Niedouczona papuga z owrzodzonym gardłem, na dodatek przeziębiona, czyli … pierwszy gramofon

Czwartek, 8 listopada – Światowy Dzień Radiologii, Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, Światowy Dzień Jakości, gramofon, Norma Gladys Cappagli zdobyła tytuł Miss World, John F. Kennedy, Donald Trump prezydentem USA, album Led Zeppelin IV 

 

Światowy Dzień Radiologii

i

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

to święta o których pisałam w zeszłym roku (TUTAJ) .

Ponieważ

Światowy Dzień Jakości

jest zawsze przyporządkowany drugiemu czwartkowi miesiąca, dlatego o nim przeczytać możecie  (TUTAJ) .

 

A dzisiaj, oprócz tych trzech świąt nietypowych, możemy celebrować jeszcze jubileusze.

***

132 lata temu, w roku 1887, amerykański przemysłowiec i wynalazca pochodzenia niemiecko-żydowskiego, niejaki Emil Berliner opatentował

gramofon

Najpierw, bo w roku 1877,  wynalazł i opatentował mikrofon węglowy, po czym odsprzedał patent za 50 tysięcy dolarów przedsiębiorstwu Bell Telephone Company. Po roku złożył wniosek patentowy na aparat do odtwarzania dźwięku z wirującej płyty. Aparat ten posługiwał się drgającym na membranie rylcem, rzeźbił jednak fale dźwiękowe nie na obracającym się walcu, tylko na kręcącej się płycie i nie w głąb, tylko poziomo. Po odpowiednim utrwaleniu – taka płyta mogła posłużyć jako matryca do masowej produkcji płyt gramofonowych. Z początku płyty robiono z twardej gumy, potem z ebonitu, a wreszcie z polichlorku winylu (do dziś).

I wtedy to wynalazł gramofon, czyli po polsku „zapisywacz głosu” – urządzenie do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Walec wynalezionego wcześniej fonografu przez Thomasa Edisona zastąpił okrągłymi płytami cynkowymi oraz szklanymi pokrytymi woskiem (w późniejszym okresie szelakiem). Rok później zademonstrował działający model w filadelfijskim Instytucie Franklina.

 

 

Był założycielem pierwszego na świecie przedsiębiorstwa fonograficzne pod firmą The Berliner Gramophone Company. Później, wraz ze swoim bratem, Josephem, założył przedsiębiorstwo Deutsche Grammophon – pierwszą na świecie wytwórnię zajmującą się wyłącznie tłoczeniem płyt. Płyty nagrywane obustronnie pojawiły się w 1909 roku . Produkowano je z żywic syntetycznych lub szelaku.

Pierwsze gramofony to były urządzenia tylko mechaniczne – podobnie jak fonografy wykorzystywały igłę podpiętą do membrany, której wylot skierowany był to rozszerzającej się tuby. Napęd mechanizmu początkowo był ręczny – korbą. Stosunkowo szybko pojawiły się rozwiązania elektryczne – wielkie i ciężkie silniki na baterie.

 

Eugen Doga – Gramofon Waltz/Gramophone

 

***

 

8 listopada 1960 roku, Argentynka

Norma Gladys Cappagli zdobyła tytuł Miss World

 

Była pierwszą kobietą z Argentyny, która zdobyła ten tytuł. Wybory odbyły się w Londynie. Główna nagroda wynosiła 500 funtów i samochód sportowy. Po zakończeniu panowania Miss Świata, Cappagli pracowała jako modelka. W 1962 roku nagrała piosenkę „Sexy World” z Armando Sciascia.

 

Sexy World [Armando Sciascia, Norma Gladys Cappagli]

***

 

Dokładnie w tym samym dniu, w USA odbywały się wybory prezydenckie, które wygrał:

John F. Kennedy

 

John Fitzgerald Kennedy, powszechnie określany inicjałami JFK, był 35  prezydentem Stanów Zjednoczonych. Sprawował prezydenturę w okresie zimnej wojny, a większość jego prezydentury skupiała się na regulacjach stosunków ze Związkiem Radzieckim.

 

Sen. of Massachusetts John F. Kennedy. (Photo by Verner Reed/The LIFE Images Collection/Getty Images)

 

John Kennedy poślubił Jacqueline Bouvier w 1953 roku i mieli razem troje dzieci.

Zdaniem biografów, małżeństwo to nie było szczęśliwe, bowiem przyszły prezydent dopuszczał się licznych zdrad. Jeszcze przed ślubem spotykał się z duńską dziennikarką Ingą Arvad. W czasie trwania małżeństwa z Jacqueline, romansował między innymi z Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Judith Exner, Mary Pinchot Meyer i sekretarką swojej żony, Pamelą Turnure.

Czy  kiedyś miał okazję poznać piękną Miss World ?

 

***

 

Donald Trump prezydentem

Również 8 listopada, ale 2016 roku (czyli równo 56 lat temu), wybory prezydenckie w USA wygrał tym razem –  Donald Trump.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku były to pięćdziesiąte ósme wybory prezydenckie, w wyniku których wyłoniony został 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Spośród dwóch głównych partii politycznych o najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych zmierzyli się: kandydatka demokratów, była sekretarz stanu, Hillary Clinton (żona byłego prezydenta), republikanin i miliarder Donald Trump, kandydaci mniejszych partii, m.in. były gubernator stanu Nowy Meksyk Gary Johnson z ramienia Partii Libertariańskiej oraz lekarka Jill Stein z ramienia Partii Zielonych.

Były to pierwsze w historii USA wybory prezydenckie, w których kobieta ubiegała się o stanowisko prezydenta jako kandydatka jednej z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych. Były to również piąte wybory w historii Stanów Zjednoczonych w których zwycięzca wyborów uzyskuje mniej głosów, ale wygrywa w głosowaniu elektorskim oraz pierwsze wybory od wyborów prezydenckich w 1944 roku, w których to oboje kandydatów reprezentowało ten sam stan macierzysty, a mianowicie Nowy Jork.

***

 

A teraz zabiorę Was ze sobą na  SCHODY DO NIEBA …

 

8 listopada 1971 roku, ukazał się

album Led Zeppelin IV

z niewydanym nigdy na singlu utworem Stairway to Heaven. Led Zeppelin IV – czwarty album zespołu rockowego Led Zeppelin, wydany w 1971. Ponieważ album nie miał tytułu, nadano mu różne nazwy m.in. Four Symbols czy Zoso. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną nazwą płyty jest tytuł Led Zeppelin IV.

 

Stairway To Heaven – Led Zeppelin (1971)

 

„Stairway to Heaven” został uznany za jedną z najwspanialszych kompozycji rockowych wszech czasów. Album stał się jedną z najlepiej sprzedającej się w historii muzyki rockowej, a sam zespół zyskał status supergwiazdy. Do 2006 Led Zeppelin IV znalazł 23 miliony nabywców w samych tylko Stanach Zjednoczonych (23-krotna platynowa płyta), na całym świecie – 37 milionów, stając się trzecim albumem w dziejach pod względem sprzedaży.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://gadzetomania.pl;

Dodaj komentarz