Swobodny przepływ informacji wzmacnia społeczeństwo obywatelskie, czyli … umożliwia patrzenie rządom na ręce, sprzyja nowym pomysłom i rodzi kreatywność

Niedziela, 4 listopada – Dzień Taniego Wina, 36 Symfonia Mozarta, Intermezzo Richarda Straussa, M jak miłość, Barack Obama prezydentem USA

 

Dzień Taniego Wina

Dlaczego tanie wino jest dobre, dowiecie się czytając zeszłoroczny wpis, znajdujący się  (TUTAJ) .

Natomiast dzisiaj będziemy jeszcze świętować kilka ciekawych rocznic.

 

 

36 Symfonia Mozarta

4 listopada 1783 roku, w Linzu, odbyła się premiera XXXVI Symfonii C-dur (KV 425) Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Symfonia zwana Linzką, skomponowana została w drodze z Salzburga do Wiednia, na takie instrumenty jak: 2 oboje, 2 fagoty, 2 rogi, trąbki, kotły i kwintet smyczkowy.

 

Wolfgang Amadeus Mozart, Symphony No. 36 in C Major, K. 425, „Linz”

 

Natomiast 141 lat później, bo 4 listopada 1924 roku, w Dreźnie, odbyła się premiera –

 

Intermezzo Richarda Straussa

 

Intermezzo to opera komiczna z muzyką i librettem Richarda Straussa. Libretto opery oparł Strauss na autentycznej historii z własnego życia małżeńskiego.

Nieporozumienie z liścikiem od wątpliwej reputacji kobiety miało miejsce w 1902 lub 1903 r. i wywołało małą burzę w domu Straussów. Znana z wybuchowego charakteru Paulina Strauss, żona kompozytora, została w Intermezzu sportretowana jako Christine, Storch to autokarykatura Straussa, pierwowzorem Barona Lummera był pewien młody wydrwigrosz, który swego czasu próbował wykorzystać znajomość z Pauliną, Mitze Maier to Mitze Mücke, dama znana Wiedniowi z nie najlepszego prowadzenia się.

Opera zaskoczyła publiczność wykorzystaniem osobistego życia artysty na scenie, lecz została przyjęta dobrze.

 

Richard Strauss, Symphonic Interlude from Intermezzo

 

 

M jak miłość

W roku 2000, czyli równo 18 lat temu, na antenie TVP2 wyemitowano pierwszy odcinek serialu M jak miłość.

W tym czasie serial był reżyserowany przez Ryszarda Zatorskiego, Natalię Koryncką-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca.

Scenarzystą wiodącym w latach 2000–2007 była Ilona Łepkowska, a obecnie jest nim Alina Puchała. Współautorką scenariusza swego czasu była również Katarzyna Grochola. Główną piosenkę serialu wykonywał Wojciech Gąssowski, a od odcinka 844 serial rozpoczyna piosenka Beaty Kozidrak „Nie pytaj o miłość”.

16 września 2013 został wyemitowany 1000 odcinek serialu. Z tej okazji 2 września odbyła się jubileuszowa gala 1000 razy M jak miłość, podczas której wręczono nagrody Kryształowe serce w kategoriach: „Namiętny pocałunek” (Agnieszka i Marcin – Magdalena Walach i Mikołaj Roznerski), „Spektakularna zdrada” (Grażyna i Marek – Bożena Stachura i Kacper Kuszewski), „Najpiękniejsza młoda para” (Kinga i Piotrek – Katarzyna Cichopek i Marcin Mroczek), „Najostrzejsza kłótnia” (Marta, Andrzej i Wiktor – Dominika Ostałowska, Krystian Wieczorek, Piotr Grabowski) oraz „Niespełniona miłość” (Magda i Paweł – Anna Mucha i Rafał Mroczek). Lucjan i Barbara (Witold Pyrkosz i Teresa Lipowska) otrzymali tytuł „Super pary”. Samemu serialowi przyznano natomiast specjalną statuetkę Telekamery – Platynową Telekamerę.

 

M Jak Miłość – Stara czołówka (Wojciech Gąssowski)

 

Serial powstał na fali popularności Klanu, emitowanego w TVP1. Oglądalność M jak miłość szybko przewyższyła popularność Klanu, a serial stał się najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w Polsce. W marcu 2005 serial osiągnął rekordową widownię 12,6 mln. Obecnie serial jest nadal najpopularniejszym programem telewizyjnym w Polsce.

 

 

Barack Obama prezydentem USA

Równo 10 lat temu, Barack Obama został wybrany na pierwszego czarnoskórego prezydenta USA.

 

 

Podczas głosowania 4 listopada 2008 kandydaci na elektorów popierający Baracka Obamę zdobyli 365 mandatów w 538-mandatowym Kolegium Elektorskim wobec 173 mandatów przyszłych elektorów głównego kontrkandydata Obamy, Johna McCaina. Ostatecznie McCain wygrał w Missouri, a Obama – w Karolinie Północnej.

Formalnie wybór prezydenta został dokonany 15 grudnia 2008 przez Kolegium Elektorskie, a zaprzysiężenie na ten urząd odbyło się 20 stycznia 2009 o godzinie 12 czasu wschodniego.

 

Zaskakujące momenty z życia Baracka Obamy

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   tytułowy cytat – Barack Obama – http://cytatybaza.pl;

Dodaj komentarz