W chwili wielkiej próby potrafiła zapomnieć o dawnych przywilejach, aby wykazać się odwagą i odpornością na wyzwania losu, a przy okazji doświadczyć niełatwej miłości i prawdziwej pasji, czyli … Olga, ostatnia wielka księżna

Czwartek, 13 czerwca – Święto Żandarmerii Wojskowej, Światowy Dzień Wellness, Święto Dobrych Rad

Wydarzyło się:

(1842)  Królowa brytyjska Wiktoria jako pierwsza głowa państwa odbyła podróż pociągiem

Urodzili się:

(1882)  Olga Aleksandrowna Romanowa – wielka księżna Rosji

(1957)  Michał Bajor – polski piosenkarz i aktor

 

Dzisiejsze święta nietypowe to

Święto Żandarmerii Wojskowej

Światowy Dzień Wellness

Święto Dobrych Rad

Opis ich znajdziecie  (TUTAJ) .

A dzisiaj? Dzisiaj opowiem o wydarzeniach które miały miejsce kiedyś, dawno, dawniej i najdawniej  🙂

 

***

Niedawno opisywałam wybrane wątki z życia króla Anglii, Henryka VIII (1509–1547).

Dzisiaj opiszę maleńki epizodzik z życia królowej Anglii – Wiktorii (1837–1901).

Mimo, że oboje byli władcami tego samego państwa, to dzieliły ich nie tylko wieki. Jeżeli chcielibyśmy badać więzy krwi, to raczej należałoby ich szukać u siostry Henryka, czyli Małgorzaty Tudor, królowej Szkocji. Może to i dobrze…

Wracając do tematu – otóż 13 czerwca 1842 r.

królowa brytyjska Wiktoria jako pierwsza głowa państwa odbyła podróż pociągiem

Wiktoria odbyła swoją pierwszą podróż koleją dopiero w wieku 23 lat, mimo iż ta istniała od 1812 roku. Od pięciu lat była już królową a od dwóch – małżonką Alberta z Saksonii-Coburga-Gothy. Małżeństwo, mimo że zaplanowane, było szczęśliwe – Albert kochał Wiktorię, ona zaś nie widziała poza nim świata

Królowa podróżowała ze stacji Slough niedaleko zamku Windsor do Bishop’s Bridge niedaleko Paddington w Londynie. Podróż odbywała się w specjalnym królewskim wagonie przygotowanym przez Wielkie Zachodnie Linie Kolejowe. Królowej towarzyszyli książę-małżonek oraz inżynier Wielkich Zachodnich Linii, Isambard Kingdom Brunel.

Isambard Kingdom Brunel był nie tylko konstruktorem linii i stacji kolejowych, ale też tuneli, mostów i statków.

Pociąg królowej Wiktorii był pierwszym na świecie, w którym zamontowano toaletę. Korzystać z niej mogła oczywiście tylko władczyni; służba musiała czekać do najbliższej stacji i iść do publicznych toalet.

 

 

***

13 czerwca 1882 w w Peterhofie (Imperium Rosyjskie), przyszła na świat

Olga Aleksandrowna Romanowa, wielka księżna Rosji

Olga Aleksandrowna Romanowa była córką cara rosyjskiego Aleksandra III i księżniczki duńskiej Dagmary (czyli carycy Marii Fiodorowny). Była siostrą ostatniego cara Rosji Mikołaja II.

Olga Romanowa wyszła za mąż za księcia Piotra Aleksandrowicza Oldenburskiego. Ślub odbył się 27 lipca 1901 roku. Małżeństwo nie było jednak szczęśliwe. Mąż Olgi przejawiał zdecydowane skłonności homoseksualne i nie interesował się kobietami. Nieskonsumowane małżeństwo zostało anulowane 16 października 1916 roku.

Wielka księżna wyszła ponownie za mąż 14 grudnia 1916 roku w Kijowie za pułkownika Mikołaja Aleksandrowicza Kulikowskiego. Para doczekała się dwójki dzieci: Tichona i Guriego.

Po wybuchu rewolucji październikowej udała się wraz z mężem do Danii, ojczystego kraju swojej matki. Tu zajęła się malarstwem. Mieszkała razem z Marią Fiodorowną aż do jej śmierci w 1928 roku.

W 1948 roku przenieśli się do Kanady, gdzie Kulikowski prowadził farmę. Po jego śmierci Olga zamieszkała wraz z rodziną w maleńkim mieszkaniu nad jednym z salonów fryzjerskich w Toronto.  Zmarła 24 listopada 1960.

Córka Aleksandra III, siostra ostatniego cara, Olga Romanowa – wiodła życie pełne pompy i splendoru, a umarła w zupełnym zapomnieniu.

 

RUSSIA’S LAST GRAND DUCHESS – Olga Alexandrovna

***

62 lata temu, 13 czerwca 1957 w Głuchołazach urodził się

Michał Bajor – polski piosenkarz i aktor

Od dzieciństwa jest związany ze środowiskiem scenicznym w Opolu.

W 1970 roku zadebiutował jako piosenkarz na eliminacjach Festiwalu Piosenki w rodzinnym Opolu. W 1973 wygrał na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze brawurowym wykonaniem piosenki Siemionowna, po czym został zaproszony do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1975-1976 brał udział w koncertach razem z orkiestrami Henryka Debicha i Stefana Rachonia.

Karierę filmową rozpoczął w 1975 roku u Agnieszki Holland w filmie Wieczór u Abdona razem z gwiazdą Beatą Tyszkiewicz. Został przyjęty na PWST w Warszawie. Podczas studiów w 1979 roku wystąpił w warszawskim Teatrze Ateneum w sztuce Equus Petera Shaffera. Z teatrem tym współpracował do 1994 roku. Studia aktorskie ukończył w 1980 roku. W następnych latach występował w filmach, współpracując z różnymi reżyserami: Filipem Bajonem, Barbarą Sass-Zdort, Edwardem Żebrowskim, Feliksem Falkiem, Krzysztofem Kieślowskim. W 1988 roku wziął udział w nominowanym do Oscara filmie Istvána Szabó Hanussen u boku Klausa-Marii Brandauera.

W 1987 roku nagrał swoją pierwszą muzyczną płytę Michał Bajor Live. Wykonał tam utwory m.in. belgijskiego autora Jacques’a Brela, z którym powiązał swoją dalszą sceniczną karierę. W 1993 wystąpił w teatrze Studio Buffo u Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza. W 2000 roku wystąpił w filmie Quo vadis Jerzego Kawalerowicza, grając rolę Nerona.

Na scenie muzycznej współpracuje z takimi kompozytorami, jak: Włodzimierz Korcz, Janusz Strobel, Jarosław Kukulski, Jerzy Satanowski, Hadrian Filip Tabęcki, Paweł Stankiewicz, Marcin Nierubiec i Piotr Rubik. Śpiewa teksty m.in.: Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty czy Jonasza Kofty.

Michał Bajor jest synem nauczycielki Marii Bajor i aktora lalkarza Ryszarda Bajora, starszym bratem aktora i piosenkarza Piotra Bajora. Do tej pory nie założył rodziny.

 

Michał Bajor – Moja miłość największa (official video)

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  https://www.elondyn.co.uk;   https://www.planeteplus.p;

Dodaj komentarz