Muzyka, muzyka, tkliwa dynamika, czyli … doświadczanie muzyki

Środa, 5 grudnia – Dzień Ninja, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Światowy Dzień Gleby, Dzień Marynarza Śródlądowego, urodził się Krystian Zimerman – polski pianista i dyrygent, urodził się José Cura – argentyński śpiewak operowy dyrygent i reżyser, ukazał się album „Let It Bleed” grupy The Rolling Stones

 

Dzisiaj świętujemy

Dzień Ninja

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Światowy Dzień Gleby

Dzień Marynarza Śródlądowego

Wszystkie te święta opisałam  (TUTAJ) .

 

Reszta ciekawych wydarzeń które na przestrzeni lat miały miejsce dzisiejszego dnia, dotyczy sfery muzycznej.

Zacznijmy od początku.

***

 

W Zabrzu, 5 grudnia 1956 urodził się zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina –

Krystian Zimerman, polski pianista i dyrygent

Zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego został w roku 1975. W tym samym roku został również laureatem nagród specjalnych, m.in.: Polskiego Radia (za najlepsze wykonanie mazurków), Towarzystwa im. Fryderyka Chopina (za najlepsze wykonanie poloneza) i nagrody Filharmonii Narodowej (za najlepsze wykonanie koncertu).

 

Krystian Zimerman plays Chopin Mazurka Op. 24 No. 1 – 1975 International Chopin Competition

 

Tak o tym pisał Jerzy Waldorff: „Pierwszy raz wszakże, w całych półwiecznych dziejach Konkursu stało się tak, że kandydat do Grand Prix ujawnił się od samego początku, świetnym talentem wyprzedzając wszystkich konkurentów. Był to 18-letni Polak – Krystian Zimerman, dopiero absolwent Liceum Muzycznego w Katowicach, wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego. Mając wrodzoną łatwość do pokonywania barier techniki, wyróżniał się grą spontaniczną, w młodzieńczy sposób pełną radosnego polotu. Porywał tak, że – słuchając go – nie chciało się nawet próbować szukania usterek w tym fascynującym popisie. Podobny do młodego Chopina, kiedy grał Koncert e-moll zdawało się, ze to sam Fryderyk po słonecznej drodze dźwięków, w promiennych blaskach nadziei rusza wartko na podbój świata. W rezultacie też pierwszy raz się zdarzyło, że jeden kandydat Konkursu warszawskiego zgarnął wszystkie czołowe nagrody: Grand Prix i Złoty Medal oraz za najlepsze wykonanie Mazurków, Poloneza i Sonaty. Sam Zimerman, poza niebagatelną nagrodą główną, 60 000 złotych, dostał trzy prywatnie fundowane nagrody pieniężne na sumę 55 000 złotych oraz siedem nagród na łączną kwotę 21 000 dolarów USA.”

Od 1977 roku Krystian Zimerman wszystkie honoraria za koncerty w Polsce przeznacza na cele dobroczynne, a od 1985 roku przyznaje nagrody na Konkursach Chopinowskich w Warszawie za najlepsze wykonanie sonaty.

Jak gra dzisiaj?

 

Krystian Zimerman – Brahms Concerto N 1 (Excerpt-1)

 

***

 

6 lat później, 5 grudnia 1962 roku, urodził się –

José Cura, argentyński śpiewak operowy (tenor), dyrygent i reżyser

Był również scenarzystą i fotografem, znanym z oryginalnych i wyrazistych przedstawień bohaterów operowych, w szczególności z roli Otello, w operze Verdiego o tym samym tytule, Samsona, bohatera opery “Samson i Dalila“ Camille Saint-Saëns’a, Canio z “Pajaców“ Leoncavallo, “Stiffelio“ Verdiego i wielu innych.

W 2007 roku miała miejsce światowa premiera produkcji “La Commedia è finita”, przedsięwzięcie to zostało w całości zaprojektowane i wyreżyserowane przez José Curę, który ponadto zaśpiewał w nim główną rolę Canio. Dla Cury był to początek kariery scenografa i reżysera, której kolejnymi etapami było wystawienie “Samsona i Dalili“ w Badisches Staatstheater Karlsruhe w 2010 roku (gdzie również zaśpiewał tytułową rolę), “Jaskółki“ w Lotaryńskiej Operze Narodowej w Nancy (gdzie wystąpił w roli dyrygenta), oraz w 2012 roku “Rycerskości Wieśniaczej“ i “Pajaców“ w Walońskiej Operze Królewskiej w Liège, gdzie wcielił się w role Cania i Turiddu.

W Polsce znany głównie z występów ze śpiewaczką operową, Ewą Małas-Godlewską, z którą nagrał płytę Song of love oraz koncert dla Telewizji Polskiej.

 

Ewa Malas-Godlewska & Jose Cura, Tell Me

 

***

 

Natomiast 5 grudnia 1969 roku

ukazał się album „Let It Bleed” grupy The Rolling Stones

Let It Bleed to dziewiąty w Wielkiej Brytanii i czternasty w Stanach Zjednoczonych album grupy The Rolling Stones.

W 2003 album został sklasyfikowany na 32. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

 

 

The Rolling Stones – Let it Bleed

 

 

 

 Źródło:   https://pl.wikipedia.org,

Dodaj komentarz