Rzeczywistość magiczna i baśń realistyczna, czyli … życie przed kamerą

Piątek, 7 grudnia – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego, Charlie McGettigan-irlandzki piosenkarz, Mariusz Saniternik-polski aktor charakterystyczny, Grażyna Wolszczak – polska aktorka teatralna filmowa i telewizyjna, Agnieszka Michalska – polska aktorka

 

Dzisiaj obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Informacje na temat tego dnia, znajdziecie   (TUTAJ) .

 

Dzisiejszy wpis będzie opowiadał o świecie muzyki i świecie filmu. O tym jak można śpiewać, ale i o tym jak można grać historie o radości, uczuciu, cierpieniu i przemijaniu.

***

Charlie-McGettigan-Are-You-Shy_-www.my-free-mp3.net-.mp3

 

68 lat temu (1950) w Ballyshannon w hrabstwie Donegal, przyszedł na świat

Charlie McGettigan – irlandzki piosenkarz

Gdy miał 6 lat, odbył się pierwszy, historyczny koncert eurowizyjny. Było to w 1956 roku. Mały Charlie nie przypuszczał nawet, że jego życie będzie już od tej pory związane z konkursem.

W 1984 roku, mając 34 lata, zajął trzecie miejsce w irlandzkich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 1984 z piosenką „Bee Bop Delight”, którą napisał sam. Trzy lata później, w 1987 roku ponownie wystąpił w eliminacjach, tym razem z utworem „Are you shy?” , który również skomponował samodzielnie. Podobnie jak w pierwszym podejściu, udział w irlandzkich selekcjach zakończyły się 3. miejscem.

W 1994 roku w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji  wystąpił wraz z Paulem Harringtonem  z utworem „Rock ’n’ Roll Kids” (słowa i muzyka zostały napisane przez irlandzkiego powieściopisarza i kompozytora Brendana J. Grahama). I wreszcie wygrali!

 

1994 Eurovision Ireland – Paul Harrington & Charlie McGettigan – Rock 'n’ roll kids HQ

Na wielkiej scenie pojawili się jeszcze raz – gościnnie. Jako goście w koncercie „Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji” zorganizowanym przez EBU z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.

Obecnie Charlie McGettigan przebywa w Drumshanbo w hrabstwie Leitrim.

 

***

Również 7 grudnia, ale 1954 roku, urodził się w Krakowie

Mariusz Saniternik – polski aktor charakterystyczny

Pracował w Hucie Katowice, Fabryce Maszyn Górniczych, Krawieckiej Spółdzielni Pracy „Strój” i w Kopalni „Staszic”. Prosto z huty zdawał do szkoły teatralnej.

W 1980 roku ukończył PWST w Krakowie. W latach 1981–1982 był aktorem Teatru Bogusławskiego w Kaliszu, w latach 1982–1992 Teatru Jaracza w Łodzi, a w latach 1992–1995 występował na deskach Teatru Słowackiego w Krakowie i był także aktorem Teatru Nowego w Łodzi (1998-2003).

Ma za sobą znaczące role filmowe i telewizyjne w „Kingsajzie” i „Szwadronie” Juliusza Machulskiego, „Autostradzie” Łukasza Wylężałka, „Carze Mikołaju” Tadeusza Słobodzianka i „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.

Największą popularność przyniosły mu role w filmach Jana Jakuba Kolskiego. Zagrał w „Pogrzebie kartofla”, „Pograbku” „Cudownym miejscu”, „Grającym z talerza”, „Historii kina w Popielawach” i „Małopolu, czyli świecie”.

 

Pograbek. Kaczuba idzie się obwiesić.

Mariusz Saniternik ma charakterystyczną twarz, twarz którą się zapamiętuje, kojarzy a na pewno daje mu ona duże możliwości w kreowaniu filmowej postaci.

Występując w filmach Jana Jakuba Kolskiego udowodnił, że posiada dodatkowo wielki talent i że jest ważnym elementem świata jakim jest kino.

***

Natomiast 7 grudnia 1958 roku w Gdańsku, przyszła na świat

Grażyna Wolszczak – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna

W 1978 dostała się na studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Egzamin końcowy zdała z wynikiem „dobry”, a jej dyplom magistra sztuki w zawodzie „aktor dramatu” podpisał rektor prof. Andrzej Łapicki.

Wolszczak zagrała w filmach: Maskarada, Żelazną ręką, Dotknięci i Cyganka Dondula oraz w serialu 07 zgłoś się . W 1996 zagrała dziennikarkę Marię w Grach ulicznych, w 1997 wystąpiła w Balladzie o czyścicielach szyb, a w 1998 pojawiła się w serialu Matki, żony i kochanki jako Elżbieta, kolejna dziennikarka. W 1999 r. grała w filmie Wszyscy moi bliscy, a w 2000 w Żółtym szaliku. W filmie Wiedźmin zagrała czarodziejkę Yennefer. Wolszczak gra także w telenowelach: w Na Wspólnej i Klan. Wystąpiła też w Pierwszej miłości.

W Ja wam pokażę! (2006) zagrała po raz pierwszy główną rolę. Jej rola Judyty została nagrodzona na festiwalu w Chinach w październiku 2007.

 

Zwiastun filmu „Ja wam pokażę”

Obecnie można ją nadal oglądać w serialu „Na Wspólnej”, gdzie gra Barbarę Brzozowską, żonę  Krzysztofa Smolnego.

 

***

Również 7 grudnia ale 1971 roku, w Łodzi, urodziła się

Agnieszka Michalska – polska aktorka

znana szerszej publiczności dzięki roli Krysi w serialu Lokatorzy.

W 1995 zagrała rolę Dużej Janki w baśni dla dorosłych – Grający z talerza, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

 

GRAJĄCY Z TALERZA THE MAN WHO READ MUSIC FROM PLATES part11

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.filmweb.pl;

Dodaj komentarz