najbardziej udany film roku. Tylko do 1989 roku zostało sprzedanych łącznie 12 mln biletów kinowych.

 

Tara’s Theme ~ Gone with the Wind

Fabuła filmu jest osadzona w czasach wojny secesyjnej i jest przedstawiana z pozycji pięknej Scarlett O’Hary, córki plantatora z Południa, Geralda O’Hary. Przegrana wojna wystawia na ciężką próbę przyzwyczajoną do wygód Scarlett. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej miłości Rhetta Butlera do pięknej Scarlett.

 

Główne role grali – Vivien Leigh (Katie Scarlett O’Hara Hamilton Kennedy Butler, główna bohaterka),  Clark Gable (Rhett Butler, trzeci mąż Scarlett), oraz Leslie Howard (Ashley Wilkes, silne zauroczenie Scarlett).

Podczas 12. ceremonii wręczenia Oscarów film zdobył 8 Oscarów spośród 13 nominacji, za: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia (kolor), najlepszy montaż, najlepsza scenografia oraz za osiągnięcie techniczne.

W 1989 roku film otrzymał także Kryształową Statuetkę za Ulubiony film wszech czasów.

 

***

A czy wiecie, że 15 grudnia 1999 roku

w Japonii odlano największą na świecie sztabę złota

Największa sztaba złota na świecie ma masę 200 kg. Została wytopiona w Japonii przez Korporację Mitsubishi Materials. Czystość złota bryły jest rzędu 99,99 %. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości. 20 grudnia 1999 roku została zakupiona przez inną japońską korporację – Toi Marine Kanko i wystawiona na widok publiczny.

 

***

W dniu dzisiejszym, swoje 69 urodziny obchodzi

Don Johnson – amerykański aktor i piosenkarz

Don Johnson urodził się 15 grudnia 1949 roku we Flat Creek w Missouri. Jest nie tylko aktorem ale i producentem filmowym, reżyserem oraz autorem tekstów piosenek.

Od piątego roku życia śpiewał w chórze kościelnym. W szkole średniej wybrał klasę dramatyczną i zagrał rolę Tony’ego w West Side Story. Po ukończeniu Wichita South High School (1967), zdobył stypendium Wydziału Teatralnego University of Kansas w Kansas. Dwa lata później zdobył stypendium American Conservatory Theatre i przeniósł się do San Francisco. W 1970 zadebiutował w filmie The Magic Garden of Stanley Sweetheart i od tego momentu rozpoczęła się jego kariera w Hollywood.

Don Johnson – Tell It Like It Is (Video)

Do największych sukcesów Johnsona można zaliczyć główną rolę w serialu kryminalnym Policjanci z Miami (Miami Vice), po której stał się sławny na całym świecie. Wiele lat grywał w filmach wyprodukowanych na potrzeby telewizji. W 1993 założył firmę producencką i zajął się produkcją filmów i seriali. Jest twórcą bardzo popularnych serii, takich jak The Marshall i Nash Bridges, gdzie zagrał tytułową rolę. Wystąpił również w wielu innych produkcjach, między innymi w Raju (z Melanie Griffith), Tin Cup (z Kevinem Costnerem i Rene Russo).
Obecnie, oprócz zajmowania się filmem, Johnson prowadzi restaurację o nazwie Ana Mandara, która serwuje potrawy kuchni wietnamskiej. Jest również właścicielem wyspy Bamboo leżącej właśnie u wybrzeży Wietnamu.

Don Johnson nadal żyje w świadomości fanów  jako przystojny policjant z Miami.

Dziś obchodzi 69. urodziny! 100 lat!

 

MIAMI VICE (Don Johnson) ~ Memories of the 80s

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  cytaty w tytule wpisu: część I – przypisywane legendarnemu posłowi Bolesława Krzywoustego, Skarbkowi herbu Habdank, słowa kierowane do cesarza Henryka V., część II – Wergiliusz, Eneida, III, 57;

Dodaj komentarz